Sari la conținut
Forum Roportal
Quagmire

Nu inteleg...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu le vad foarte bine, doar ca imi este foarte greu sa ma despart de ea dupa atatia ani.

 

Parca tot am speranta ca daca voi reusi sa o "scot" din relatia aia cu parintii ei, poate ca se va gandi la relatia noastra, poate va incepe sa constientizeze anumite lucruri. Uneori, cand suntem noi singuri, parca o simt altfel (in sensul bun).

 

As vrea sa mai incerc sa o conving sa se mute cu mine, dar nu stiu cum sa o fac ...pentru ca mereu a refuzat.

I-am zis la un moment dat sa mergem sa vedem niste garsoniere, dar a tot evitat, a zis ca nu-i place zona, ca de ce tot insist sa ne mutam singuri etc. Cand incepeam sa-i insir argumente, spunea ca e mai bine cu ai ei. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quagmire, sper că vei învăța din greșelile celor care au trecut prin experiențe similare şi vei găsi puterea să te eliberezi din aceasta relație toxică.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le vad foarte bine, doar ca imi este foarte greu sa ma despart de ea dupa atatia ani.

 

Parca tot am speranta ca daca voi reusi sa o "scot" din relatia aia cu parintii ei, poate ca se va gandi la relatia noastra, poate va incepe sa constientizeze anumite lucruri. Uneori, cand suntem noi singuri, parca o simt altfel (in sensul bun).

 

As vrea sa mai incerc sa o conving sa se mute cu mine, dar nu stiu cum sa o fac ...pentru ca mereu a refuzat.

I-am zis la un moment dat sa mergem sa vedem niste garsoniere, dar a tot evitat, a zis ca nu-i place zona, ca de ce tot insist sa ne mutam singuri etc. Cand incepeam sa-i insir argumente, spunea ca e mai bine cu ai ei. 

Imi inchipui ca iti e greu sa te rupi, mai dai o singura sansa, un ultimatum,  cere-i sa se mute cu tine, daca nu vrea, rupe-te de ea, altfel, cred ca nu e nevoie sa ti-o spuna nimeni, pt ca stii deja asta, iti vei distruge viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Quagmire, sper că vei învăța din greșelile celor care au trecut prin experiențe similare şi vei găsi puterea să te eliberezi din aceasta relație toxică.

O iubeste, trebuie sa se convingă singur ca nu are rost sa continue.  :)

Minte limpede! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru ca ati avut rabdarea sa-mi cititi postarile.

Nu ai pentru ce să ne mulțumești deoarece suntem aici pentru a te ajuta :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu le vad foarte bine, doar ca imi este foarte greu sa ma despart de ea dupa atatia ani.

 

 Cauta pe alta si dupa aia te vei desparti mai usor de ea. :secret:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

 

Chestia e ca pe masura ce imi reamintesc toate aceste lucruri, parca imi tot vine in gand intrebarea "da' de ce am stat eu cu ea pana acum?".

 

Intr-un lucru cred ca ai dreptate, decizia s-ar putea sa stea la mine, insa nu pentru a indrepta lucrurile...

 

 

Eu le vad foarte bine, doar ca imi este foarte greu sa ma despart de ea dupa atatia ani.

 

Parca tot am speranta ca daca voi reusi sa o "scot" din relatia aia cu parintii ei, poate ca se va gandi la relatia noastra, poate va incepe sa constientizeze anumite lucruri. Uneori, cand suntem noi singuri, parca o simt altfel (in sensul bun) ...

 

 

E normal sa iti fie greu sa pui punct, din prisma timpului si a atasamentului. Dar nu pare a fi o partenera de viata, nu pare sa aiba sentimente. Nu e vorba ca nu ar mai fi fluturasi, cum zicea cineva, nu pare sa fie nimic - nu e iubirea aia domoala, nu e respect, nu e niciun proiect in doi. Nu inteleg ce minte poate sa aiba sa vrea sa se marite dar sa stea bot in bot cu ai ei, sa vrea sa se marite dar sa nu simta dorinta fata de viitorul sot, sa vrea sa se marite cu cine o fi, numai sa fie, pentru ca o agaseaza niste intrebari prostesti ale vecinelor/rudelor. Nu as vrea sa stau langa cineva care nu e in stare sa gandeasca si care ofera atat de putin. Chiar daca am impresia ca ai tolerat destul, daca vrei sa mai incerci, muta-te si cheam-o sa vina daca ii pasa de relatie. Iar daca in schimb va veni despartirea, nu te alarma, lasa sa treaca durerea, dezamagirea, si vei vedea ca se poate mult mai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Cauta pe alta si dupa aia te vei desparti mai usor de ea. :secret:

Omul o iubeste, n-are nevoie de surogate. Si nu e frumos sa folosești o persoana pe post de surogat.

Iar daca in schimb va veni despartirea, nu te alarma, lasa sa treaca durerea, dezamagirea, si vei vedea ca se poate mult mai bine!

Mai binele asta tine si de noroc, din pacate. Chiar daca nu va fi mai bine, macar nu va fi la fel de rau, isi va recapata linistea si demnitatea

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti un tip ok, inteligent, analitic... vezi bine situatia, dar, ca orice om implicat, esti in negare.

Din pacate cordonul ombilical nu se taie niciodata in cazul unor astfel de oameni. Imi imaginez ca nu se pune problema sa discuti cu parintii ei, din moment ce ei te-au chemat sa stai cu ei. Nu mai spera sa o poti rupe de parinti, pentru ca nu o sa reusesti.

Te-a castrat de te-a nenorocit.

Esti intr-o relatie extrem de toxica, tipa asta este agresorul tau si ma tem ca si parintii ei tot asta sunt. 

Esti inca foarte tanar, nu te gandi ca se termina viata pentru tine, daca se termina relatia cu ea. Daca ma intrebi pe mine, e terminata de mult. Cam de cand a inceput ea sa-ti spuna ca sexul e ceva copilaresc.

 

Eu zic ca nu mai are rost sa incerci sa o convingi (oricum nu poti) sa se mute cu tine, ci sa o pui in fata unei alegeri nete si atunci o sa ai ocazia sa vezi si ce alege. O sa aleaga parintii. Stii si tu asta. Si atunci nu vei mai putea sa ramai, pentru demnitatea ta de om si pentru TINE, va trebui sa pleci.

Stiu ca nu mai ai "sange-n instalatie" dupa atatia ani, dar incearca sa vezi in viitor si intreaba-te daca asta e ceea ce vrei.

Esti manipulat, abuzat, umilit,  atat consideri ca meriti?

 

Scuze, abia azi am citit topicul, nu stiu ce aduce nou postarea mea, dar...

 

Curaj iti doresc si gandeste-te la tine si la linistea ta. Poti sa gasesti pe cineva care sa te iubeasca, cu siguranta.


 Cauta pe alta si dupa aia te vei desparti mai usor de ea. :secret:

 

Asa fac toti oamenii (si barbati si femei) care sufera de frica singuratatii. Care "nu stiu" sa traiasca singuri. Care-s dependenti de altii si nu stiu ce sa faca odata ce raman singuri, care nu au o viata proprie.

De zici ca vine singuratatea si ii strange de gat noaptea in somn.

Niciodata relatiile tampon nu ajuta pe nimeni si mai fac si victime in plus, pe deasupra. Si nici nu dureaza.

 

Nu mai dati "sfaturi" de-astea.

Editat de Amarena
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×