Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

In general felinele isi parasesc femelele dupa imperechere. Motanii nu stau cu pisicile, care au grija singure de pui, ba chiar masculii mai vin din cand in cand si mai omoara din pui, daca nu este mama la fata locului. Leii fac la fel.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

maimutoiu' nu are grija de pui, paraseste femela, la fel si ursul polar


pinguinii ingrijesc impreuna

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si porumbeii sunt uniti si au amandoi grija de pui, fac cu randul si la clocit.

La fel si randunicile, ambii parinti hranesc puii.

 

 

La majoritatea felinelor asa e cum spune lynxul, dar la lei nu cred ca e asa. Masculul ramane cu familia si o apara, in timp ce leoaica aduce mancare. Nu?

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Exista si vreun mascul care are grija singur de pui?

 

De-un parexamplu, calul de mare ingrijeste singur de pui (poarta ouale/icrele intr-un fel de marsupiu), apoi se ocupa singur de progenitura.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La pinguini nu cloceste doar masculul? Timp in care femela pleaca dupa hrana? Nu mai stiu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

La majoritatea felinelor asa e cum spune lynxul, dar la lei nu cred ca e asa. Masculul ramane cu familia si o apara, in timp ce leoaica aduce mancare. Nu?

 

Nope. Vezi de exemplu documentarele de pe Viasat Nature, National Geographic. Intr-o haita, femelele cu pui ingrijesc in comun de pui, iar masculii stau la mare distanta. Ce vaneaza, vaneaza doar pentru ei. Femelele vaneaza separat, iar masculii vin si ataca puii (exact ca motanii).

 

Leii sunt citati ca exemple clasice la "animal infanticide" http://en.wikipedia.org/wiki/Infanticide_(zoology)

Editat de lynxul_negru
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La majoritatea felinelor asa e cum spune lynxul, dar la lei nu cred ca e asa. Masculul ramane cu familia si o apara, in timp ce leoaica aduce mancare. Nu?

 

nu, nu e ca-n lion king

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, isi omoara puii, dar ei sunt animale care traiesc in familii mari pe care le apara. Sunt sigur de asta :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

RCA a fost dat in judecata de statul norvegian pentru ca plateau cu numai 1 euro 20 muncitorii romani. FOARTE BINE! sper sa ii arunce de pe piata de aici cu salariile lor de rahat! ori platesc omul corect, ori valea! *tu-i in gat de mameluci, cum strica piata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×