Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie2

Modelul BITE – cum identificam grupurile toxice

Postări Recomandate

Un alt lucru pe care vreau sa il spun, e ca majoritatea cultelor/grupurilor nu se prezinta la inceput ca grupuri sau factiuni religioase. Esti invitat de un prieten sa iei parte la un club de lectura, sau la o conferinta despre drepturile omului, sau sa faci parte dintr-o schema piramidala. Ajungi sa afli ca de fapt are legatura cu religia dupa ce deja ai fost prins in vartej.

Sectele cunoscute, baptistii, adventistii, au un procedeu asemanator. Primesti o invitatie gratuita ( cu accent pe gratuit) la un concert de muzica moderna. Bineinteles ca acolo e un cor sau o formatie a bisericii respective. In timpul concertului, sau in pauza, primesti pliante cu floricele si ingerasi si apoi urmeaza discutii foarte bine tintite pentru a te face sa te alaturi lor. Am auzit personal de la o fosta colega de munca, baptista de fel, care ma auzea cum imi cautam apartament de inchiriat : stii, daca ai fii cu noi, cu baptistii, te-am ajuta sa iti gasesti casa imediat. Mi-a venit sa vomit cand am auzit-o. 

Editat de Sherlock
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Vriies said:

Pur și simplu, să recunoaștem cu onestitate, habar n-avem cum e cu originea și natura conștiinței! :smile:

Clar. Orice propunere e doar speculatie si nu poate fi verificata momentan. Dar daca se poate gandi si discuta liber, tot e bine. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
4 minutes ago, Sherlock said:

 

Exact. Majoritatea nu-si fac reclama; atrag prin persoane in care ai incredere sau te prind la ananghie (cum ai descris tu mai sus) si iti ofera ceva de care ai nevoie momentan.

LGAT-urile fac la fel - se bazeaza pe mebri pentru a atrage alte persoane din cercul lor. Pana nu demult (cand nu exista social media) Landmark aproape ca nu facea eforturi pentru popularitate; se baza exclusiv pe recrutarea de catre persoane implicate deja. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Abbie2 said:

Clar. Orice propunere e doar speculatie si nu poate fi verificata momentan. Dar daca se poate gandi si discuta liber, tot e bine. 

Ah, asta e clar că e bine că putem discuta și că putem avea păreri diferite. De aceea m-a surprins atitudinea lui adal*, care parcă a intrat aici hotărât să arunce anatema sau să pună capăt discuției. 

(scuze adal*, nu te supăra pe mine! :smile:)

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot pe modelul asta se pliaza si unele grupuri al caror mesaj e doar politic. Cele de extrema stanga sunt renumite (in special cele comuniste) pentru obsesia cu infiltrarea unor indezirabili, raportarea membrilor intre ei, ostracizarea pentru incalcarea celor mai mici reguli etc.

Acum cativa ani a aparut un cult in jurul unui ins din Canada si canalul lui, numit Freedomain Radio. Chipurile era bazat pe libertarianism (desi insul a trecut la etno-nationalism acum). A aparut si in presa pentru ca metoda lui era sa convinga adolescentii la varsta plecarii de acasa sa se detaseze complet de familie si anturaj daca nu le impartaseau convingerile politice. O familie a apelat la ziarul The Guardian si asa s-a spart buba. 

Imi inchipui ca cine nu a sarit parleazul impreuna cu el, trecand la extrema dreapta, l-a abandonat. Dar pe parcurs i-a convins pe multi sa lase totul in urma si sa se dedice cauzei lui. S-a dovedit ca e milionar in dolari (canadieni, dar oricum), si in continuare face apel la donatii de la sustinatori. Exista si site-uri dedicate fostilor membri. Avea o scrisoare tip pe care ei sa o lase la usa inainte sa rupa contactul cu toata lumea. Unii au ajuns pe strazi. 

E interesant pentru ca arata exact cum actioneaza un individ de genul asta:

 

 

Editat de Abbie2
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Vriies said:

Ah, asta e clar că e bine că putem discuta și că putem avea păreri diferite. De aceea m-a surprins atitudinea lui adal*, care parcă a intrat aici hotărât să arunce anatema sau să pună capăt discuției. 

(scuze adal*, nu te supăra pe mine! :smile:)

Nimic nou aici :) . Asta face mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
17 minutes ago, Abbie2 said:

Tot pe modelul asta se pliaza si unele grupuri al caror mesaj e doar politic. Cele de extrema stanga sunt renumite (in special cele comuniste) pentru obsesia cu infiltrarea unor indezirabili, raportarea membrilor intre ei, ostracizarea pentru incalcarea celor mai mici reguli etc.

 

E foarte bine că ai adus în discuție , aici, problema grupurilor politice. Stânga sau dreapta, cam tot un dreak e! Cel puțin dacă privim situația reală pe care o trăim în momentul vorbirii.

 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, Vriies said:

E foarte bine că ai adus în discuție , aici, problema grupurilor politice. Stânga sau dreapta, cam tot un dreak e! Cel puțin dacă privim situația reală pe care o trăim în momentul vorbirii.

Exact. Toate grupurile fixiste, obsedate de loialitate si control, plus puritate ideologica, sunt bazate pe spalare pe creier, sau au asta ca scop final.

Era un episod din seria de documentare Dangerous Persuasions (insa nu retin numarul), descriind situatia unei tinere atrase intr-un grup comunist, in SUA anilor ... 70 sau 80, nu retin exact. Descria pas cu pas traiectoria de a fi atras printr-o ideologie vaga pentru a sfarsi intr-un mediu controlat si abuziv, unde nu mai putea lua cea mai mica decizie in legatura cu viata ei personala, toti cei din afara grupului prezentau un pericol, cei din grup se raportau intre ei din motive de "securitate" etc. 

Alt aspect pe care il vad intruna, dar nu se regaseste in lista, e promisiunea ca membrii vor schimba lumea in bine - uneori ca grupul e chiar singura speranta.

Inclusiv individul de mai sus, Stefan Molyneux, isi incuraja sustinatorii sa doneze pentru ca "impreuna vor schimba lumea" si daca ei nu depuneau suficient efort, totul avea sa se duca naibii. O responsabilitate foarte mare in capul unor tineri creduli.

Toti astia fac promisiuni de o asemenea grandoare in iluzia de a putea converti mase de oameni la ideologia lor - sau asa pretind. In realitate stiu ca asta nu are sanse sa se intample si nu vor decat sa traiasca foarte confortabil, sustinuti de o gramada de naivi, care chiar isi pun sperantele in ei.

Editat de Abbie2
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca nu toti membri acestor grupuri trebuie manipulati sau convinsi. Mai sunt si cei care au gandire magica si mai devreme sau mai tarziu isi gasesc locul in unul din aceste grupuri.

Din pacate, si eu ma fac vinovata de gandire magica, realizez ca e un minus si as vrea sa scap de asta, dar sunt prea multe lucruri care se leaga unul de altul.

Ceva metode sa scap de tendintele astea stie cineva?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 2/10/2019 at 3:58 PM, Sherlock said:

Din pacate, si eu ma fac vinovata de gandire magica, realizez ca e un minus si as vrea sa scap de asta, dar sunt prea multe lucruri care se leaga unul de altul.

Ceva metode sa scap de tendintele astea stie cineva?

Nu cred ca e intotdeauna ceva nociv, daca doar te limitezi la a observa si lansa ipoteze pentru tine si nu treci la actiuni majore pe baza ei. Depinde si de situatie, normal.

Avertismentele merita luate in seama, mai ales daca sunt din senin. Imi amintesc ca odata mergeam undeva, fara a avea minima idee ca s-ar putea sa am nevoie de bani; in ultima secunda m-am intors si am pus o suma in geanta. A fost nevoie exact de suma aceea, altfel s-ar fi complicat foarte rau situatia, fara ca eu sa stiu in prealabil. Daca imi vin idei de genul "ce-ar fi sa iau la mine si...", le dau curs.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×