Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Cu copiii mici la terase si restaurante

Postări Recomandate

Acum 3 minute, The Unknown a spus:

 

Daca rad copiii si se amuza n-am probleme  cu ei, dar sa nu se prosteasca doar sa disturbe pe cei prezenti,  ca fac diferenta imediat si s-a terminat prietenia.  Eu nu trebuie sa suport nimic de la nimeni, am si eu regulile si principiile mele dupa care traiesc si peste toate, NU datorez nimic la nimeni!!!    

Fair enough. 

Nu vad o problema in asta. Adultii sa actioneze fix asa cum considera. Sa atentioneze copilul, sa faca plangere la personalul din local, etc etc. 

Nu ca asta e modul optim de a solutiona o problema...dar na, fiecare alege sa actioneze cum vrea, in limitele legii.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Stu' a spus:

nu am spus ca este ok.

am spus ca nu ajuta cu nimic culpabilizarea si judecarea parintilor, cat mai mult ajuta sa te comporti tu ca un adult autonom si sa ii atragi atentia copilului ca este la un restaurant unde e foarte urat din partea lui sa se catere pe tot mobilierul ca o maimuta in jungla.

Or, daca tot o luam pe firul tau, de ce un adult poate sa ii spuna unui alt adult ca e nesimtit, dar nu poate sa o faca si cu un copil cand acesta ii incalca limitele personale?

Pentru ca eu ca adult relationez cu alti adulti. Pentru ca eu ca adult, nu ii pot spune unui copil ca nu e ok sa alerge si sa urle din moment ce parintele lui nu a facut-o, nu e treaba mea sa ii fac educatie. Eu am venit acolo doar sa beau o bere si sa stau de vorba cu prietenii mei. Si pe copiii mei i-am lasat acasa, exact din acest motiv. Daca aveam chef de dadaceala, mi-i aduceam pe ai mei.

Acum 6 minute, Stu' a spus:

nu, eu nu imi mint copilul.

prefer sa merg cu el acolo unde e bine primit si el, in firescul lui.

dar asta e alegerea mea, nu ma obliga nimeni, sa ne intelegem. asta face parte din relatia mea cu copilul meu.

se intampla uneori sa merg in locuri unde merg doar oameni mari, dar aici e intelegator, nu avem probleme. problema apare cand suntem invitati cu totii intr-un loc in care el ar putea fi considerat prea ,,energic'' ca sa fie bine primit.

cu ce sa iti minti copilul? Ca restaurantul nu e un loc de alergat? unde e minciuna?

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

Pentru ca eu ca adult relationez cu alti adulti. Pentru ca eu ca adult, nu ii pot spune unui copil ca nu e ok sa alerge si sa urle din moment ce parintele lui nu a facut-o, nu e treaba mea sa ii fac educatie. Eu am venit acolo doar sa beau o bere si sa stau de vorba cu prietenii mei. Si pe copiii mei i-am lasat acasa, exact din acest motiv. Daca aveam chef de dadaceala, mi-i aduceam pe ai mei.

cu ce sa iti minti copilul? Ca restaurantul nu e un loc de alergat? unde e minciuna?

 

tu nu vrei sa pricepi ca nu e vorba ca parintele nu spune si nu ii explica CONSECINTELE.

nu vrei sa pricepi si pace.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Enki a spus:

Pentru ca eu ca adult relationez cu alti adulti. Pentru ca eu ca adult, nu ii pot spune unui copil ca nu e ok sa alerge si sa urle din moment ce parintele lui nu a facut-o, nu e treaba mea sa ii fac educatie. Eu am venit acolo doar sa beau o bere si sa stau de vorba cu prietenii mei. Si pe copiii mei i-am lasat acasa, exact din acest motiv. Daca aveam chef de dadaceala, mi-i aduceam pe ai mei.

cu ce sa iti minti copilul? Ca restaurantul nu e un loc de alergat? unde e minciuna?

 

sa il mint frumos cum ca el s-ar plictisi acolo, cand el e mega interesat de discutiile cu...oricine.

plus de a vizita locuri noi, oriunde in lumea asta?

eu nu comunic in termenii astia cu pustiu' meu.

prefer sa ii spun sincer realitatea, ca ii deranjeaza pe altii si de ce. chiar daca el apoi promite ca ,,nu mai face''. stiu perfect ca asa va face cel mai probabil, pentru ca schimbarea nu apare peste noapte niciodata.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Stu' a spus:

tu nu vrei sa pricepi ca nu e vorba ca parintele nu spune si nu ii explica CONSECINTELE.

nu vrei sa pricepi si pace.

Exemplu. Eram la teresa 4 adulti, sticle si pahare pe masa. La doua mese mai incolo, un grup de parinti cu vreo 4-5 copii de pana in 5 ani. Parintii foarte relaxati, ii trimisesera/lasasera sa plece pe cei mici de la masa ca sa stea linistiti. Ce facea toata gasca aia? Se fugareau pe tereasa, prin jurul meselor, se impiedicau, si bagau pe sub mese, de trebuia tot timpul sa ne tinem sticlele sa nu zboare. Nici macar o singura data nu am auzit unul din parintii aia sa atraga atentia. Despre asta e vorba in acest topic. NU e vorba despre de ce nu le atrag eu atentia, este vorba despre de ce nu le atrag parintii atentia.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Enki a spus:

Exemplu. Eram la teresa 4 adulti, sticle si pahare pe masa. La doua mese mai incolo, un grup de parinti cu vreo 4-5 copii de pana in 5 ani. Parintii foarte relaxati, ii trimisesera/lasasera sa plece pe cei mici de la masa ca sa stea linistiti. Ce facea toata gasca aia? Se fugareau pe tereasa, prin jurul meselor, se impiedicau, si bagau pe sub mese, de trebuia tot timpul sa ne tinem sticlele sa nu zboare. Nici macar o singura data nu am auzit unul din parintii aia sa atraga atentia. Despre asta e vorba.

ar fi frumos sa fie vorba doar despre asta.

cum spui tu, asta e un caz extrem. dar si asa, eu as atrage intai atentia copiilor, si mie in viata mi-a fost atrasa atentia in acest fel si am reactionat mult mai bine decat la teoriile mamei, chit ca unele aveau consecinte serioase, care ma privau de lucruri care imi placeau. nu aveau acelasi efect nici pe departe.

cand un strain iti atrage atentia, tu, copil fiind, esti mai receptiv. ti-o poate spune orice pedagog din lume, mai ales acolo unde transferul de autoritate dinspre parinte spre invatator/diriginte a avut loc in termeni optimi. al meu imi si spune cu emfaza ca el e exemplar la scoala si nu am nici cea mai mica problema cu el acolo. ce pot sa fac? acasa (adica in familie, in afara scolii - pana i se infatiseaza o noua clara autoritate a spatiului in care ajunge) are increderea sa se poarte fix asa cum simte, chit ca avem nenumarate discutii si negocieri si amintiri de limite personale. mie mi se pare absolut normal ca adultii sa se comporte TOT ca niste adulti si in relationarea cu alti copii, pe un ton bland si ferm, fara abuzuri (cum e cazul femeii cu acel caine pe care a amenintat ca il asmuta).

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nepotul meu merge la cresa de la 6 luni impliniti, a doua zi era dus deja insa, inca n-a avut nici semne de bataie sau sa spuna ceva urat, sau negative in general inca nu cunoaste.  Please, este cuvant foarte repetat si acasa de fiul si nora mea, ajuta pe maica sa in bucatarie sa duca in containerul de gunoi un dop sau ceva usor in cel de reciclare ca altele inca nu-s de el, si mereu i se multumeste pentru asta sau orice ar face.   Plange doar daca este lasat in urma sau se inchide usa de terasa si el trebuie sa stea in casa ca se face ceva ce nu-i de el acolo, se matura sau se da cu furtunul cand se face curatenie, dar el crede ca se joaca cu apa.   Este extrem de delicat  sufletelul copilului mic pana nu stie sa se exprime in mai multe cuvinte.           

A fi energetic nu cred ca are loc in discutie, ca asta deja apartine de alt caracter, desigur parintii sint raspunzatori in ce loc merg cu copiii si ce s-ar putea isca in caz ca ...

Mie mi-au spus prietenele sa nu mai trec pe la ele ca au copiii mai mari decat ai mei.   Le-am si uitat cine au fost ca tot ele aveau copiii cu probleme mentale severe si netratabile!!!  Au ajuns doar femei de curatat in casele oamenilor in vestul europei desi de mici erau duse din romania, aveau inca suzeta in gura si la 7 ani iar fiica mea de 2 ani n-a tinut in gura asa ceva decat 2 secunde o singura data.  

Cei 7 ani de acasa, deloc nu este idee comunista, ca majoritatea femeilor aveau de mers la munca in 2 - 3 schimburi si multe aveau copiii in crese si ingrijire saptamanala.   Doar Doamnele care nu lucrau avea parte de placerea de a-si educa copiii 7 ani care nu aveau de mers la munca si tot aveau din ce trai, acel grup de eliti din Lumea Veche care se cauta sa fie distrus si eliminat din societate cat mai repede de communisti ca taranii sa fie la putere!!!   Cu ei era usor de ajuns la concluzii tovarasilor din CC la PCR.   

Nu sint singura in viata din acele zile care mai dau din picioare, inca 100 de ani vor fi din cei care triesc in acel stil de viata peste tot pe planeta dar eu nu am acceptat nimic din acea conceptie de viata sau absolut nimic pentru ce stateau ei acolo sus in functii si predicau inflacarati.      

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Stu' a spus:

Eu cum ii explic copilului meu ca nu are voie sa mearga la restaurantul la care merg eu, doar pentru ca nu poate sa stea locului?

Da, exact asa.

Nu ai ajuns la partea in care ii explici ca fiecare om are defecte si calitati, pe care trebuie sa le constientizeze si sa le lucreze?

Tu ii dai falsa impresie ca fiecare om "are voie" oriunde. Societatea il va proteja pana la varsta adolescentei, cand va primi reprosuri din toate directiile.

Sunt sanse sa nu il suporte nici macar colegii si amicii, daca nu il inveti sa se adapteze. Sa vezi atunci depresii si intrebari "grele".

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, Motorină a spus:

Da, exact asa.

Nu ai ajuns la partea in care ii explici ca fiecare om are defecte si calitati, pe care trebuie sa le constientizeze si sa le lucreze?

Tu ii dai falsa impresie ca fiecare om "are voie" oriunde. Societatea il va proteja pana la varsta adolescentei, cand va primi reprosuri din toate directiile.

Sunt sanse sa nu il suporte nici macar colegii si amicii, daca nu il inveti sa se adapteze. Sa vezi atunci depresii si intrebari "grele".

nu ii induc nicio falsa impresie. 

asta e impesia ta. 

pentru ca refuzi sa iti asumi rolul de a corecta un copil care iti incalca limitele personale. ca e copil, nu e adulc ca tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 51 minute, Enki a spus:

Exemplu. Eram la teresa 4 adulti, sticle si pahare pe masa. La doua mese mai incolo, un grup de parinti cu vreo 4-5 copii de pana in 5 ani. Parintii foarte relaxati, ii trimisesera/lasasera sa plece pe cei mici de la masa ca sa stea linistiti. Ce facea toata gasca aia? Se fugareau pe tereasa, prin jurul meselor, se impiedicau, si bagau pe sub mese, de trebuia tot timpul sa ne tinem sticlele sa nu zboare. Nici macar o singura data nu am auzit unul din parintii aia sa atraga atentia. Despre asta e vorba in acest topic. NU e vorba despre de ce nu le atrag eu atentia, este vorba despre de ce nu le atrag parintii atentia.

Scena asta nu pot sa inteleg, de cand se cresc copiii in restaurante, pe terase din cei mici care crede ca e loc de joaca zona.   Ce fac acele mame/femei acolo, cauta barbati ca altfel nu-mi explic, copilul meu sta langa mine pana plecam de acolo, ii dau un creion sa deseneze ceva  dar nu face 1 pas de langa mine.   Dar daca fura cineva, de unde va incepe investigatia??? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×