Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Mari întrebări filosofice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aha, si nu inseamna deloc ca sunt o tona de date tehnice, masuratori, datari, inventare, analize interdisciplinare pline din nou de date tehnice - pe care nu le citeste nimeni, desi ele toate impreuna compun explicarea realitatii din teren. Nu e asa ca e de preferat un entuziast ca daniken/tsukalos, care vede o imagine cu simboluri clare si repetate ades din mitologie, dar pentru ca i se pare lui ca vizual seamana cu x, y,z din prezent, zice ca aia trebuie sa fie. Normal, e mult mai simplu asa, daca seamana cu ceva, aia trebuie sa fie, ce conteaza ca exista o simbolistica intreaga corelata cu mitologia, sau ce conteaza ca o inscriptie pe zidul unui templu arata acum asa intrucat sunt mai multe straturi suprapuse. Pareidolia sa traiasca.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 hours ago, Enki said:

Daca este cineva interesat sa afle care este parerea comunitatii arheologilor - deci oamenii care chiar sapa in diferite situri, incepand de la topografie si terminand cu catalogarea artefactelor si care sunt specializati in si aprofundeaza studiul anumitor culturi - despre teme de precum: astronautii antici, atlantida, piramidele nave ET/dispozitive de whatever si alte senzatii de genul, cititi acest articol:

https://www.sciencemag.org/news/2019/04/believe-atlantis-these-archaeologists-want-win-you-back-science?fbclid=IwAR2Nccg7EhHvKFARQRjToKYhaqj-CY22w2OstDcIx8PAQlGlE-A6nNcARak

 

din pacate e si vina istoricilor si arheologilor ca se ajunge la fabulatii, nu se obosesc sa le combata crezand ca toata lumea stie ca sunt fabulatii, cand de fapt toata lumea cauta senzationalul, apoi nu "coboara in strada" sa isi explice descoperirile, si nici nu stiu sa isi prezinte marfa intr-un mod atragator pentru un profan. Care profan evident ca se va indrepta catre un bun comunicator cum e tsukalos sau mai stiu eu ce alt personaj cu carisma, care din pacate va debita numai inventii sau interpretari eronate.

Știm care este munca arheologilor. Dar tu din start ești croită să-i pui la index și să-ți bați joc de toți cei care pun semne de întrebare în legătură cu temele pe care le-ai menționat, respectiv: astronautii antici, atlantida, piramidele, nave ET, la care aș adăuga anumite fenomene considerate a face parte din cadrul paranormalului, pe care tu le consideri doar „senzații” și „fabulații”. 

Tu când faci asemenea postări tendențioase, te consideri singura care are o atitudine științifică, iar ceilalți sunt vai mama lor, ceea ce nu-i fair play din punct de ved al comunicării. Eu ți-aș spune că, adoptând o așa atitudine, pui capăt dialogului și ești, mai degrabă Costi văzut în oglindă. 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, este o chestiune de competente, mai simplu de atat nu se poate. Fiecare are competenta pe domeniul lui pentru care este pregatit. Asa ca, pot eu sa pun intrebari "legitime" despre de ce pe o placa de baza circuitele au forma care seamana cu menorah si ca vor sa transmita un mesaj veterotestamentar electronistii prin asta, cand de fapt motivul pentru layout este cu totul altul? Eu nu am vreo competenta in domeniul PCB ca sa vin sa imi dau cu parerea si sa fac interpretari asupra vreunui presupus mesaj ezoteric de pe placile de baza. Fix in acest mod procedeaza cineva care nu se uita decat la un singur aspect dintr-o intreaga cultura pe care nu o intelege.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
12 minutes ago, Enki said:

Vriies, este o chestiune de competente, mai simplu de atat nu se poate. Fiecare are competenta pe domeniul lui pentru care este pregatit. Asa ca, pot eu sa pun intrebari "legitime" despre de ce pe o placa de baza circuitele au forma care seamana cu menorah si ca vor sa transmita un mesaj veterotestamentar electronistii prin asta, cand de fapt motivul pentru layout este cu totul altul. Eu nu am vreo competenta in domeniul PCB ca sa vin sa imi dau cu parerea si sa fac interpretari asupra vreunui presupus mesaj ezoteric de pe placile de baza. Fix in acest mod procedeaza cineva care nu se uita decat la un singur aspect dintr-o intreaga cultura pe care nu o intelege.

Două probleme aici: 

1. Nu știu ce competențe crezi tu că ai, mai mult decât cei care postează pe aici,  în domniul UFO, filosofie, metafizică, pranormal, Atlantida, piramide și ancient sites,  nave ET.  

2. Chiar dacă ar fi exclusiv vorba de a avea anumite  „competențe” într-un anumit domeniu, asta nu scuză atitudinea ta depreciativă și continuu ofensivă, vizavi de cei care au și ei anumite competențe în alte domenii, însă împărtășesc o altă opinie.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai ca nu este vorba de competente in domeniul UFO sau Atlantida in temele care tin de interpretarea artefactelor arheologice, ci despre competenta in domeniul istoriei Egiptului antic, al culturii Maya, si al altor culturi peste care cei care au competente in domeniul UFO si Atlantida se baga.

Acum 5 minute, Vriies a spus:

Două probleme aici: 

1. Nu știu ce competențe crezi tu că ai, mai mult decât cei care postează pe aici,  în domniul UFO, filosofie, metafizică, pranormal, Atlantida, piramide și ancient sites,  nave ET.  

2. Chiar dacă ar fi exclusiv vorba de a avea anumite  „competențe” într-un anumit domeniu, asta nu scuză atitudinea ta depreciativă și continuu ofensivă, vizavi de cei care au și ei anumite competențe în alte domenii, însă împărtășesc o altă opinie.

Si mai scuteste-ma cu atitudinea mea in sus, atitudinea mea in jos. Atitudinea mea ofensiva este direct proportionala cu gradul de agresivitate si rigiditatea cu care se promoveaza interpretarile senzationale ufo-daco-atlanto-pate, si invers proportionala cu cantitatea de dovezi pentru aceste asertiuni.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Enki said:

Tocmai ca nu este vorba de competente in domeniul UFO sau Atlantida in temele care tin de interpretarea artefactelor arheologice, ci despre competenta in domeniul istoriei Egiptului antic, al culturii Maya, si al altor culturi peste care cei care au competente in domeniul UFO si Atlantida se baga.

Si mai scuteste-ma cu atitudinea mea in sus, atitudinea mea in jos. Atitudinea mea ofensiva este direct proportionala cu gradul de agresivitate si rigiditatea cu care se promoveaza interpretarile senzationale ufo-daco-atlanto-pate, si invers proportionala cu cantitatea de dovezi pentru aceste asertiuni.

Te scutesc, da. Atitudinea ta e mult mai rigidă și agresivă decât a celor care încearcă să discute pașnic despre anumite probleme de cunoaștere și interes general. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, nu am nicio problema sa port dicutii pe probleme de interes general care se intersecteaza si cu interesele mele. In mod clar avem criterii diferite de evaluare a unei afirmatii, dar trebuie sa stabilim ce este fapt si ce este interpretare, pentru ca daca lasam totul la discretia imaginatiei, putem ajunge la cele mai aiurante teorii unde orice afirmatie fara dovezi se pretinde un adevar. Cum e cea facuta de mine despre menorah pe placile de baza de exemplu.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, Enki said:

Vriies, nu am nicio problema sa port dicutii pe probleme de interes general care se intersecteaza si cu interesele mele. In mod clar avem criterii diferite de evaluare a unei afirmatii, dar trebuie sa stabilim ce este fapt si ce este interpretare, pentru ca daca lasam totul la discretia imaginatiei, putem ajunge la cele mai aiurante teorii unde orice afirmatie fara dovezi se pretinde un adevar.  

Sigur, de acord cu tine, e de dorit să stabilim ceea ce este fapt, ceea ce este teorie științifică și ceea ce ține doar de imaginație sau preconcepție. Într-un cuvât, cum spunea Baronul de Verulam acum vreo patru secole și jumate, într-o abordare filosofică pe orice temă, e de dorit să renunțăm la „idoli” tot felul și să o facem pe cât putem la modul sine ira et studio. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așadar, respectând topicul, care este marea întrebare filosofică pe care o pui tu și o propui spre dezbatere aici?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am eu o întrebare filosofică.

De ce exista șarlatani în știință și care este diferența dintre cei care o fac conștient, fata de cei care o fac inconștient?

Bine, nu suna a întrebare filosofică, nu am răbdare să îi dau o forma. Dar găluștile lor , cele înghițite de cei care îi consideră pe șarlatani - genii, pot extinde tema in sfera socială și filosofică, zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×