Sari la conținut
Forum Roportal
equillibrium

Biblia - adevar sau fictiune?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

LUCA 4: 41,.... in Biblie Isus ii cearta pe ucenici sa nu i mai spuna Fiul lui Dumnezeu caci ei stiau ca el nu-i fiul lui dumnezeu ci hristosul (trimisul),

^

Si vezi tot acolo adik la Luca 4: 43 .... vezi pt ce a fost trimis isus. !

A fost trimis doar pt binevestirea imparatiei lui Dumnezeu, nu pt alt sacrificiu sau bazaconii pe care le credeti si spuneti voi.

Soimons, uite textul despre care vorbe-ai:

"40 La asfinţitul soarelui, toţi cei ce aveau bolnavi atinşi de felurite boli,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimons, tu modifici biblia dupa placerile tale si vei fi condamnat pt asta. Uite ce zice Domnul Isus despre cei care modifica scriptura:

Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Biblia despre Isus a preluat mituri si scrieri deja existante in antichitate, la egiptieni si sumerieni. Ideea profetilor exista si era in scopul crearii unei culturi, in acele timpuri in care zeul era un simbol de putere si religia necesara pentru a domina. http://www.africamaat.com/article.php3?id_article=362

 

Argumentele istorice cu privire la aceste aspecte sunt slabute...in unele cazuri a fost invers...si la urma urmei nu avem de unde sti ca "zeul" cum iti place tie sa spui nu s-a aratat si altora...si de aici asemanarea... :dance3:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zeul nu se poate arata, cultul lui a inceput in preistorie, cu figurine votive care reprezentau femeia sau barbatul si personificarea soarelui sau a altor fenomene.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Versetele respectiva se refera la cartea Apocalipsa...nu si la scriptura sau la alte texte apostolice... Bineinteles...noi crestinii in ravna noastra...uneori gresita si exagerata...le aplicam la ce poftim.

 

Asta numai in cazul in care Dumnezeu este asa cum cred ateii, adica lasa totul la voia intamplarii, dar credinciosii in Dummnezeul scripturii stiu ca "toata scriptura este insuflata de Dummnezeu si de folos ca sa invete sa mustre...etc". Apoi in Apocalipsa se vorbeste despre cei doi "martori" a lui Dumnezeu care dupa un studiu amanuntit se intelege ca este vorba de noul si vechiul testament.

Tu chiar crezi Marinaru, ca biblia a ajuns in formatul asta intamplator? Chiar crezi ca Dumnezeu nu a protejat scripturile care sunt unica sursa clara din care ne alimentam cu informatii despre Dumnezeu?

Eu nu stiu ce duh te conduce pe tine si pe cei ai vostri, dar cu siguranta nu este Duhul Sfant. El nu este impotriva Cuvantului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta numai in cazul in care Dumnezeu este asa cum cred ateii, adica lasa totul la voia intamplarii, dar credinciosii in Dummnezeul scripturii stiu ca "toata scriptura este insuflata de Dummnezeu si de folos ca sa invete sa mustre...etc". Apoi in Apocalipsa se vorbeste despre cei doi "martori" a lui Dumnezeu care dupa un studiu amanuntit se intelege ca este vorba de noul si vechiul testament.

 

il servo...tu poti sa speculezi cat doresti dar la vremea cand a fost scrisa Apocalipsa...nu exista NT. Apocalipsa a fost o scrisoare/carte la fel ca celelalte scrisori/carti din NT. Deci versetul se refera la Apocalipsa...

 

Tu chiar crezi Marinaru, ca biblia a ajuns in formatul asta intamplator? Chiar crezi ca Dumnezeu nu a protejat scripturile care sunt unica sursa clara din care ne alimentam cu informatii despre Dumnezeu?

Eu nu stiu ce duh te conduce pe tine si pe cei ai vostri, dar cu siguranta nu este Duhul Sfant. El nu este impotriva Cuvantului.

 

Cei ai nostri ? La ce te referi ? Nici eu nu stiu ce duh ma conduce pe mine dar cel putin este unul care incearca sa fie cat de obiectiv poate si unul care incearca sa afle adevarul... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×