Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Cu copiii mici la terase si restaurante

Postări Recomandate

Acum 2 minute, Enki a spus:

De fapt, Stu, nu stiu de ce ai simtit nevoia sa intri si sa ii aperi pe acei parinti si sa o iei personal, pentru ca nu despre un copil curios si care pune intrebari e vorba aici, ci despre copiii zbuciumati si lasati necontralati intr-un mediu in care si ceilalti oameni au dreptul sa se relaxeze. Am specificat si cu exemplu.

Mai povestesc doua faze. Una era la observatorul astronomic cand trebuia sa tina Soncu o prezentare pe laptop si al meu, mic atunci nu mai tin minte cat avea, nu pentru ca alerga, ci pentru ca nu a fost atent pe unde mergea spre scaun ,, s-a impiedicat de un cablu si i-a scos din priză protectorul/laptopul omului, nu mai tin minte ce, înainte sa înceapă prezentarea. Tin minte doar ca mi-a fost o jena maxima fata de ceilalti oameni care asteptau sa înceapă prezentarea. Si alta data eram la Gura Diham, si tot fi-miu, era cu un prieten, terminasera de mancat si se grabeau sa iasa afara pe terasa sa se joace, din graba au dat peste un chelner care aducea niste ceaiuri, care s-au varsat. Ce retin de atunci este tot jena mea, si scuzele pe care le-am cerut. Lucruri pe care nu le-am vazut la parintii de care vorbesc, desi s-au intamplat chestii asemanatoare sau mai nashpa de atat. Despre asta e vorba. Parinti care nu isi cer scuze si isi justifica comportamentul cu scuza e copil,  ce sa ii faci.

nici eu nu mai stiu de ce am intrat. pur si simplu pentru a semnaliza ca o varianta ar fi si sa atragi tu ca adult atentia unui copil si abia apoi, daca nu reactioneaza, sa te simti deranjat de ,,nesimtirea'' parintilor. 

Ah..si pt ca stiu parinti cu niste copii foarte la locul lor care nu inteleg cum nu toti copiii sunt la fel de ,,ascultatori''.

al meu numai ascultator nu e. dar nici eu nu sunt. insa sunt adult, am invatat cum sa supravietuiesc in societate, el nu va invata fara experienta directa si interactiune sincera cu ceilalti. 

am intervenit si pt modul in care ai pus tu intrebarea. si ma intrebam de ce un adult strain nu poate comunica ferm si sincer cu un copil care intelege limba in care i se vorbeste. Ar fi mult mai simplu pt toata lumea asa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Motorină a spus:

Si la noi se intampla, dar nu oricine se baga in genul asta de discutie cu un copil.In occident am vazut de n ori adulti straini care sa corecteze copii neastamparati. -

Trebuie un pic de experienta cu copiii, si rabdare. Eu nu ma calific/nu ma complic. Altii se complica, si nu le iese.

Nu e un fenomen viabil, oamenii nu sunt atat de deschisi, iar copiii nu sunt la fel.

In occident se si raporteaza multe cazuri de abuz de copiii in loc sa discute, azi se ia poze cu celular si imediat a ajuns la for-ul respectiv reclamatia!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca nu e treaba altora sa le educe acelor parinti copiii, de aia nu intervin. Daca acel părinte nu realizeaza singur ca odrasla lui deranjeaza, atunci nici pe copil nu il va invata sa nu deranjeze, iar copilul daca vede ca părintele nu ii corectează comportamentul, va considera ca e ok ce face. Si va deveni un self entitled, o generație intreaga de self entitled. Asta ne asteapta.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 minute, Stu' a spus:

. si ma intrebam de ce un adult strain nu poate comunica ferm si sincer cu un copil care intelege limba in care i se vorbeste. Ar fi mult mai simplu pt toata lumea asa.

Pentru ca nu este obligat nimeni sa accepte nimic ofensiv nici de la un copil, ca este obligatia si responsabilitatea parintilor comportamentul copilului in public!!!     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 hours ago, Stu' said:

nici eu nu mai stiu de ce am intrat. pur si simplu pentru a semnaliza ca o varianta ar fi si sa atragi tu ca adult atentia unui copil si abia apoi, daca nu reactioneaza, sa te simti deranjat de ,,nesimtirea'' parintilor. 

 

Stu, copilașul tău e inteligent, scump, mai face năzbâtii, am înțeles și e mai mult decăt ok. Dar una la fund i-ai mai dat? :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mah, sunteti nebuni?
nu erati, multi dintre voi, aia cu ARIA de libertate?
astfel incat sa nu fie afectata libertatea altora?
pentru puradel, pe masura ce creste si capata cunoastere, cunostinta si constiinta i se poate extinde aria de manifestare

pana la maturitate

altfel ce-l va retine sa evadeze/invadeze...

ARIA altora...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Vriies a spus:

Stu, copilașul tău e inteligent, scump, mai face năzbâtii, am înțeles și e mai mult decăt ok. Dar una la fund i-ai mai dat? :laugh:

stie foarte bine ca nu am voie.

cum sa-i dau?

in fine, eu chiar vorbeam serios si nu am intervenit ca sa-mi laud pustiu.

de 7 ani de cand il am nu am scris nimic despre el. stiti si voi ca imi tin viata de familie privata, in mod exagerat chiar.

pur si simplu am simtit nevoia sa intervin. sa arat si cealalta parte a unei monezi din cele de pe partea opusa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, Vriies a spus:

Stu, copilașul tău e inteligent, scump, mai face năzbâtii, am înțeles și e mai mult decăt ok. Dar una la fund i-ai mai dat? :laugh:

Mai mult rau face, deloc nu ajuta agresivitatea in acest caz, ca se va intoarce impotriva ei.   

La Sighetu-Marmatiei si azi este in functie un mare spital/casa de nebuni zis de localnici unde Ceausescu interna pe toti care-i erau incomozi in "regat", prima sotie de exemplu si extrem de multi care erau tratati nu cum voiau "ei" din capitala, dar eram alertati sa nu discutam cu nimeni pe strada daca nu recunoastem ca si parintii au vorbit cu ei ca multi aveau acces in oras ca nu aveau nimic.   Se auzeau si cazuri care erau locali, nu erau internati si totusi au facut crime in familie intr-un moment de ratacire mentala.    

Inteligenta asta este confundat de multe ori, ca o mare parte din cei cu conditii sint foarte receptivi la orice din jur, pot memora mii de pagini, pot si vorbi mai bine ca multi presedinti de stat, dar totusi nu sint capabili sa conduca un automobil, sa faca diferenta intre bun si rau, viata si moarte, pace si razboi, etc.  Nu sint acceptati niciunde pe masura ca cresc, mai sus am scris de cel din Romania care ridica doar cutii si lazi pentru restaurantele din aeroport, desi poate spune din cate parti este facut avionul bombardier de exemplu.   Dar sa nu-i zici nimic ce nu vrea sa auda, ca-ti suceste gatul, ca nu stie ce ti se intampla, el nu simte nimic, deci n-ai nimic, nu rezisti la el, asa se exprima.   Discutie devine dificila ca NOI nu stim ce-l irita, tonul vocii sau tema discutiei ca devine violent.  

Am citit toate cartile de Phychiatrie din care invata ex-ginerele meu pentru examenele de Residency plus ca vad aproape la fiecare roman in casa sint copiii bolnavi cu din aceste boli si conditii la fel netratate majoritatea ca aici scoala nu este obligatorie daca parintii sau guardianul legal semneaza ca este educat de acasa!!! 

Nimeni nu verifica educatia de acasa din pacate ca nu le pasa de straini prea mult daca ei nu sint interesati de asimilarea in societatea in care au Immigrat.

Am intalnit aici doi frati romani 100% analafabeti la varsta de 25 ani in 1995,  desi au Immigrat legal cand aveau cam 5-7 ani, dar mama le-a parasit pentru alti barbati, iar tatal avea de lucru sa achite casa iar femeile pe care aducea acasa in altceva erau interesate decat sa copiii sa-i duca la scoala.   Aveau un limbaj de urlau si Leii in jungla daca auzeauuuuuuuuuuuu!!! Dadeau cu lopata pamant in roaba pe santier si castigau excelent.

Asta nu-i un caz izolat, este planetar, dar nu se vrea lua la cunostinta, mai mult de avorturi le arde undeva politicienilor si de arme, desi acesti pacienti sint majoritatea care se pot incuraja sa ucuda cu usurinta si cred ca ati constatat pan-acum.   Ieri au aratat pentru public si video cu tot ce s-a intamplat in acea scoala din Texas foarte recent.  Politia este mereu invinovatita, daca intervine sau nu, niciodata nu va fi satisfacator munca lor unde risca si ei vietile lor, iar pocaitii romani educa copiii sa traga cu arma de foc, in desert desigur pentru inceput.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nu ma deranjeaza in veci picii astia veseli care alearga printre mese. Copiii trebuie sa fie fericiti la varsta aia ca apoi nu se mai stie.

Si mi se pare o falsa problema. Pe toate le-am rezolvat in societate si a mai ramas doar asta. Mai bine era in pandemie ca statea toata lumea acasa la el si totul era pustiu, a?

Olga sa se abtina de la comentarii fata de pozitia mea, multumesc.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×