Sari la conținut
Forum Roportal
Demiurgul

Asa zisii filosofi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vad cu stupoare ca tot mai multi dezaxati se cred mari ganditori si abunda cu citate din Platon etc .....numai de dragul de a epata si a arata ce destepti sunt ....

 

Nu cred ca ne dam seama de cat de destept este un om dupa cat a citit la viata lui.Nici macar faptul ca vorbeste doar din carti si foloseste citate des,nu-l face vreun geniu.Poti sa citesti sute,mii de carti, daca nu ai inteles nimic de acolo.Sunt oameni care au o memorie foarte buna si sunt in stare sa-ti reproduca cu exactitate multe date si citate din cartea respectiva,fara a intelege ceva de acolo.Daca ii pui sa comenteze un citat se blocheaza automat.Un om destept nu are nevoie de cuvinte deosebite pentru a demonstra ceva...felul in care spune cuvintele este deosebit.

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca ne dam seama de cat de destept este un om dupa cat a citit la viata lui.Nici macar faptul ca vorbeste doar din carti si foloseste citate des,nu-l face vreun geniu.Poti sa citesti sute,mii de carti, daca nu ai inteles nimic de acolo.Sunt oameni care au o memorie foarte buna si sunt in stare sa-ti reproduca cu exactitate multe date si citate din cartea respectiva,fara a intelege ceva de acolo.Daca ii pui sa comenteze un citat se blocheaza automat.Un om destept nu are nevoie de cuvinte deosebite pentru a demonstra ceva...felul in care spune cuvintele este deosebit.

 

De acord.

Apreciez toti oamenii care incearca sa fie ceea ce sunt, naturali, si ceea ce vor sa fie, indiferent de ce au nevoie sa stie pentru asta. Nu toti cei care stiu si folosesc citatele altora sunt filozofi nefolositori. La randul nostru folosim vorbe ale altor oameni si copiem, uneori fara sa vrem. Important e in ce context le folosesti si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii uneori este bine sa lasi omul sa descopere el insusi anumite lucruri pentru ca daca ii arati ceva ce nu a reusit singur sa descopere poate ca inca nu este pregatit pentru acel lucru sint multi oameni inteligenti specializati numai pe un domeniu si de multe ori chiar nu stiu lucruri care unora li se par banale dar asta nu inseamna ca sint prosti .In urma cu citiva ani buni in urma am cunoscut un batrin care vazindu-mi felul de a gindi ma invatat un lucru dar sa va povestesc poate veti intelege ce am inteles si eu :citez :"voi tinerii din ziua de azi cautatii solutii cit mai ingenioase si complexe la problemele care va apar in viata le analizati si le despicati pina nu mai intelegeti mare lucru din ele eu fac altfel .De exemplu cind am o problema serioasa pe santier adun toti oameni indiferent de pregatire si le expun problema si de cele mai multe ori te minunezi de simplitatea solutiilor pe care le primesc de la oameni simpli muncitori de rind pe care necunoscindu-i indeaproape nici nu visam ca pot intrece in intelepciune si inteligenta oameni cu o facultate sau doua .Sa nu subestimezi niciodata pe nimeni uneori de la cel mai prost auzi o sclipire de geniu ." am incheiat citatulam rumegat mult cuvintele lui si am ajuns sa le inteleg (cred eu) dictionarul spune:FILOZ

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...si toate astea pt. ca fiecare doreste a se dovedi cel mai inteligent, cel mai plin de spirit, cel mai inovator, cel mai "filosof"... chiar si aceia care posteaza aici... fapt de care ma banuiesc si pe mine...

am reusit sa scriu cel mai iluminat post? :focus:

 

eu am ramas in bezna :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om destept nu are nevoie de cuvinte deosebite pentru a demonstra ceva...felul in care spune cuvintele este deosebit.

 

Ofera o sansa si intunericului meu. Oamenii destepti nu folosesc si cuvinte alese pentru a se face mai usor intelesi ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ofera o sansa si intunericului meu. Oamenii destepti nu folosesc si cuvinte alese pentru a se face mai usor intelesi ?

 

cuvintele alese inseamna cuvinte rare. cuvintele rare inseamna accesul putinor persoane la intelegerea sensului lor. deci e mai greu a te face intelesi prin cuvinte alese, decat prin cuvinte simple.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cuvinte alese nu inseamna cuvinte rare, ci o "alegere" a lor pentru a sune cat mai mult , in cat mai putin. Adica simplu si concis. Asa vad eu din intunericul meu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cuvinte alese nu inseamna cuvinte rare, ci o "alegere" a lor pentru a sune cat mai mult , in cat mai putin. Adica simplu si concis. Asa vad eu din intunericul meu...

 

daca e intuneric... de ce pari atat de sigur/a ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
se cred filosofi dupa ce au citit Amurgul idolilor ,Critica si vreo 3 carnete a lui Cioran

Ma infioara gandul ca am sa intalnesc vreodata un astfel de om ......

1. Amurgul gandurilor ...cred ca asa vroiai sa spui

2. Cioran nu a scris "carnete"

3.Ma infioara gandul ca un "astfel de om" ti-ar putea da vreodata importanta.

4.Mai citeste,cultiva-te si poate intr-o zi o sa te crezi si tu unul din "astia care-l citesc pe de-alde Cioran" (da,stiu,vei replica:"da' cine vrea manca-ti-as sa ajunga ca astia?"...bla bla bla)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×