Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Despre deciziile grele - situatii ipotetice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu ai cum ghici in viitor sa stii ca baiatul se va lasa sau nu de droguri. 

situatiile ipotetice ar trebui, dupa mine, sa fie macar realiste. ca asa imi pot imagina ca pot zbura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 03.02.2020 la 11:53, Enki a spus:

 Propuneti situatii ipotetice in care subiectul sa se gaseasca in postura de a lua o hotarare dificila, si hai sa vedem ce am face. Pentru formularea situatiei ipotetice dati frau liber imaginatiei, cu cat mai incalcita si mai dificila situatia, cu atat mai bine, dar pentru raspunsuri e de preferat ca acestea sa fie cat mai sincere, dupa o cercetare temeinica a ceea ce simtim.

E un topic pentru imaginatie la liber, cum am spus. Si cu cat mai dificil, cu atat mai bine.

Ca altfel ne opream de tot cand a intrebat Lucia in primele mesaje ce cauta gravida aia pe munte, iarna, noaptea, daca era vorba de realism.

Si chiar, o asteptam si pe Lucia cu un raspuns, nu puteam sa clasam cazul pana nu raspunde toata lumea.

Bine, cine mai doreste, poate sa raspunda si la cazurile din urma, nu e nici unul inchis de tot.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in fine. hai ca inventez si eu un caz atunci.

Afli ca partenerul tau de viata va muri intr-un accident ( ai avut o premonitie) si mai are 30 de zile de trait. Esti distrus/a si nu stii cum sa procedezi. Aveti datorii mari si oricat de distrus ai fi, o voce in capul tau iti spune : ,,fa-i asigurare pe viata, fa-i asigurare pe viata''.

Ce faci? Faci asigurarea?

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, King1 a spus:

Cuvantul de-acolo e „sigur”, ori pentru mine sigur e ceva infailibil, automat exista un fel de probe pentru asta, care sa dea putere acelei sigurante.

Nu tin cont de varstele lor aici si in general nu consider varsta un criteriu pentru nimic. De atatea ori am vazut prea multi oameni in varsta cu asa-zisa experienta de viata care nu fac doua parale, care isi abandoneaza copiii, ii abuzeaza si chiar arunca la gunoi. Pe de alta parte, vad copii de 12 ani care au mai multa intelepciune decat parintii lor si ii sfatuiesc sa nu mai bea sau muncesc ei pentru ai lor. Trist. Varsta nu inseamna nimic pentru mine. Varsta nu e egala cu experienta. Iar daca ai 65 de ani, nu inseamna ca meriti sa traiesti mai putin. Sau ca ti-ai trait traiul. Unii isi irosesc viata in cativa ani, altora nu le ajunge o viata ca sa construiasca si sa fie un far, o lumina pentru cei din jur. In cazul de fata, nu mai zic ca bunicuta era inconjurata de multi oameni care o iubeau si pe care ii iubea. Da, bunicuta este alegerea mea, si daca prima data a vorbit intuitia, logica e chiar mai determinata sa o afirme :)

Bine ca-s doar situatii ipotetice..........

Aleg bunicuta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

in fine. hai ca inventez si eu un caz atunci.

Afli ca partenerul tau de viata va muri intr-un accident ( ai avut o premonitie) si mai are 30 de zile de trait. Esti distrus/a si nu stii cum sa procedezi. Aveti datorii mari si oricat de distrus ai fi, o voce in capul tau iti spune : ,,fa-i asigurare pe viata, fa-i asigurare pe viata''.

Ce faci? Faci asigurarea?

"Asigurarea de viata" este sa-mi elimin asta din gand. Ma concentrez pe faptul ca, in eventualitatea unui accident, partenerul meu scapa si viata noastra impreuna este din ce in ce mai frumoasa, fiind din ce in ce mai uniti si ca impreuna vom depasi toate "datoriile". Poate chiar mersul "lumii acesteia" pe Terra se va schimba si se vor stinge de la sine toate acele "datorii"!

Nu fac nicio asigurare, traiesc cu gandul la viata lui, nu la disparitia lui.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 ore, Enki a spus:

Situatie ipotetica.

Esti medic intr-o clinica de transplant si ajung la tine doi pacienti care au nevoie urgent de transplant de inima. Un tanar de 22 ani dependent de droguri de ani de zile, care a comis inclusiv talharii pentru a face rost de bani de droguri si despre care stii sigur ca va continua viata in acelasi stil ca pana acum, nu va renunta la droguri, riscand sa moara oricand de o supradoza, si o femeie in varsta de 65 de ani, mama si bunica iubita de familie, de nepoti, care are un stil de viata sanatos si activ. Nu ai decat un singur donator, si amandoi pacientii tai sunt compatibili cu donatorul. Pe care din cei doi ii alegi pentru transplant?

Pentru că datele situației sunt fixe, aleg bunica, altfel cred ca as fi ales tânărul.

P.S.: felicitări pentru topic, e deosebit!

Editat de Fiero
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

in fine. hai ca inventez si eu un caz atunci.

Afli ca partenerul tau de viata va muri intr-un accident ( ai avut o premonitie) si mai are 30 de zile de trait. Esti distrus/a si nu stii cum sa procedezi. Aveti datorii mari si oricat de distrus ai fi, o voce in capul tau iti spune : ,,fa-i asigurare pe viata, fa-i asigurare pe viata''.

Ce faci? Faci asigurarea?

Fac. Teoretic, pentru ca practic stiu ca nu e posibil sau chiar dacă e, din cate stiu eu, o asemenea asigurare nu ar fi valabilă. 

De ce fac? Pentru ca e o sansa de a scapa de datorii cu ajutorul ei, nu consider nimic imoral in asta.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, King1 a spus:

Cuvantul de-acolo e „sigur”, ori pentru mine sigur e ceva infailibil, automat exista un fel de probe pentru asta, care sa dea putere acelei sigurante.

Nu tin cont de varstele lor aici si in general nu consider varsta un criteriu pentru nimic. De atatea ori am vazut prea multi oameni in varsta cu asa-zisa experienta de viata care nu fac doua parale, care isi abandoneaza copiii, ii abuzeaza si chiar arunca la gunoi. Pe de alta parte, vad copii de 12 ani care au mai multa intelepciune decat parintii lor si ii sfatuiesc sa nu mai bea sau muncesc ei pentru ai lor. Trist. Varsta nu inseamna nimic pentru mine. Varsta nu e egala cu experienta. Iar daca ai 65 de ani, nu inseamna ca meriti sa traiesti mai putin. Sau ca ti-ai trait traiul. Unii isi irosesc viata in cativa ani, altora nu le ajunge o viata ca sa construiasca si sa fie un far, o lumina pentru cei din jur. In cazul de fata, nu mai zic ca bunicuta era inconjurata de multi oameni care o iubeau si pe care ii iubea. Da, bunicuta este alegerea mea, si daca prima data a vorbit intuitia, logica e chiar mai determinata sa o afirme :)

Bine ca-s doar situatii ipotetice..........

Asta cu bunica înconjurată de multi oameni care o iubesc are si o parte tristă, pentru ca n-avem de unde sa stim de ce tânărul a ajuns dependent de droguri si singur, cel mai probabil, poate ca e vorba doar de sansa, iar atunci bunica nu are niciun merit deosebit, singurul lucru bun daca tinem cont doar de partea asta, e ca am scuti de suferința mai multe persoane.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a alege pacienti pentru transplant exista o serie de criterii : numărul de pe listă,  vârsta,  lipsa viciilor, incadrarea socială,  familist /nefamilist,  etc. Eu ca medic nu pot alege fără sa mă conformez acestor reguli.

Dar dacă ar fi să pot alege fără să știe nimeni as alege tânărul pentru că șansele ca o operație de transplant de inima sa reușească sunt de 3 ori mai mari la un pacient de 25 de ani decât la unul de 65.

Iar aia cu știu sigur că nu se lasă de droguri e puerila rău. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×