Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

Suflet si spirit .. diferente si asemanari

Postări Recomandate

exista totusi o diferentza intre spirit si suflet mai ales in timpul somnului...se spune k spiritul se desprinde de trup si poate calatori pe cand sufletul...ramane la locul lui :D ...e interesant sa gasesti o corelatie intre ele...pacat k nu am experientza in domeniul asta :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred ca sunt acelasi lucru. alte diagrame sau reprezentari mai ai ?

 

Nici eu nu cred ca sunt acelasi lucru. Desi se intampla uneori in limbajul comun sa fie confundate.

 

Alte diagrame sau reprezentari nu am si nici nu am gasit. Cea atasata am facut-o in Corel chiar inainte sa adaug topicul.

 

Ok, dar daca nu sunt la fel... care credeti/simtiti ca ar fi diferentele. Eu mi-am exprimat opinia chiar daca nu este una care sa ma multumeasca.

 

Privind diagramele, in special pe cea dupa Edgar Cayce mi-am explicat (mental) pentru prima data cum suntem legati la constiinta universala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...deci..spiritul ( cred) poate ramane pe pamant dupa ce mori ..este partea materiala a noatra, iar sufletul, este locul unde pastram cele mai frumoase amintiri, momentele bune si rele alaturi de cei dragi, dar dupa parerea mea, sufletul este acela care se duce in rai sa iad dupa ce mori ; cred ca in mod normal spiritul si sufletul ar trebui sa calatoreasca impreuna, dar uneori spiritul se desprinde de suflet, si se intoarce pe pamant, pentru a mai petrece o perioada cu cei vii.

 

 

asta este parerea mea :D

Editat de ChrisTinA_WhisperWind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad spiritul ca pe nucleul fiintei, nealterat, este farama de divin din fiecare dintre noi. Este ceea ce ne confirma ca suntem o frantura de miracol. Sufletul este profund uman; il vad in legatura cu simitirea, cu sentimentul, cu emotia. El se bucura, sufera, plange, rade, se infurie. Este luminos sau e negru. Sufletul vibreaza la tot ce e in jurul nostru, si ne da masura lucrurilor lumesti. Spiritul este masura lucrurilor divine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Voi incerca sa fac o legatura intre cele doua desene si parerile de pana acum:

 

Spiritul este Constiinta Universala nemanifestata. Sufletul se individualizeaza pentru a se putea manifesta insa ramanand parte din Spirit.

 

Comparatia corp-suflet cu suflet-spirit o accept cu o precizare: sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit, Constiinta Universala pentru un alt Univers (pe naiba, nu cumva mi-am deslusit ce a fost inainte de Big-Bang si cum a fost creat Universul - un Suflet care a ajuns Spirit care la randul lui a creat o lume/un Univers!!!). :D

 

Cum ramane totusi cu expresiile de genul Spiritul Padurii, al Muntilor? Am inceput de curand sa cred ca grupurile de materie alcatuite pe baza unor inter-relatii apropiate capata (sau poate au de la inceput) o constiinta comuna... denumit in limbaj popular Spirit. Voi ce stiti in legatura cu acest aspect?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vad spiritul ca pe nucleul fiintei, nealterat, este farama de divin din fiecare dintre noi. Este ceea ce ne confirma ca suntem o frantura de miracol.

mda... asa si este :P

sau cel putin asta-i certitudinea mea la momentul actual ... spiritul este esenta .

Sufletul este profund uman; il vad in legatura cu simitirea, cu sentimentul, cu emotia. El se bucura, sufera, plange, rade, se infurie. Este luminos sau e negru. Sufletul vibreaza la tot ce e in jurul nostru, si ne da masura lucrurilor lumesti. Spiritul este masura lucrurilor divine.

sufletul nu este profund uman, in stare nealterata de trup el este la fel de divin si de pur , sufletul facand parte dintr-o uriasa Costiinta Universala .

 

in realitate lucrurile sunt ceva mai complexe ... sunt diverse straturi (precum la ceapa) pana sa ajungem la spirit - la esenta.

 

 

Voi incerca sa fac o legatura intre cele doua desene si parerile de pana acum:

 

Spiritul este Constiinta Universala nemanifestata. Sufletul se individualizeaza pentru a se putea manifesta insa ramanand parte din Spirit.

 

Comparatia corp-suflet cu suflet-spirit o accept cu o precizare: sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit, Constiinta Universala pentru un alt Univers (pe naiba, nu cumva mi-am deslusit ce a fost inainte de Big-Bang si cum a fost creat Universul - un Suflet care a ajuns Spirit care la randul lui a creat o lume/un Univers!!!). :D

cu o mica observatie ... sufletul nu-i etern, ci doar nemuritor :)

spiritul insa este etern ... .

 

Cum ramane totusi cu expresiile de genul Spiritul Padurii, al Muntilor? Am inceput de curand sa cred ca grupurile de materie alcatuite pe baza unor inter-relatii apropiate capata (sau poate au de la inceput) o constiinta comuna... denumit in limbaj popular Spirit. Voi ce stiti in legatura cu acest aspect?

ele au la baza un adevar ... insa nu vreau sa creada lumea ca o dam in povestiri de fratii Grimm :doh:

 

sunt daca vrei niste "pazitori" energetici ... :)

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi incerca sa fac o legatura intre cele doua desene si parerile de pana acum:

 

Spiritul este Constiinta Universala nemanifestata. Sufletul se individualizeaza pentru a se putea manifesta insa ramanand parte din Spirit.

 

Comparatia corp-suflet cu suflet-spirit o accept cu o precizare: sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit, Constiinta Universala pentru un alt Univers (pe naiba, nu cumva mi-am deslusit ce a fost inainte de Big-Bang si cum a fost creat Universul - un Suflet care a ajuns Spirit care la randul lui a creat o lume/un Univers!!!). :doh:

 

Cum ramane totusi cu expresiile de genul Spiritul Padurii, al Muntilor? Am inceput de curand sa cred ca grupurile de materie alcatuite pe baza unor inter-relatii apropiate capata (sau poate au de la inceput) o constiinta comuna... denumit in limbaj popular Spirit. Voi ce stiti in legatura cu acest aspect?

sufletul este individual nu se poate confunda cu spiritul.... desi poate deveni suflet egal spirit - individualitatea constienta din Dumnezeu..... si face prin liber arbitru vointa divina......ti-ai deslusit bine ce a fost inainte de big bang..... :D

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi incerca sa fac o legatura intre cele doua desene si parerile de pana acum:

 

Spiritul este Constiinta Universala nemanifestata. Sufletul se individualizeaza pentru a se putea manifesta insa ramanand parte din Spirit.

 

Comparatia corp-suflet cu suflet-spirit o accept cu o precizare: sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit, Constiinta Universala pentru un alt Univers (pe naiba, nu cumva mi-am deslusit ce a fost inainte de Big-Bang si cum a fost creat Universul - un Suflet care a ajuns Spirit care la randul lui a creat o lume/un Univers!!!). :D

 

Cum ramane totusi cu expresiile de genul Spiritul Padurii, al Muntilor? Am inceput de curand sa cred ca grupurile de materie alcatuite pe baza unor inter-relatii apropiate capata (sau poate au de la inceput) o constiinta comuna... denumit in limbaj popular Spirit. Voi ce stiti in legatura cu acest aspect?

 

 

:doh: stiu ca atunci cand cineva este bantuit, se spune ca il bantuie spiritul unei persoane moarte, nu sufletul, deci spiritul se poate intoarce pe pamant dupa moartea persoanei respective.

 

 

sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit,

:P :) :)

 

poate sa devina spirit?? very strange...

Editat de ChrisTinA_WhisperWind

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:D stiu ca atunci cand cineva este bantuit, se spune ca il bantuie spiritul unei persoane moarte, nu sufletul, deci spiritul se poate intoarce pe pamant dupa moartea persoanei respective.

sufletul este etern si are posibilitatea sa devina la randul lui Spirit,

:doh: :P :)

 

poate sa devina spirit?? very strange...

 

Sufletul ramane ancorat in planul Pamantului prin acea parte a lui care a fost reincarnata. Daca nu are pace, daca cineva nu se poate impaca sau nu realizeaza ca a murit sufletul ramane captiv aici, pe pamant in loc sa se intoarca la sursa sa inteleaga ce s-a intamplat in reincarnarea repsectiva, sa integreze si eventual sa pregateasca noua reincarnare.

Pentru a ramane pe pamant un astfel de suflet trebuie sa se ataseze de o fiinta (poate fi si animal), sa se conecteze la energia vitala a ei/lui.

Am obs personal un caz (in timpul unei regresii - am si transcrierea) in care sufletul bunicii cuiva s-a atasat de corpul nepoatei si i-a creat destule probleme din dorinta de a se asigura ca totul este in regula cu copiii ei (cu copiii bunici adica mama si matusele/unchii nepoatei - sper ca ati inteles). Bunica murise de tanara la 47 de ani de cancer.

 

Are posibilitatea, evoluand, sa devina spirit in sensul de Constiinta Universala/ Creator de lumi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×