Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Cu copiii mici la terase si restaurante

Postări Recomandate

Chiar acum, Stu' a spus:

pentru ca refuzi sa iti asumi rolul de a corecta un copil care iti incalca limitele personale. ca e copil, nu e adulc ca tine.

Pastrez rabdarea aia pentru cand voi fi eu parinte, si voi lua situatia de la 0. 

E parte din bun simt si induratul, cand altcineva e deranjant. Apoi realizezi ca e nesimtit si ai indurat prea mult, dar nu ai nervi sa ii spui frumos. Si dupa cum am zis si eu, si a exemplificat Enki, foarte multi parinti reactioneaza nasol cand un strain le abordeaza copilul.

Mintea mea simpla evita dialogurile fara sens si ar gasi drept solutie o piedica sau un picior ne-vatamator copilului tau, ca sa inteleaga ca parasirea mesei = buba. Ti-ar conveni?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti urez succes sa fii un parinte perfect intr-o societate imperfecta!

repet - ferm si bland. nu brutal, nu agresiv.

uman.

Editat de Stu'
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Motorină a spus:

Da, exact asa.    Sunt sanse sa nu il suporte nici macar colegii si amicii, daca nu il inveti sa se adapteze. Sa vezi atunci depresii si intrebari "grele".

Sinucideri, droguri si alcool, puscarie ... Verisorul meu al 3-lea nu-si gasea locul pe planeta.   Bunica l-a crescut pe tac-su si a devenit doctor, el nu voia sa ne recunoasca de rude desi aveam acelas nume de familie, el se considera roman.   Nu aveam problema cu el deloc dar el avea mereu cu noi ceva, cu mine si sora mea ca eram si vecini, mergeam intr-o scoala, era cu 1 an mai mare ca mine.   A furat masina lui tac-su si l-a tocat, dar era si beat si din astea tinea intr-una, era mereu ceva de clarificat dar deseori noi eram devina, cumva punea el in acea ecuatie  problema ca noi nu sintem membri de partid.   Nici draque' nu stie cina i-a dat in cap sau cum a murit doar a disparut si n-a mai aparut pe la jumatatea liceului.   Nu-si gasea locul in societatea pe care le-au oferit comunistii ca etalon al high class, in variatiunea PCR-ista.   Toata lumea il ocolea, chiar si cei in care a crezut mai mult ca in ... orice.   Se presupunea ca a fugit din tara, dar nimeni n-a crezut.   El voia sa fie doctor daca si tac-su este dar fara sa invete nimic, si nimeni sa nu-i spuna nimic ca deja era gelos pe el si altele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 minute, Stu' a spus:

iti urez succes sa fii un parinte perfect intr-o societate imperfecta!   repet - ferm si bland. nu brutal, nu agresiv.   uman.

Exact, ca in Elvetia unde al doilea pas deja este INTERZIS de facut si asa este crescut copilul si intelege ce se poate si ce nu!!!  Dar i se explica de cateva zici de ori de ce NU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o dati in sf deja.

si nu e ok deloc. doar ca sa substituiti lipsa unor argumente mai puternice.

nu e ok deloc.

 

copilul meu are prieteni si este extrem de sociabil. si isi ajuta colegii la scoala si e f atent la nevoile altora. cand poate. ca nu mereu poate.

 

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa pot sa ma intreb si eu cat de fericiti si impliniti pot fi adultii aia care sunt atat de usor de lezati de niste copii agitati.

dar nu o fac.

ca nu e ok sa pun asa problema.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 27 minute, Motorină a spus:

Pastrez rabdarea aia pentru cand voi fi eu parinte, si voi lua situatia de la 0.  E parte din bun simt si induratul, cand altcineva e deranjant.

 
Azi am primit un mesaj de felicitare cat de bine am educat pe fiul meu, de la o familie cu un baiat in clasa cu el la scoala privata unde mergeau amandoi.   Cateodata erau si parintii in scoala la activitati, sport mai ales si le placea de fiul meu mai mult decat de al lor, ca nu voia sa invete nimic desi ei aveau 2 businessuri aici dar inca cateva in Louisiana de unde erau.  S-au mutat inapoi dar tinem legatura, au fost la nunta fiului si vor veni cand se va naste al 2-lea copil.  Ea nici nu stie unde a gresit, credea ca banii in mana copilului este doar ceva de bagat in pusculita, mereu il cumparau cu bani ca erau bogati, isi permitau orice si n-au castigat nimic in fond.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, Stu' a spus:

asa pot sa ma intreb si eu cat de fericiti si impliniti pot fi adultii aia care sunt atat de usor de lezati de niste copii agitati.   dar nu o fac.   ca nu e ok sa pun asa problema.

Cine nu este antrenat sa lucreze in casa de nebuni, nu va suporta agitatia nimanui.   In America se cheama asta o problema mentala, Attention Deficit Hyperactivity Disorder = ADHD iar copiii cu deficiente din astea sint scosi din scolile unde merg copiii fara diagnozarea asta la scoala sa nu fie deranjati de cei care nu vor valorifica si asa scoala!!!    

Editat de The Unknown
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exemplele tale sunt ca nuca in perete cu modul in care imi educ eu copilul. 

probabil copiii tau sunt cei mai bine crescuti din lume dupa parerea altora. felicitari.

eu imi doresc pt al meu sa fie implinit. sa fie inconjurat de oameni potriviti lui. nu sa ii implineasca pe altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, The Unknown a spus:

Cine nu este antrenat sa lucreze in casa de nebuni, nu va suporta agitatia nimanui.   In America se cheama asta o problema mentala, Attention Deficit Hyperactivity Disorder = ADHD

iar copiii cu deficiente din astea sint scosi din scolile unde merg copiii fara diagnozarea asta la scoala sa nu fie deranjati de cei care nu vor valorifica si asa scoala!!!    

ADHD se pune unu doi.

al meu nu are ADHD. nici pe departe. tu nu intelegi ca la scoala e exemplar? recunoaste si invatatoarea ca il vede cat ii e de greu sa se abtina sa se fataie in banca, dar se straduieste din rasputeri si e si ea o invatatoare f buna pt ca stie sa aprecieze efortul lui. 

ti am zis ca dai in sf. ai imaginatie bogata...dar nu cu mine. asa cum tu iti iubesti copiii si le vreintot binele - ass cum te pricepi tu mai bine - asa simt si eu fata de copilul meu. doar valorile difera, nu gradul de sanatate mintala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×