Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Biblia - adevar sau fictiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca e in noi de ce s-au mai scris cartile religioase?

Pentru ca toti veneau cu cate un dumnezeu imaginar si in felul asta ar exista 6 miliarde dupa perceptia proprie.

Astfel, dispare notiunea de Dumnezeu, neexistand un punct comun pentru a compara daca ceea ce crezi ca este Dumnezeu, chiar este El, sau este doar o perceptie proprie, una dintre cele 6 miliarde. Lipsa reperului, in cazul nostru Dumnezeu, are ca rezultat niste dumnezei inexistenti sau existenti doar in imaginatia noatra.

 

Urmeaza sa probezi care dintre cei 6 miliarde crede in adevaratul Dumnezeu, daca Dumnezeu exista si daca ce promite se implineste.

 

Isaia 53:6 "Noi rătăceam cu toţii ca nişte oi, fiecare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lipsa reperului, in cazul nostru Dumnezeu, are ca rezultat niste dumnezei inexistenti sau existenti doar in imaginatia noatra.

si acel reper pentru certificarea existentei lui Dumnezeu este biblia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarurile din religie nu se refera la zei, ci la dreptatea omeneasca. Ideile despre inviere, profeti si miracole sint doar inchipuite, iar cartea legilor a evoluat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarurile din religie nu se refera la zei, ci la dreptatea omeneasca. Ideile despre inviere, profeti si miracole sint doar inchipuite, iar cartea legilor a evoluat.

 

Jeniffer, nu te supara ca intervin, dar Adevarul nu poate fi decat unul singur atunci cand se scrie cu A mare, si nu poate fi plurificat. Este ca si substantivul soare.

Apoi sa stii ca parti mai mari sau mai mici din Adevar exista in mai toate religiile crestine, dar fiindca Isus a zis ca "Adevaraul va va face slobozi", e clar ca o parte din adevar poate sa-ti dea doar o parte din "slobozenie", libertate. Si daca Adevarul trebuie sa ne mantuiasca, adica sa ne salveze din dependenta de pacat si starea de muritori, doar parti din adevar nu pot face asta fiindca mantuire partiala nu exista. E imposibil sa fii si viu si mort.

 

De care dreptate omeneasca vorbesti? Pt barbatul musulman e drept sa aiba sapte sotii si pt barbatul crestin nu. Pt hotul profesionist e drept sa-si hraneasca copii din furat, dar pt persoana morala care a furat odata nu poate avea liniste pana ce nu inapoiaza ceea ce a furat. As putea sa-ti dau exemple la infinit.

 

In inviere e mai greu sa crezi cand nu crezi in biblie dar in profeti si in miracole cred ca esti printre putinii oameni care nu cred.

Istoric si stiintific biblia este datata cu mai mult de 2000 de ani in urma. Vechiul testament care era detinut de evrei a inceput sa fie cunoscut printre celelalte popoare deja de prin cealalta era. Daca tu il citesti si vezi ca ce este scris in el s-a implinit si se implineste, nu inseamna ca cei ce l-au scris au fost profeti?...............

 

Nu stiu ce intelegi tu prin miracol de nu crezi ca exista. Eu de aproape 40 de ani ma culc seara obosit si ma trezesc odihnit dupa o perioada de cateva (7-8-9)ore de stare de inconstienta pe care o numim somn. Acesta nu este un miracol? Daca semeni in pamant un graunte de porumb si uzi pamantul acela din cand in cand, dupa 4-5 luni recoltezi un stiulete cu peste 120 de boabe asemanatoare acelui singur care il semanase-i. Acesta nu este un miracol?

Sunt oameni care se lupta ani de zile, sau chiar zeci de ani, prin diverse metode si mijloace ca sa abandoneze fumatul, alcoolul, diverse droguri si obiceiuri daunatoare vietii si nu reusesc, si cand citesc biblia si fac cunostinta cu Isus Hristos, se pocaiesc si regreta felul de viata de dinainte, iar placerile pt care luptasera mult timp sa le abandoneze incep, ca di senin, sa nu-i mai atraga si chiar sa le faca scarba. Nici acesta nu-i un miracol? Eu cunosc nenumarate astfel de persoane si chiar eu sunt unul dintre ele, si cred in miracole si in Dumnezeu care le face.

 

Poate ca intr-o zi vei fi si tu unul dintre cei care cred in Dumnezeu, in miracolele Sale si in slujitorii sai profeti. Domnul sa-ti ajute. Amin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt oameni care se lupta ani de zile, sau chiar zeci de ani, prin diverse metode si mijloace ca sa abandoneze fumatul, alcoolul, diverse droguri si obiceiuri daunatoare vietii si nu reusesc, si cand citesc biblia si fac cunostinta cu Isus Hristos, se pocaiesc si regreta felul de viata de dinainte, iar placerile pt care luptasera mult timp sa le abandoneze incep, ca di senin, sa nu-i mai atraga si chiar sa le faca scarba. Nici acesta nu-i un miracol? Eu cunosc nenumarate astfel de persoane si chiar eu sunt unul dintre ele, si cred in miracole si in Dumnezeu care le face.

 

Ar trebui sa va strangeti mai multi si sa incercati sa bagati biblia pe post de medicament in spitale. Cine stie poate ca asa se va putea da o explicatie satisfacatoare efectului Placebo. Biblie este ca un narcotic, numai ca efectul este invers. Da omului sprijinul spiritual (cica) pe care tot ea i l-a furat. Biblie este o capcana in care daca ai cazut nu ai cum sa mai iesi. Esti condamnat.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic:Si intoxicarea ideologica este un substitut pentru religie!

Ontopic: Fiecare are o carte preferata!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa va strangeti mai multi si sa incercati sa bagati biblia pe post de medicament in spitale. Cine stie poate ca asa se va putea da o explicatie satisfacatoare efectului Placebo. Biblie este ca un narcotic, numai ca efectul este invers. Da omului sprijinul spiritual (cica) pe care tot ea i l-a furat. Biblie este o capcana in care daca ai cazut nu ai cum sa mai iesi. Esti condamnat.....

Biblia este o carte a sufletului...si pentru ca iti place sa folosesti cuvinte tari...biblia nu te condamna decat la mantuire. Si, probabil ca nu stiai, insa fiecare spital apartine de o biserica, exista preoti de spital, care merg si alina suferinta bolnavilor, tot asa cum, in orice spital exista un loc special amenajat pentru rugaciune. Nu or fi toti medicii niste dobitoci de s-au gandit la asta...Deasemenea, uite, de Craciun, au fost biserici care au organizat coruri de colindatori si au mers in spitale sa bucure sufletele bolnavilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia este o carte a sufletului...si pentru ca iti place sa folosesti cuvinte tari...biblia nu te condamna decat la mantuire. Si, probabil ca nu stiai, insa fiecare spital apartine de o biserica, exista preoti de spital, care merg si alina suferinta bolnavilor, tot asa cum, in orice spital exista un loc special amenajat pentru rugaciune. Nu or fi toti medicii niste dobitoci de s-au gandit la asta...Deasemenea, uite, de Craciun, au fost biserici care au organizat coruri de colindatori si au mers in spitale sa bucure sufletele bolnavilor.

 

Carte a sufletului lmao. Biblia te condamna la anihilare in nici un caz la mantuire. Nu v-at intrebat niciodata care ar fi fost cartea voastra de suflet daca va nasteati in orient? Acum citeati coranul si nu ati fi dat 2 bani pe biblie . Decat sa ma duc la un bolnav si sa il mint prefer sa il ajut.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Carte a sufletului lmao. Biblia te condamna la anihilare in nici un caz la mantuire. Nu v-at intrebat niciodata care ar fi fost cartea voastra de suflet daca va nasteati in orient? Acum citeati coranul si nu ati fi dat 2 bani pe biblie . Decat sa ma duc la un bolnav si sa il mint prefer sa il ajut.........

daca se canta 3 colinde nu e o minciuna...cunosc copii care si-au petrecut ani de zile in spital si singurele bucurii au fost un mos craciun organizat de biserica si un cor de colindatori tot de la biserica...nu vorbi daca nu cunosti realitatea. Stiinta e moarta in fata suferintei omenesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×