Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Asa zisii filosofi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca nu citesti nu ai cum sa gandesti .Esti prea limitat.Doar daca folosesti intelepciunea universala poti uzita de forta de meditatie.Insa ma indoiesc ca esti cum te descrii.Spala-te pe fata si trezeste-te.Revino-ti din sevraj si incearca sa te porti normal sa nu fi observat.

Cum ma descriu...hmmm...sunt prea "bolnav" de atata "intelepciune"...Corect ai inteles ce ai vrut sa intelegi...exact cand citesti pentru a fi mai luminat....dar spune-mi si mie sa ma luminez si eu cand omul a scris prima carte ...de unde a gandit ?...probabil din intelepciunea universala ....pe care o aveam ...si totusi nefolosita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum ma descriu...hmmm...sunt prea "bolnav" de atata "intelepciune"...Corect ai inteles ce ai vrut sa intelegi...exact cand citesti pentru a fi mai luminat....dar spune-mi si mie sa ma luminez si eu cand omul a scris prima carte ...de unde a gandit ?...probabil din intelepciunea universala ....pe care o aveam ...si totusi nefolosita

Deci esti un ganditor?Ma bucur pentru tine.Primele carti erau numai niste experimente si incercau sa redea lucruri care se intamplasera intre oameni obisnuiti?!?!De fapt pe cine incerc sa pacalesc.M-ai prins.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

 

Nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

misto.50% din cei ce au postat habar nu am ce au zis,habar nu au ce inseamna cuvintele pe care le-au scris.asta e.toti ne credem filozofi dar foarte putini sunt cu adevarat,si doar de aceia merita sa aducem aminte.traim in romania si asta ne ocupa tot timpul(baiat inteligent ala care a spus asa ceva).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
misto.50% din cei ce au postat habar nu am ce au zis,habar nu au ce inseamna cuvintele pe care le-au scris.asta e.toti ne credem filozofi dar foarte putini sunt cu adevarat,si doar de aceia merita sa aducem aminte.traim in romania si asta ne ocupa tot timpul(baiat inteligent ala care a spus asa ceva).

daca iti spun ca 1+1 nu fac 2, tu ce zici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
traim in romania si asta ne ocupa tot timpul(baiat inteligent ala care a spus asa ceva).

Chiar ti se pare o replica buna? :P

argumenteaza'ti raspunsul...daca se poate, bineinteles....

Editat de at_ybytza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un nou curent a intrat puternic pe piata ...este vorba de pseudo-filosofii ....sunt prezenti peste tot ,,,se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran ,,,dau citate pe care le memoreza dupa ce se plictisesc de calculator si de iubit,iubita ....

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

Atata timp cat se multumeste sa si exprime o opinie fara sa incerce sa i convinga si pe altii de adevarul pe care crede ca l detine omul ala e foarte sanatos si totodata inofensiv.Oricum daca citezi din cutarica si cutarescu nu inseamna ca esti filozof ci doar un cititor cu memorie buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am citit nici una din cartile din primul post, am incercat sa il citesc pe Cioran dar e inchis in lumea lui, pe mine ma supara acei filozofi care raman pe o idee, trebuie sa stii ce au gandit oamenii din toata lumea, de ce citesti Biblia si ramai cu ea ?

Stiati ca mitul potopului e universal ? Toti il au , incepand cu nativii din America de Sud, China Asia, Africa ,Australia, dar lumea ramane la biblie si isi inchipuie ca e singurul adevar - pentru ca e scris. Si altii au mituri ale creatiei dar au fost transmise ca folclor, evreii le-au scris - minunea e ca toate seamana, pe toate continentele.

 

http://www.magictails.com/creationlinks.html

http://www.talkorigins.org/faqs/flood-myths.html

 

 

Cioran nu pare sa fi auzit de Zen, altfel nu era asa de deprimat, vedea cum problemele lui sunt gandite altfel acolo. Zen motiveaza spre o filozofie traita, si o viata simpla, nu doar ne gandim de dragul gandirii ca asa suntem noi plictisiti

 

Aici niste povetiri Zen

http://www.ashidakim.com/zenkoans/zenindex.html

 

A university student while visiting Gasan asked him: "Have you ever read the Christian Bible?"

 

"No, read it to me," said Gasan.

 

The student opened the Bible and read from St. Matthew: "And why take ye thought for rainment? Consider the lilies of the field, how they grow. They toil not, neither do they spin, and yet I say unto you that even Solomon in all his glory was not arrayed like one of these... Take therefore no thought for the morrow, for the morrow shall take thought for the things of itself."

 

Gasan said: "Whoever uttered those words I consider an enlightened man."

 

The student continued reading: "Ask and it shall be given you, seek and ye shall find, knock and it shall be opened unto you. For everyone that asketh receiveth, and he that seeketh findeth, and to him that knocketh, it shall be opened."

 

Gasan remarked: "That is excellent. Whoever said that is not far from Buddhahood."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×