Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

3 minutes ago, NicolaeT said:

Eu ca eu, dar poate mai bine ar fi sa citesti niste carti de teoria evolutiei mai intai. De la o varsta astepti totusi ca partenerii de discutie sa fie la un anumit nivel. Nu poti purta aceleasi discutii mereu de la 0. Nu mai e treaba mea sa aduc argumente, ci a ta sa pui mana pe carte.

Abc sau Cosmine, nu mi-o lua în nume de rău, dar am făcut totuși o propunere și te-aș ruga un picuț de respect pentru umilul meu topic. Ce zici, se pune?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Stu' a spus:

Enki, știi povestea cu atracția sexuală dintre rudele de gradul 1 și faptul că ai lor copii se nasc cu probleme?

Uite un exemplu concret a ceea ce am emis. Uneori, aceasta atractie sexuala tratata simplist și minimaliat in ecuația evoluției biologice - duce la involuție, de-a dreptul.

Da, iar faptul ca asta nu se intampla decat la scara foarte mica se datoreaza si unor mecanisme ce tin tot de biologie, nu doar de factorul social. Copiii care cresc in aceeasi casa, sub acelasi acoperis in marea lor majoritate nu au astfel de atractii. Si dovada ca este si un mecanism biologic in spate este ca nici la maimutele hominide nu se intampla asta in mod obisnuit.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Eu ca eu, dar poate mai bine ar fi sa citesti niste carti de teoria evolutiei mai intai. De la o varsta astepti totusi ca partenerii de discutie sa fie la un anumit nivel. Nu poti purta aceleasi discutii mereu de la 0. Nu mai e treaba mea sa aduc argumente, ci a ta sa pui mana pe carte.

Pai tu ai emis o teorie simplistă, pe care eu deja ți-am demontat-o deja. Nu că era greu tare sa fac asta. Și cred că Enki voia să îți răspundă ție, de fapt, deși a citat postarea mea. A zis și Vri ce a zis..și tu mă trimiți pe mine sa citesc chestiuni fundamentale? 

Nu mă întrebi dacă am luat și bacul?

Nerusinatule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Stu' a spus:

Nu mă întrebi dacă am luat și bacul?

 

Ce treaba are bacul ? La bac doar tocesti niste chestii pe care nu le intelegi, le reproduci la examen si aia e. Tu tot vei crede ca Baiazid de la Rovine a facut razboi pentru suprematie politico-economico-sociala, cand defapt motivul adevarat e ca a facut sa impresioneze gagici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă aș fi fost moderator, v-aș fi dat fiecăruia vreo câteva zile, așa, de pauză, pentru răcorire! :laugh: Și asta pt că vă bateți joc de micul meu topic! :sad:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, NicolaeT a spus:

Ce treaba are bacul ? La bac doar tocesti niste chestii pe care nu le intelegi, le reproduci la examen si aia e. Tu tot vei crede ca Baiazid de la Rovine a facut razboi pentru suprematie politico-economico-sociala, cand defapt motivul adevarat e ca a facut sa impresioneze gagici.

:))

bine. Așa e cum spui tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Enki a spus:

Da, iar faptul ca asta nu se intampla decat la scara foarte mica se datoreaza si unor mecanisme ce tin tot de biologie, nu doar de factorul social. Copiii care cresc in aceeasi casa, sub acelasi acoperis in marea lor majoritate nu au astfel de atractii. Si dovada ca este si un mecanism biologic in spate este ca nici la maimutele hominide nu se intampla asta in mod obisnuit.

Scara f mica acolo în acele comunități in care nu sunt mai mulți bărbați, mai needucați , decât femei, gen India, spre exemplu?

In fine. Eu spun că aceste chestiuni + convențiile sociale cronicuzate - nu sunt deloc factori neglijabili in analiza asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Nu-mi rămâne decât să mă retrag de pe topicul meu, urând succes nesimțirii și intoleranței. 

Ține-ți-o, bre, tot așa, că veți avea mari „succesuri”. 

Hai, pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Stu' Daca vrei sa vorbesti despre comunitati in care se fac casatorii intre copii minori, vorbim. Pentru ca si astea dovedesc din nou ca exista un mecanism biologic care impiedica incestul. Casatoriile aranjate intre copii sunt ceva frecvent in zonele alea si treaba sta cam asa: la casatoriile unde mireasa a fost promisa si dusa de mica (6 ani sau chiar mai putin) in casa viitorului sot, si cei doi viitori soti au crescut impreuna, numarul de copii este mai mic decat la casatoriile unde mireasa a stat in casa parintilor pana la casatorie. Si asta chiar daca in primul caz le-a fost indus ca asta e scopul lor in viata, sa fie sotia baiatului respectiv.

Iar la comunitatile inchise, unde nu se fac casatorii in afara, cum sunt hutteritii, si unde toti sunt inruditi cu toti intr-un grad mai mic sau mai mare, s-a descoperit ca predispozitiile de atractie sunt pe baza de complementaritate, adica cineva genetic diferit, mai curand decat asemanator.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×