Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 8 minute, Vriies a spus:

aș zice că-i dau inima tânărului drogat, bagabont și delincvent 

Doamne, cum suna decizia ta. No bine. asta e.

Este clar, umanitatea nu mai are nici o sansa.

Prin "o viata mai buna" inteleg ca speri sa ia dupa transplant "droguri de calitate"? si sa nu mai fie prins cand (face) comite infractiuni?:smile:

 

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu aleg bunicuta fara niciun regret. Ma gandesc la undele/efectele care se vor propaga din decizia mea si cate persoane vor fi afectate pe viitor pozitiv sau negativ de decizia mea. Ma gandesc cine ar suferi din moartea unuia sau altuia, si cine se va bucura din faptul ca unul din cei doi va trăi.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, adal* said:

Doamne, cum suna decizia ta. No bine. asta e.

 

Este clar, umanitatea nu mai are nici o sansa.

Prin "o viata mai buna" inteleg ca speri sa ia dupa transplant droguri de calitate?:smile:

 

Decizia mea sună foarte bine dacă o privești din alt unghi sau perspectivă. Reiterez, 

Varianta I

Pe tânăr, indiscutabil. Toată stima pentru bunicuța, care a dus o viață onorabilă și împlinită, însă e și rândul altora la o șansa pentru viață. Plus de asta, tânărul cu siguranță se va schimba pe viitor. Pentru că o atare experiență, la granița dintre viață și moarte, e ca un soi de iluminare, adică îți schimbă radical atitudinea în fața vieții.

 

De ce zici că umanitatea nu ar mai avea nicio șansă? Poi, tocmai că ar mai avea! E vorba de șansa dată unui tânăr, care, chiar dacă a făcut prostii până la vărsta de 22 de ani, e posibil să o ia pe „calea cea bună” și să facă lucruri în viitor atât pentru el cât și pentru societate.

 

Prin „o viață mai bună”, așa cum am încercat să dau de înțeles cu ghilimelele, înțeleg ca după transplant să realizeze că viața poate fi trăită și în alt mod decât în cel în care a trăit-o el până atunci.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/6/2020 at 1:35 PM, Enki said:

 

Oricum, ca idee, spre deosebire de alte topice, tin mult sa nu facem din asta unul in care sa facem reprosuri sau comentarii cu privire la alegeri, putem doar sa cerem mai multe explicatii ca sa intelegem, si sa retinem ca totul e ipotetic si nu e un concurs de cine e mai bun, mai moral, etc.

 

 

E bine de ținut cont de acest lucru. Adal, ce zici? :smile:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
10 hours ago, Enki said:

Situatie ipotetica.

Esti medic intr-o clinica de transplant si ajung la tine doi pacienti care au nevoie urgent de transplant de inima. Un tanar de 22 ani dependent de droguri de ani de zile, care a comis inclusiv talharii pentru a face rost de bani de droguri si despre care stii sigur ca va continua viata in acelasi stil ca pana acum, nu va renunta la droguri, riscand sa moara oricand de o supradoza, si o femeie in varsta de 65 de ani, mama si bunica iubita de familie, de nepoti, care are un stil de viata sanatos si activ. Nu ai decat un singur donator, si amandoi pacientii tai sunt compatibili cu donatorul. Pe care din cei doi ii alegi pentru transplant?

Uh. Grea rrrău.

Dar cum speța spune „știi sigur că nu va renunța la droguri și riscă să moară oricând”, atunci o aleg pe bunicuță.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, io și Stu i-am fi dat inima băiatului.

În timp ce Adal, Enki și King i-ar fi dat inima bunicuței. Dacă nu mai intervine nimeni, atunci...caz clasat!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, King1 said:

Uh. Grea rrrău.

Dar cum speța spune „știi sigur că nu va renunța la droguri și riscă să moară oricând”, atunci o aleg pe bunicuță.

O singură observație. Nu știm sigur ce va face un om în urma unor situații dramatice sau excepționale. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand e vorba de viata si de moarte, statistica nu ma convinge cu nimic. Mi-as fi asumat alegerea si as fi luptat pentru el sa invinga viciul si sa dea mai departe

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Vriies said:

O singură observație. Nu știm sigur ce va face un om în urma unor situații dramatice sau excepționale. 

Cuvantul de-acolo e „sigur”, ori pentru mine sigur e ceva infailibil, automat exista un fel de probe pentru asta, care sa dea putere acelei sigurante.

Nu tin cont de varstele lor aici si in general nu consider varsta un criteriu pentru nimic. De atatea ori am vazut prea multi oameni in varsta cu asa-zisa experienta de viata care nu fac doua parale, care isi abandoneaza copiii, ii abuzeaza si chiar arunca la gunoi. Pe de alta parte, vad copii de 12 ani care au mai multa intelepciune decat parintii lor si ii sfatuiesc sa nu mai bea sau muncesc ei pentru ai lor. Trist. Varsta nu inseamna nimic pentru mine. Varsta nu e egala cu experienta. Iar daca ai 65 de ani, nu inseamna ca meriti sa traiesti mai putin. Sau ca ti-ai trait traiul. Unii isi irosesc viata in cativa ani, altora nu le ajunge o viata ca sa construiasca si sa fie un far, o lumina pentru cei din jur. In cazul de fata, nu mai zic ca bunicuta era inconjurata de multi oameni care o iubeau si pe care ii iubea. Da, bunicuta este alegerea mea, si daca prima data a vorbit intuitia, logica e chiar mai determinata sa o afirme :)

Bine ca-s doar situatii ipotetice..........

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In acest tip de probleme, situatia este care este. Toate datele prezentate trebuie luate ca atare, nu exista poate, cine stie pe viitor, si altele. La fel ca la situatia cu minerii, cand daca alegeai sa salvezi 9, al 10-lea murea, nu exista alta scapare, posibilitate, portita prin care si al zecelea sa scape.

Credeam ca s-a inteles asta, este alt tip de exercitiu de imaginatie decat cel cu apocalipsa, cand puteai sa jonglezi cu outcome-urile.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×