Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iar romanii isi miros sosetele inainte de a le pune in masina de spalat. Vesticii au obiceiul sa poarte o singura data sosetele, apoi sa le puna la spalat imediat ce le-au scos din labe, fara a mai evalua olfactiv daca mai pot fi fermentate timp de cateva purtari.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci, ori ies pensionarii la cumparaturi si farmacie, inclusiv la o plimbare, ori stau total in casa si nu pun piciorul afara.

Cum e?

Si daca au un caine cu vezica mica, ce fac?

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui ca pensionarii să stea în casă, să se expună cât mai puțin. Totuși, există cazuri când unii tre să iasă pentru necesități vitale (mâncare, medicamente).  Suntem departe de a avea logistica necesară, ca stat, mă refer,  ca să asigurăm supraviețuirea (recte aprovizionarea) tuturor cetățenilor care ar sta în casă. În cazul meu, de ex., am doi pensionari, mama și o mătușă care pot sta în casă pentru că eu le pot ajuta cu aprovizionarea. Dar bănuiesc că sunt foarte mulți pensionari care nu au pe nimeni și atunci tre să se ajute singuri.

 

Alt aspect foarte important îl constituie recuperarea. Recuperarea e vitală. Evident că nu ne putem izola toți, pentru că în scurt timp am intra în colaps. Chiar și așa, estimez că, dacă în circa o lună curba îmbolnăvirilor nu o va lua stabil în jos, așa cum a luat-o în China și Coreea de S, vom avea probleme mari de tot.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, Kleopatrah said:

Ok am auzit acum primul motiv viabil si rational pentru statul in casa.

Nu am surse oficiale dar ideea este urmatoarea:

Primii pacienti chinezi din Italia au fost pusi sub microscop , in sensul ca absolut tot ce le apartinea a fost testat si s-a descoperit ca virusii abundau pe sosete si incaltaminte.

Medici din Spania au facut si ei cercetari si se pare ca acest covid si nu numai rezista pe incaltaminte si sosete mai mult de 9 zile.

Dezinfectarea ar insemna baie completa de clor sau alcool pur pentru sosete si incaltaminte, aceasta baie bineinteles distrugand multe feluri de sosete sau incaltaminte.

Si pentru ca populatia Terrei nu este destul de disciplinata incat sa fie anuntati sa poarte incaltaminte de unica folosinta sau sa aibe atat de mult alcool ( desi se pare ca unii au aflat mai din timp, de aici nebunia dupa cumparatul de alcool si alte substante igienizante), au hotarat sa instaureze situatia de urgenta cu obligativitatea de a sta in casa.

Eu m-am gândit la asta și-mi dau cu soluție de clor pe preșulețul de la intrare. nu știu cât de eficient e, dar o fac. Să arunc încălțările după fiecare ieșire, exclus. Nu am atâtea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma descalt inainte de a intra in casa, si calc cu soseta direct in hol. Apoi iau in mana papucii si ii depozitez pe un covoras. Nu m-am gandit ca si pe sosete poate ajunge. Dar in Italia poate ca e mai caldut si soseta e mai expusa, habar nu am. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi iese din cap un filmulet cu o nebună care trebuia sa stea in izolare si a iesit pe străzi si doua echipaje de politie s-au luptat cu ea sa o prindă. Daca aia era infectata, toti politistii aia acum sunt suspecti de covid. Mi se pare ca prea putina protectie au cei care patruleaza pe străzi.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 minutes ago, Stu' said:

eu ma descalt inainte de a intra in casa, si calc cu soseta direct in hol. Apoi iau in mana papucii si ii depozitez pe un covoras. Nu m-am gandit ca si pe sosete poate ajunge. Dar in Italia poate ca e mai caldut si soseta e mai expusa, habar nu am. 

E ok. Eh, n-are cum să ajungă de pe stradă, de pe talpă, pe șosetuță, mă rog, cel puțin așa cred.

 

6 minutes ago, Enki said:

Nu-mi iese din cap un filmulet cu o nebună care trebuia sa stea in carantină si a iesit pe străzi si doua echipaje de politie s-au luptat cu ea sa o prindă. Daca aia era infectata, toti politistii aia acum sunt suspecti de covid. Mi se pare ca prea putina protectie au cei care patruleaza pe străzi.

 Cam așa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Vriies a spus:

 

 Cam așa ceva.

Mda

Ce mortii ma-tii e asa de greu sa nu iesi din casa?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

al 13-lea deces la noi, tot fara sa se stie de la cine a luat virusul, fara contacti cunoscuti cu covid. Cine stie cate mii cu covid au umblat pe strazi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Mda

 

Dacă era pozitivă, e foarte probabil ca femeia aia disperată să fi transmis mai departe la cel puțin vreo trei-patru din cei care au imobilizat-o.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×