Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 1 oră, Vriies a spus:

 Stau și mă uit pe statistica vaccinărilor anti covid și încerc să înțeleg niște chestii.

Câteva saituri de pe care ne putem face o idee:

https://ig.ft.com/coronavirus-vaccine-tracker/?areas=gbr&areas=isr&areas=usa&areas=eue&cumulative=1&populationAdjusted=1

https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

https://www.pharmaceutical-technology.com/covid-19-vaccination-tracker/

 

Încerc să găsesc niște corelații. Respectiv între numărul total de vaccinări dintr-o țară și scăderea cazurilor de covid. Respectiv, mi se pare logic faptul că pe măsură ce numărul populației vaccinate dintr-o țară ar crește, să scadă și numărul de noi cazuri zilnice. Și chestia asta se verifică în mod evident pentru pentru unele țări fruntașe în vaccinare. Cum ar fi Israel, SUA, UK. la altele, însă, îmi dă cu virgulă. Cum ar fi, de ex, cazul Ungariei și al Serbiei și Chile, care deși sunt fruntașe cu privire la rata vaccinării, încă nu prea se văd rezultatele. În fine, poate că respectiva corelație ar fi mai evidentă peste vreo lună sau două. Săă vedem...

stai sa vezi ca acus acus vor creste iar in Israel. Daca se relaxeaza prea tare asta este. Sunt tulpini si mutatii care rezista la vaccin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Enki a spus:

Pai ia vezi cu ce vaccineaza Ungaria, Serbia si Chile.

Am cautat. In Serbia se folosesc si Sputnik si ala chinezesc.  Daca le folosesc in aceeasi masura ca si Pfizer, atunci e clar de ce sunt asa multe cazuri. AZ are eficacitate mult mai mica decat Pfizer. iar de cel rusesc si cel chinezesc... well... poate stie cineva.

Cica pt tulpina sud africana Pfizer e apa de ploaie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Rodica` a spus:

Dl Cherecheș, preferatul fetelor, a zis ca vaccinul ne ajuta abia îl valul patru, deci... :pardon:

in sensul cazurilor grave si sufocarii de la ATI. atat. daca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
28 minutes ago, Stu' said:

stai sa vezi ca acus acus vor creste iar in Israel. Daca se relaxeaza prea tare asta este. Sunt tulpini si mutatii care rezista la vaccin.

Poi, dacă o să se întâmple așa cum preconizezi tu, tocmai în Israel care deocamdată e un exemplu de eficiență a vaccinării (cu vaccinarea a 55 % din populație, și reducerea cazurilor zilnice de covid de la circa 10 000 prin ianuarie la circa 100 azi!), însemnă că am făcut vaccinul degeaba și io unu o să-mi bag picioru! :ohmy::angry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt cateva luni ai sanse mari sa nu fie chiar degeaba...daca stai prin tara si nu te relaxezi f tare 

vedem.

nu e ca si cum am fi avut o solutie mai buna la interval.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...

Stu, n-ai și tu scenarii mai mișto pentru anu ăsta? Sau măcar pentru la anu? :laugh:

 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vara e din start un avantaj. cu mentiunea sa nu ne relaxam in bataie de joc.

individual sa ne relaxam, cu apropiatii, dar nu la gramada.

cu cat invatam sa ne adaptam mai bine cu totii, cu atat ne va fi tuturor putin mai usor.

eu am deja o lista de TO do after vaccinated pe frigider...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Stu' said:

vara e din start un avantaj. cu mentiunea sa nu ne relaxam in bataie de joc.

individual sa ne relaxam, cu apropiatii, dar nu la gramada.

cu cat invatam sa ne adaptam mai bine cu totii, cu atat ne va fi tuturor putin mai usor.

eu am deja o lista de TO do after vaccinated pe frigider...

aha, deci îmi dăduși totuși oaresce micuțe speranțe pentru la vară. :smile:

 

bre, dar câtă disciplină și minuțiozitate la tine, m-ai omorât! 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Risc și io un scenariu, așa, oleacă mai optimist.

Pe la sfârșitul verii, prin septembrie, așa, vaccinurile își vor fi dovedit eficacitatea, covidu se va vlăgui semnificativ, lupii se vor înfrăți cu căprioarele, precum și psd-ul cu liberalii, iar România va fi la un pas micuț de Grădina Maicii Domnului.

Se pune?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Stu' a spus:

in sensul cazurilor grave si sufocarii de la ATI. atat. daca.

Si nu e destul?  Hai ca virgula cu un mic covid toti suntem datori, se pare.... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×