Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pentru ca stiinta e considerata de tocilari ca singura lor optiune sa agate gagici. Asa ca fac orice sa publice, chiar daca si rezultate false, doar-doar s-o uita o gagica si la ei. Evident ca nu se uita, dar asta e tot ce pot face si ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ești obsedat de gagici.

Nu toți oamenii/bărbații au marele scop în viață sa ajungă la gratiile unei muieri. Tu vezi in asta filosofie? In idei de adolescent care sa agate muieri?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
39 minutes ago, Stu' said:

Am eu o întrebare filosofică.

De ce exista șarlatani în știință

și care este diferența dintre cei care o fac conștient, fata de cei care o fac inconștient?

Bine, nu suna a întrebare filosofică, nu am răbdare să îi dau o forma. Dar găluștile lor , cele înghițite de cei care îi consideră pe șarlatani - genii, pot extinde tema in sfera socială și filosofică, zic eu.

Practic, întrebarea asta poate fi pusă în sens mult mai larg, anume, de ce există șarlatani pe lume? 

Care e diferența dintre un șarlatan care o face conștient și unul care o face inconștient? Poi, aici se poate răspunde fără echivoc. Anume că cel care o face conștient, este indiscutabil șarlatan și are o anumită intenție sau scop. În timp ce acela care înșeală „inconștient”, nu se poate spune efectiv că ar fi șarlatan per se, , ci mai degrabă că ar fi ignorant.

Indiscutabil că găluștile lansate de „șarlatanii de carieră”, cu bună știință, afectează populația - fapt care s-a tot perpetuat în istoria noastră cunoscută.

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 45 minute, Stu' a spus:

Am eu o întrebare filosofică.

De ce exista șarlatani în știință și care este diferența dintre cei care o fac conștient, fata de cei care o fac inconștient?

Bine, nu suna a întrebare filosofică, nu am răbdare să îi dau o forma. Dar găluștile lor , cele înghițite de cei care îi consideră pe șarlatani - genii, pot extinde tema in sfera socială și filosofică, zic eu.

Parerea mea e ca cei care sunt sarlatani in stiinta o fac pentru a se face remarcati, pentru a fi ei cei care rastoarna ceva stabilit, sau pentru a fi ei eroul care salveaza situatia. Mai sunt unii sarlatani care o fac pentru ca nu respecta principiul conform caruia concluzia trebuie sa vina dupa dovezile produse de experimente, nu pleci de la concluzie dupa care iti aranjezi experimentele astfel incat dovezile sa iti demonstreze concluzia. Aici pot fi in substrat credinte personale si daca o fac constient se poate numi chiar frauda, daca o fac inconstient o fac ignorand rigorile stiintifice, sau poate chiar nu le cunosc si aici e vorba de neprofesionalism.

Cand vine vorba de cercetari stiintifice, sunt si sume mari de bani si sponsorizari implicate, se mai poate intampla ca un proiect sa nu fie suficient de bine studiat inainte sa fie lansat, sa aiba hibe care ies mai tarziu la iveala, cand deja a primit sume fabuloase pentru dezvoltare. Cum judecam situatia depinde de atitudinea cercetatorului - daca din start stia ca pleaca cu un proiect cu neajunsuri si a acceptat banii pentru dezvoltarea lui ascunzand acest lucru, daca s-a gandit ca il poate remedia pe parcurs cu banii primiti pentru proiect, apoi daca isi recunoaste eroarea sau tine de pozitia lui.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu tine. 

Ce ne spui, însă, de sindromul ,,copilului favorit '' in știință? Uite, îți dau un exemplu concret. La mașini electrice, unii cercetători sunt experți intr-un anumit tip de mașină. Fie că e vorba de motoare asincrone, sincrone, cu sau fara magneți permanenți, srm-uri sau axiale - ei incearca mereu să le ,,forteze'' o fiabilitate mare in domeniile cele mai noi, deși din start unele tipologii constructive sunt de-a dreptul incompatibile cu aplicația data. Și totuși există și se accepta jde mii de studii în acest context, se indexează științific și se accepta concluzii care nu pot fi demontate, pt că țin de ,,future research'' sau ,,similar to'', etc.

Ei, acești cercetători , cred eu, sunt din ce in ce mai multi. Nu sunt șarlatani conștient, decât într-o anumită măsură, dar e greu sa vina cineva dinafară și să nu facă altceva decât să le demonteze studiile, care nu pot fi reproduse așa ușor spre deloc- pt că în articole nu se redau toți parametri, tocmai din acest motiv - sa nu poată fi replicat prototipul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 49 minute, Stu' a spus:

Nu toți oamenii/bărbații au marele scop în viață sa ajungă la gratiile unei muieri.

 

Nu intelegi teoria evolutiei. E ca si cum ai spune "nu toti oamenii au marele scop in viata sa respire". Normal ca nu il au constient, dar toti il au inconstient. La fel si dorinta de a agata gagici. Nu e neaparat ceva ce sa declari constient ca o ai, ci e ceva inconstient care iti determina actiunile.

Chiar nu inteleg ce le e asa de greu oamenilor sa inteleaga teoria evolutiei. Mi se pare de-a dreptul triviala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trivială?

Evoluție asta înseamnă pt tine? Să lași ceva in urma ta sau musai să lași un copil în urma ta?

Eu cred că ,,evoluția'' asta de care spui tu - duce de multe ori la involuție

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, Enki said:

Parerea mea e ca cei care sunt sarlatani in stiinta o fac pentru a se face remarcati, pentru a fi ei cei care rastoarna ceva stabilit, sau pentru a fi ei eroul care salveaza situatia. Mai sunt unii sarlatani care o fac pentru ca nu respecta principiul conform caruia concluzia trebuie sa vina dupa dovezile produse de experimente, nu pleci de la concluzie dupa care iti aranjezi experimentele astfel incat dovezile sa iti demonstreze concluzia. Aici pot fi in substrat credinte personale si daca o fac constient se poate numi chiar frauda, daca o fac inconstient o fac ignorand rigorile stiintifice, sau poate chiar nu le cunosc si aici e vorba de neprofesionalism.

 

Poi, cam pe acolo cu ce spuneam și eu mai sus. Anume că cei care o fac conștient pot fi pe drept numiți „șarlatani” și având un scop anume, mai mult sau mai puțin ocult, , iar cei care o fac în mod  inconștient pot fi numiți mai degrabă ignoranți.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am postat in acelasi timp, Vriies, si uite ca macar aici, gandim similar. :o:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, NicolaeT said:

 

Chiar nu inteleg ce le e asa de greu oamenilor sa inteleaga teoria evolutiei. Mi se pare de-a dreptul triviala.

Eh, nu e chiar așa de ușor de înțeles și integrat. Dacă era așa de ușor, n-ar mai fi fost discuții pe această temă. 

Tu, de exemplu, cum împaci teoria evoluției, cu reîncarnarea, cu paranormalul și cu „supremația conștiinței/spiritului” ?

Poate modul în care am formulat întrebarea nu a fost tocmai, ortodox, să spun așa, dar sunt convins că ai înțeles la ce mă refer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×