Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

Suflet si spirit .. diferente si asemanari

Postări Recomandate

cum e Iisus? ce a facut Iisus in viata lui?

 

 

IIsus ne-a daruit iubirea si renasterea !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...eu voiam sa aflu cum a fost pentru ca pe El trebuie sa-l urmam, El e calea...si ma intrebam cum e calea :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...eu voiam sa aflu cum a fost pentru ca pe El trebuie sa-l urmam, El e calea...si ma intrebam cum e calea :spiteful:
Paiiiiiiiiii :blink: ...... calea este plina de iubire, cum sa fie altfel :tease: O:)IIsus este fiul lui Dumnezeu, daca noi il urmam pe IIsus, implicit il urmam pe Creatorul nostru, Dumnezeu este iubire - concluzia: cu cat acumulam mai multa iubire in suflet cu atat mai aproape de Dumnezeu suntem, asta inteleg eu prin cale :crazy: :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok si pace nu mai trage

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P :) numa iubire? :soc:

 

 

Daca sufletul imi este plin de iubire divina inseamna ca sunt pe calea cea buna (daca am norocul sa am alaturi si un spirit benefic si mai bine). Daca incerc sa amplific mereu aceasta iubire si s-o daruiesc neconditionat atunci voi avea posibilitatea sa evoluez tot timpul. Cred ca cea mai grea lupta este lupta cu propria persoana cu propriul caracter, daca ai iubire in interior faci toate astea mult mai usor pt. ca lumina din suflet te invaluie si te ajuta sa mergi mai departe, sa fii mai bun, sa depasesti limitele acestei lumi, sa atragi spre tine lucrurile bune - echilibru sufletesc, pace interioara, respect, intelegere, fericire, compasiune, etc, etc, etc. Asta inteleg eu prin cale. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca aceste randuri vor mai fi citite de cineva , insa imi fac datoria de a va spune cate ceva din a mea cunoastere.

Sufletul este aceasta sfera din centrul pieptului , cu rol de a face legatura intre trupul fizic si alte corpuri din cadrul aceleiasi fiinte( un fel de releu de retransmisie). El este legat de corpul fizic in 7 locuri : de inima , de maduva spinarii, de aparatul genital, de cortexul vizual , de cel auditiv, de glanda hipofiza si de lobii frontali. Puritaea energiei din care este alcatuit poate varia in functie de informatiile pe care le -a asimilat si de alti factori. Cand cele 7 legaturi se desfac , corpul fizic moare.

Spiritul este o alta sfera situata deasupra capului (la aproximativ 1m ) ce constituie acea parte din sfera centrala a universului numita DUMNEZEU. ( a se citi - Din tainele vietii si ale Universului - de Scarlat Demetrescu). Spiritul este un fel de cutie neagra a fiecarei fiinte si in ea sant inscrie toate evenimentele din vietile precedente si din a caror cauze ni s-a dat prezenta viata pe pamant cu un destin precis.

Intre cele doua corpuri exista legaturi , sufletul subordonandu-se spiritului .

Dintre cei care ati comentat acest subiect Bagherra se apropie cel mai mult de adevar. Sunt multe de spus pe aceasta tema.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dintre cei care ati comentat acest subiect Bagherra se apropie cel mai mult de adevar. Sunt multe de spus pe aceasta tema.......

 

Ai uitat sa precizezi ca asta este punctul tau de vedere si da, ai dreptate, sunt multe de spus pe tema asta, dar trebuie si traite in acelasi timp, experienta proprie este mama intelepciunii din punctul meu de vedere, ca la vorbe frumoase se pricep multi ... :P

 

ps: uite ca le-a citit cineva.

Editat de Poricel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iubire si intelepciune .a calcat pe moarte

multa iubire

:flowers: mdaaa, ca bine zici... chiar a calcat pe moarte :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×