Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Biblia - adevar sau fictiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ai auzit de Carbon 14, izotopul radioactiv cu care s-au testat evangheliile, cartea lui Isaiah? Toate au varsta CORECTA. Adica 2800 de ani si 2000 de ani vechime.

 

Evanghelia lui Iuda a fost tastata si rezultatul: 2-3 sute ani dupa Cristos. Adica un fals.

ei, nu, ca asta merita comentata. mai explica-mi o data cum a fost testata evanghelia dupa iuda cu carbon 14 si de ce este fals? dupa care explica-mi cum poate determina C 14 autorul unui text, de exemplu. sau din ce punt de vedere sunt cele 4 evanghelii canonice mai ne-falsuri decat alte scrieri.

daca eu scriu azi o tampenie si o semnez cu numele tau, iar peste 1500 de ani o dateaza unii cu C14, asta inseamna ca e reala? din ce punct de vedere? al vechimii? te incalzeste asta cu ceva, avand in vedere faptul ca generatiile viitoare o sa te creada retardat mintal pe baza textului respectiv?

 

fictiunea in cazul Bibliei pleaca inclusiv de la asa-zisii autori ai textelor. cele cinci carti ale lui moise au fost scrise ... chiar de moise, nu-i asa ? :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fictiunea in cazul Bibliei pleaca inclusiv de la asa-zisii autori ai textelor. cele cinci carti ale lui moise au fost scrise ... chiar de moise, nu-i asa ? O:)

 

nu, probabil ca au fost scrise de secretara care ii era si amanta. El doar dicta ceea ce-i spunea Dumnezeu, iar ea scria :o:

Fictiune?

De unde le scoateti? Si ce importanta are cine a scris acele texte? Nu conteaza mai mult de catre cine au fost inspirate? Sau ce reprezinta ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa ai un bagaj de cunostiinte foarte "mare" ca sa crezi ca biblia este de inspiratie divina sau ca a fost scrisa de vreun zeu. In primul rand ar trebui sa comparati stilurile literare si modul in care sunt scrise (comparand cu alte carti). Fiecare scriitor are un stil aparte care il caracterizeaza, iar suma ansamblurilor este cea care da forma finala a unei carti. Be serious ffs, este ca si cum ai compara scufita rosie cu jules verne, asta ca sa nu mai vorbim de marii scriitori....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu, probabil ca au fost scrise de secretara care ii era si amanta. El doar dicta ceea ce-i spunea Dumnezeu, iar ea scria

in cazul asta, citind biblia putem deduce ca secretara era, fara urma de indoiala, blonda...la creier !

 

Fictiune?

De unde le scoateti?

din biblie. tu ?

 

Si ce importanta are cine a scris acele texte?

cand vine unul care-ti tranteste superior ca "evangheliile sunt adevarate pentru ca au fost scrise de apostolii lui Isus, uite ca scrie : Matei, Marcu, Luca, Ioan, veeezi ?" ...sa veeezi tu atunci ce importanta o sa aiba.

 

Nu conteaza mai mult de catre cine au fost inspirate? Sau ce reprezinta ele?

stau si ma intreb, Dumnezeu o fi stiind matematica? asta ca sa ma lamuresc daca scrierile biblice au fost sau nu inspirate de El. tu ce crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in cazul asta, citind biblia putem deduce ca secretara era, fara urma de indoiala, blonda...la creier !

Se prea poate, nu prea am de unde sa stiu. In general secretarele amante sunt blonde...la creier.

din biblie. tu ?

din putul gandirii.

cand vine unul care-ti tranteste superior ca "evangheliile sunt adevarate pentru ca au fost scrise de apostolii lui Isus, uite ca scrie : Matei, Marcu, Luca, Ioan, veeezi ?" ...sa veeezi tu atunci ce importanta o sa aiba.

Si ce te deranjeaza, ca e superior sau ca evangheliile sunt scrise de apostolii lui Isus.

 

Daca as avea preocuparile voastre as lua-o razna, sa stau sa-mi fac sange rau ca cutarica crede nu stiu ce. Si daca crede ce? E liber sa creada ce vrea tot asa cum si eu sunt libera sa cred ce vreau. Va e chiar asa de greu sa intelegeti lucrurl asta?

stau si ma intreb, Dumnezeu o fi stiind matematica? asta ca sa ma lamuresc daca scrierile biblice au fost sau nu inspirate de El. tu ce crezi?

Eu cr4ed in Dumnezeu si asta imi este suficient.

 

 

P.S. Si daca tot stergi mesaje, macar incearca sa fi obiectiva. Macar de ochii soacrei.

Editat de kriemhild

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce te deranjeaza, ca e superior sau ca evangheliile sunt scrise de apostolii lui Isus.

da, de fapt asa e. oare ce m-o fi deranjand pe mine ? :yahoo: :) uite un indiciu: n-are leac. uite al doilea: nu doare.

 

Daca as avea preocuparile voastre as lua-o razna, sa stau sa-mi fac sange rau ca cutarica crede nu stiu ce. Si daca crede ce? E liber sa creada ce vrea tot asa cum si eu sunt libera sa cred ce vreau. Va e chiar asa de greu sa intelegeti lucrurl asta?

ultima data cand am verificat, eram una singura, nu mai multi. si atunci de ce vorbesti la plural ? din respect pentru mine? :yahoo: ma indoiesc.

 

Eu cr4ed in Dumnezeu si asta imi este suficient.

nu te-am intrebat IN ce crezi ci CE crezi. crezi ca biblia e "cuvantul lui Dumnezeu"? crezi ca Dumnezeu stie matematica?

 

P.S. Si daca tot stergi mesaje, macar incearca sa fi obiectiva. Macar de ochii soacrei.

Dumnezeu mi-e martor ca incerc ! :roll: incercarea moarte n-are, sau cum era..? da' numa' cand sterg mesaje, da ? si cum eu nu sterg mesaje... :(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da, de fapt asa e. oare ce m-o fi deranjand pe mine ? :yahoo: :( uite un indiciu: n-are leac. uite al doilea: nu doare.

ultima data cand am verificat, eram una singura, nu mai multi. si atunci de ce vorbesti la plural ? din respect pentru mine? :yahoo: ma indoiesc.

nu te-am intrebat IN ce crezi ci CE crezi. crezi ca biblia e "cuvantul lui Dumnezeu"? crezi ca Dumnezeu stie matematica?

Dumnezeu mi-e martor ca incerc ! :) incercarea moarte n-are, sau cum era..? da' numa' cand sterg mesaje, da ? si cum eu nu sterg mesaje... :crazy:

 

Aha, deci te deranjeaza prostia, iar cei ce cred ca evangheliile sunt scrise de Isus, automat sunt prosti. Buuuun. Imi place cum gandesti.

 

Ti se pare chiar asa de imposibil sa fi respectata?

 

A crede in Dumnezeu este suficient. Nu imi pun intrebari de genul Dumnezeu stie matematica. Cu chestii din astea se ocupa Dan Brown.

 

Iti dai warn si tie din cand in cand? Pentru impertinenta macar. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu".

Aceste cuvinte care apar la 2Tim.3:16 il identifica pe Dumnezeu drept Autorul si Inspiratorul Sfintelor Scripturi.

Ca atare acestea sunt o sursa de satisfactie si de incantare! Un uluitor tezaur de adevarata cunostinta!

Intr-adevar, ele constitue "cunostinta lui Dumnezeu" care a fost cautata si extrem de pretuita in toate epocile de cei care iubesc dreptatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu".

Aceste cuvinte care apar la 2Tim.3:16 il identifica pe Dumnezeu drept Autorul si Inspiratorul Sfintelor Scripturi.

Ca atare acestea sunt o sursa de satisfactie si de incantare! Un uluitor tezaur de adevarata cunostinta!

Intr-adevar, ele constitue "cunostinta lui Dumnezeu" care a fost cautata si extrem de pretuita in toate epocile de cei care iubesc dreptatea.

Ca pentru unii Dumnezeu este tot ce este de natura divina ...chiar daca e alungat din cer ...este ceva clar!

Nu degeaba recunoaste Isus ca este Lucifer...si nu degeaba Tatal sau la decazut trimitandu-l pe lumea asta ca Dumnezeul Isus inspiratorul Bibliei.

 

Ca el a venit sa aduca raul!...e ceva clar daca citim atent ce scrie Biblia!!!

 

(Matei 10:34,35,36,37)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×