Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Acum 37 minute, Maeve. a spus:

Romgleza e practicata de unii indragostiti, de unii comozi sau de unii care au avut parte de straini in anturajul lor la un moment dat. 

Si cel mai practicat este de romani care locuiesc in State, Canada, Australia sau U.K. si n-au invatat in Romania ca au emigrat de copiii mici sau s-au nascut acolo sau abia aveau 5 clase cand au plecat cu loteria vizelor ori s-au maritat in aceste tari.   

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

19 minutes ago, Enki said:

E un text atat de plat si de trei lei, incat am o banuiala ca doar ii e atribuit lui Plesu, dar e scris de Toni Poptamas de fapt.

Aoleu, chiar ca......... :eek: nu am putut citi tot

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
35 minutes ago, Enki said:

E un text atat de plat si de trei lei, incat am o banuiala ca doar ii e atribuit lui Plesu, dar e scris de Toni Poptamas de fapt.

Nu știu de cine este scris. Am căutat și eu și am găsit doar trimiteri cum că textul ar fi al lui Pleșu. Io n-aș zice că ar fi chiar de trei lei, în fine.

Oricum, observația lui Motorină e la locul ei: „Si eu folosesc cuvinte englezesti, dar acolo unde e vorba de termeni care nu exista, sau suna aiurea in lb romana.”

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Era sa va intreb daca mai puteti sa tot discutati atata despre romenglezisme, dar apoi mi-am dat seama ca e on topic...

Editat de Stu'
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Stu' said:

Era sa va intreb daca mai puteti sa tot discutati atata despre romenglezisme, dar apoi mi-am dat seama ca e on topic...

Dar de ce? Vrei să discutăm numai despre poeziile tale? :tongue: :laugh:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Uichend"  de cand se foloseste acest ceva in loc de un cuvant???   Cautam sa stiu varsta omului ca a murit si gasesc asta la pe pagian personala al pescarului.   Ca-l pomenim asa verbal e altceva dar scris nu este acceptabil din nici o limba!!!   Cred ca de un os de Stiuca s-a inecat ca nu scrie mai nimic despre el decat marimile pestilor prinsi. 

(2) Victor Tarus | Facebook

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce topic savuros, multumesc Maeve :biggrin:

si eu folosesc romengleza and i'm loving it! cred ca e din cauza ca am facut engleza din clasa 1, am fost la clasa de bilingv, am facut master in engleza (not to brag) si am lucrat in firme cu multi oameni straini sau in multinationale. At some point, it becomes a second nature. si consider ca e util sa folosesti o limba straina in orice context te-ai afla, te ajuta sa nu o uiti in cazul in care nu esti obligat din pricina circumstantelor sa o folosesti zilnic, te ajuta sa te descurci cand pleci din tara dar nu numai, media, tv, supermarket, suntem asaltati de lucruri, stiri, obiecte, oameni de alta nationalitate iar engleza e limba limbilor si a, almost, tuturor natiilor. Mi se pare foarte cool ca stiind engleza pot vorbi cu cineva dintr-un alt continent de exemplu. si daca o pot combina cu limba mea materna inseamna ca le cunosc si le iubesc pe amandoua deopotriva. :pardon: 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tre' să mai lucrez la engleză, că mi se atrofiază :dry:

Și totuși, mă deranjează textele amestecate. Chiar dacă le înțeleg. 

Una e să pui o expresie sau un cuvânt străin într-o propoziție românească, alta e să mergi deja cu 20-30% într-o limbă, restul într-alta. Rezultatul e o cârpeală, după pretențiile mele :tongue:

Mai bine faci pe nebunul și scrii/spui tot în engleză, franceză, rusă... Ce vrei tu. Îmi plac limbile străine, le învăț ușor, dar îmi place să citesc și să ascult propoziții făcute corect.

Cu toate astea, hate-ul pentru romglezi nu e însemnat. Nu e ceva pentru care aș ieși în stradă, sau aș rupe legături :laugh:

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×