Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

Suflet si spirit .. diferente si asemanari

Postări Recomandate

sufletul ramane in pamant iar spiritul pleaca mai departe...(zic eu)

Poti sa ma lamuresti de ce zici tu asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai stiu cine a zis ca spiritul se afla in zona inimii iar sufletul intr-o zona vida din osul sacral! Asa sa fie? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sufletul ramane in pamant iar spiritul pleaca mai departe...(zic eu)

 

Adica...? Eu unul as fi zis exact invers.

 

Nu mai stiu cine a zis ca spiritul se afla in zona inimii iar sufletul intr-o zona vida din osul sacral! Asa sa fie? :crazy:

 

Interesant...ciudat,dar interesant.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu mai stiu cine a zis ca spiritul se afla in zona inimii iar sufletul intr-o zona vida din osul sacral! Asa sa fie? :blink:

Sufletul imbraca tot corpul fizic, spiritul se regaseste la nivel cerebral!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica...? Eu unul as fi zis exact invers.

Interesant...ciudat,dar interesant.

Asta tu ai auzit la OTV si a fost zis de Alexandra Mosneaga....parca asa aduc aminte...insa poate ca greseste....poate nu...

 

 

Sufletul imbraca tot corpul fizic, spiritul se regaseste la nivel cerebral!
Asa stiam si eu...cu precizarea ca sufletul depaseste putin corpul fizic..."iese o idee din ea"...daca ma intelegi...ca un halou sau o radiatie, sa ma exprim mai pe inteles

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai defineste pe Dumnezeu, e imposibil de definit. E imposibil a-l cuprinde, a-l intelege sau cunoaste pe Dzeu cu mintea.

Asa cred ca este .O minte limitata nu poate cuprinde nemarginirea!

Dar poti simti ca esti cu el atata timp cat scanteia divina care ne desparte de tarana ne insufleteste!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum vezi relatia spirit- suflet , ce reprezinta spiritul si ce sufletul , in acceptiunea ta ?

"posedarea" poate fi si cea a propiului spirit , care trece de barierele impuse de suflet ? :flowers:

am sa incep eu .

spiritul este esenta mea ... ma gandeam sa spun ca om, insa lucrurile nu stau chiar asa ...

sufletul este "translatorul" si "pazitorul" ... el face legatura intre spirit si om , dar asa cum spuneai il si protejeaza :blink:

 

Am deschis acest topic in urma intrebarilor primite de la Ravl.

 

Din informatiile cu care am intrat in contact pana acum sufletul este entitatea care s-a individualizat din Constiinta Universala pentru a invata, a evolua, a experimenta a se autocunoaste.

 

Spiritul este acea parte din suflet care se fragmenteaza in urma unor traume, unor evenimente cu mare incarcatura emotionala. Mai exista si varianta in care spirite se identifica cu anumite locuri (vezi shamanismul care atribuie spirite muntilor, raurilor etc). Acest punct de vedere se verifica in conditiile in care acceptam teoria ce materia in esenta ei este tot energie iar energia este vie cu un grad de constiinta/individualitate din ce in ce mai mare de la minerale/plante/animale respectiv la oameni si alte fiinte asemanatoare sau mai evoluate.

Sunt la inceput de drum si nu detin foarte multe informatii in legatura cu diferentele dintre cele doua insa sunt dornic sa invat si ce aflu voi impartasi cu voi.

 

Deocamdata va prezint doua diagrame care simbolizeaza sufletul si o incarnare la un anumit moment precum si felul in care constiinta individuala este parte din Constiinta Universala.

 

post-94637-1180177658_thumb.jpg

 

Voi ce parere aveti? Este o diferenta intre spirit si suflet? Se confunda uneori cele doua notiuni? Daca exista diferente intre spirit si suflet care este legatura dintre ele (daca exista vreuna)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu, dar cred că este o diferentă...mai mult ca sigur. Nu cred că pot fi acelasi lucru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×