Sari la conținut
Forum Roportal
Quagmire

Nu inteleg...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Este inutil şi periculos să discuți cu ea, dar încearc-o și pe asta dacă vrei neapărat. Fii însă atent deoarece tot ce spui va fi folosit împotriva ta. Dacă are impresia că ai citit-o e posibil să provoace o despărțire și nu ești pregătit pentru așa ceva.

Fleosc, ca să zic așa.

 

Periculos? :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca, daca ma voi casatori cu ea, va fi multumita si ca din a doua zi se va schimba, va fi iubitoare, imi va deveni o partenera in adevaratul sens al cuvantului?

Multi inainte.

 

Da, este posibil. Este posibil ca în acest moment să fie nesigură pe tine si de aici agatatul asta de parinti. Poate ajutorul asta, ea clar il considera ajutor, venit din partea parintilor ei, il vede ca o compensare a ceva ce crede ea ca ii lipseste. Poate se simte inferioară in față ta. Poate chiar este... Poate nu vrea sa te dezamăgească, considerând că singura nu poate face față cerintelor tale, și de aceea se teme (nu ca nu isi doreste) să se mute singura cu tine...

Stii, de cele mai multe ori noi reacționăm la ceea ce ne transmite partenerul, conștient sau nu.

 

Dacă vrea căsătorie, este clar ca vrea sa isi securizeze relatia cu tine. Si vrea acest lucru, pentru că nu are suficientă încredere ( in ea...in tine) in acest moment.

Dacă ai descoperi de unde ii vine teama asta ca nu iti face față...

 

As plusa cu o intrebare: tu de ce te temi de un angajament? (Casatorie)

:)

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu voi incerca sa aflu, voi incerca sa discut mai mult cu ea, o voi face sa inteleaga ca nu are de ce sa-i fie teama.

 

Sa vad in ce mod va functiona. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca, înainte de orice discuție, cel mai bine ar fi sa va oferiți putina intimitate. Sa va amintiti ce va unit și ce va face de atâta timp sa fiti împreună.

Discuțiile, ca să fie constructive, trebuie avute pe un fond ok.

Sunteti tineri și clar va iubiti. Vreau să cred ca este doar o etapă ceea ce se întâmplă în relația voastră, ca o puteti depăși cu blândețe și iubire.

Cand vei fi sigur că nu mai există iubire, abia atunci să te gândești la măsuri radicale.

Zic eu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca, daca ma voi casatori cu ea, va fi multumita si ca din a doua zi se va schimba, va fi iubitoare, imi va deveni o partenera in adevaratul sens al cuvantului?

nu, Nu şi NU

 

Nu spuneam ca este periculos în sensul că ar muri cineva, ci în sensul că o asemenea discuției ar putea-o determina să pună punct relației, iar tu ești pregătit pentru ăsta din moment ce Îți pui problema unei eventuale căsătorii.

 

În 5 ani probabil ați avut numeroase astfel de discutii și efectul lor a fost zero. De ce crezi ca de această dată va fi altfel?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca, daca ma voi casatori cu ea, va fi multumita si ca din a doua zi se va schimba, va fi iubitoare, imi va deveni o partenera in adevaratul sens al cuvantului?

 

  NU. Fugi cat mai poti. Nu fii fraier sa stai in aceasta relatie doar pt ca ti-e frica sa te desparti de ea sau ti-e frica sa fii singur. O sa aiba si mai multe pretentii dupa aia. Ba chiar o sa inceapa sa-ti spuna sa castigi mai multi bani.

 

.Dacă vrea căsătorie, este clar ca vrea sa isi securizeze relatia cu tine. Si vrea acest lucru, pentru că nu are suficientă încredere ( in ea...in tine) in acest moment.

Dacă ai descoperi de unde ii vine teama asta ca nu iti face față...

 

As plusa cu o intrebare: tu de ce te temi de un angajament? (Casatorie)

:)

 

   Ha ha, nu ai citit ca ea vrea sa se casatoreasca de gura lumii, ca o tot intreaba vecinii, rudele si prietenii cand o sa se casatoreasca?

 Asta e un fel de psihologie inversa perversa feminina cu "frica de angajament".

Editat de Jet Black
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Iubirea neconditionata" e o sintagma care n-are legatura cu...dragalasenia din cuplu.

Din cate am auzit pe la tv, sunt vreo 18 insi prin tara care au un nivel vibrational specific iubirii neconditionate. Te numeri printre ei?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ai parinti?

Daca da, cu ei ai vorbit?

Nu iti recomand neaparat, doar ca ei lipsesc ca sa fie simetrie in situatia ta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ha ha, nu ai citit ca ea vrea sa se casatoreasca de gura lumii, ca o tot intreaba vecinii, rudele si prietenii cand o sa se casatoreasca?

Zici tu? Adica... alt motiv nu ar avea? Nu pentru că îl iubește și îl vrea lângă ea pentru mult timp? E exclus asta cu iubirea, nu?

 

Pai... zic sa căutați toți femeia perfectă: fără dorințe sau trăiri, fără demnitate și respect de sine, fără temeri, fără planuri, fără...nimic.

 

Dacă vrea să se mărite, nu e buna, ca vrea sa puna jugul de gat, sa va umple de puradei si responsabilități. Dacă nu vrea sa se mărite...nici asa nu e bună, ca e pe aventuri, nu e serioasă bla bla.

Cine sa va înțeleagă?

Asta e un fel de psihologie inversa perversa feminina cu "frica de angajament".

Nu este nici o psihologie "răsturnată". Este o constatare corectă.

NU. Fugi cat mai poti. Nu fii fraier sa stai in aceasta relatie doar pt ca ti-e frica sa te desparti de ea sau ti-e frica sa fii singur. O sa aiba si mai multe pretentii dupa aia. Ba chiar o sa inceapa sa-ti spuna sa castigi mai multi bani.

Eu cred ca o să-i vândă organele.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×