Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Asa zisii filosofi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In intuneric totul e clar, negru absolut, dar clar, sigur !

 

interesant punct de vedere...

 

dar in intuneric te poti lovi al naibii de tare de ceea ce nu se vede si e invaluit in el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei care se misca in intuneric ori au alte simturi decat vazul, amplificate si compenseaza lipsa sa , ori isi adapteaza sistemul de perceptie vizual, ori, cel mai sigur au un fel interior de a intelege ceea ce se petrece in jur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cei care se misca in intuneric ori au alte simturi decat vazul, amplificate si compenseaza lipsa sa , ori isi adapteaza sistemul de perceptie vizual, ori, cel mai sigur au un fel interior de a intelege ceea ce se petrece in jur.

 

aici nu te contrazic. si eu ma misc destul de bine in intunieric si nici nu mi-e frica de bau-bau :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum cine nu a trecut prin luni de insomnii ,de lupte cu dumnezeu dar si cu el insusi. de negare a tot ceea ce astazi pare normal. de epuizare fizica si psihica, de sentimente de ura si mai apoi dispret fata de cei ce dorm in timp ce tu suporti realitatea nu va putea niciodata sa l inteleaga catusi de putin pe cioran.

corect.

faptul ca modul lui de gandire e inclinat spre depresie, nu inseamna ca e ceva rau.

important e faptul ca s-a gasit cineva care sa vorbeasca si despre asta, cineva care vorbit multora,lumea nu e doar lapte si miere.

e bine sa stim ca au mai trecut si altii prin aceste lucruri, ca nu suntem singuri.

 

Intru de foarte putin timp pe forum si am observat si eu lipsa argumentelor pertinente (ca sa nu mai vorbesc de cele cu tenta filosofica), porblema nu este existenta stupiditatiilor ci faptul ca predomina ...

Dar daca stau sa ma gandesc ... este asta intradevar asa rau, pana la urma nu putem elimina asa ceva, plus ca este un forum deschis oricarui tip de public, motiv pentru care orice persoana, de la profesorul de filosofie pana la Gogu caftangiu de pe deal, poate lua parte la discutii. si cum spunea un alt utilizator intr-un comment mai vechi ... este foarte amuzant sa citesti unele "asertiuni filosofice".

pe de o parte, priveste partea buna.

nu ai idee cand poti da peste o "clona" de a ta, astfel ai ocazia sa privesti in oglina si sa iti indrepti anumite aspecte, de care nu esti constient, ale gandirii tale.

poti chiar invata din greselile pe care le face cineva cu un mod de gandire foarte apropiat de al tau...

daca doresti discutii de specialitate duse la extrem, iti fac eu o recomandare, dar tare imi e ca o sa iti prinzi urechile...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asazisi nu sint niciunul fiecare este filozof in felul sau pentru ca judeca la nivelul sau de cunoastere si nu poate fi criticat pentru ca este mai putin cunoscator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Termenul de "filosofie" are o conotatie stiintifica, deci este o stiinta. Doar cei care au contribuit la fundamentarea acestui domeniu pot fi considerati repere. Exista si opinia ca dupa Platon si Aristotel, ceilalti au scris doar note de subsol la acestia doi. Nu sunt de acord intru totul, dar realitatea este pe aproape.

Contextul in care tratezi tu filosofii, Dragos, pare a se referi doar categoria emitatorilor de cuvinte si nu a determinantilor de dogme. Poti aduce unele argumente in plus pentru clarificare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Termenul de "filosofie" are o conotatie stiintifica, deci este o stiinta. Doar cei care au contribuit la fundamentarea acestui domeniu pot fi considerati repere. Exista si opinia ca dupa Platon si Aristotel, ceilalti au scris doar note de subsol la acestia doi. Nu sunt de acord intru totul, dar realitatea este pe aproape.

Contextul in care tratezi tu filosofii, Dragos, pare a se referi doar categoria emitatorilor de cuvinte si nu a determinantilor de dogme. Poti aduce unele argumente in plus pentru clarificare ?

filozofia este un mod de a descrie viata in profunzimea ei un mod in care cei care stiu citesc printre cuvinte .

referitor la platon pot spune ca a descoperit cel mai mare secret si la spus la toata lumea dar nimeni nu a reusit sa il inteleaga ;Daca doi oameni se iubesc cu adevarat ei vor trai vesnic(SI) impreuna"

nu stiu daca au fost oameni care au inteles acest mesaj sacru dar in el este toata filozofia vietii

referitor la filozofii sa stii ca fiecare om trateaza si vede viata prin prisma intimplarilor petrecute si patite de el in viata sa si de aceea fiecare este un filozof in felul sau deoarece el gindeste la nivelul cunostintelor si al maturitatii spiritului sau si de aceea nu poate fii acuzat ca nu stii ce stiu altii si poate nici nu iar fi benefic sa stie si nici nu ar intelege multe lucruri neavind experienta necesara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×