Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Frateee...

N-am visat in viata mea asa ceva, cred ca nici nu m-ar tine curelele. O singura data, acum multi ani, mi s-a infatisat un drac in vis, si ala deghizat intr-un crocodil foarte-foarte mic, si a bagat sperietii in mine.

 

Interesant, in copilarie l-am visat si eu cumva asemanator, arata ca un guster. Si stiam instinctiv ce reprezinta.

 

De regula nu-mi amintesc visele, si cand imi amintesc vreunul, e cosmar. Dar asta se intampla rar. In ultimul de care imi amintesc, de acum cateva luni, ma mutasem intr-un apartament nou. Si aveam si un caine, un ciobanesc german, care disparea din timp in timp. Ciudat e ca in dormitor erau niste manechine cum sunt in vitrinele magazinelor de haine, si in fiecare dimineata le gaseam in pozitii diferite, fixandu-ma cu privirea.

  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa o fi, chiar am. Narco, scuze ca ti-am poluat topicul.

Nu-i topicu' meu bre :)))

Ci-aveti?

 

Si e de povestiri cretine, deci se accepta orice.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-i topicu' meu bre :)))

Ci-aveti?

 

Si e de povestiri cretine, deci se accepta orice.

Cred ca-s eu poluata, de doua nopti nu pot sa dorm. Mai am uneori perioade de-astea si cand se intampla sunt precum curca beata (in rest, sunt doar curca, fireste). Poate am ramas cu impresia asta pt. ca tu ai postat cele mai multe povesti pe topic si ne-ai facut si horoscopul catorva dintre noi. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noa, hai ca revin cu o povestire. As vrea io sa fie poveste, da' n-am atata imaginatie.

 

Acu' cateva zile, eram la servici in pauza de tigara. No, si vine unu' din englezoi si imi zice ceva gen

-Is niste tigani in curte.

-Asa, si? 

-Nu vor sa plece. Si se uita la mine, parca asteptand sa-mi iau costumu' de Supermen si sa salvez situatia.

-Bun, si? Zic io, neavand costumu' de Supermen la mine.

-Pai..te poti duci tu sa vorbesti cu ei?

-Is din Romania, sau ce?

-Ah..nu stiu. Dar is tigani. Credeam ca stii..

-Ce, tiganeste? Coaie, is tigani. Pot fi din Bulgaria, Italia, sau dracu mai stie de unde.

-Da, dar. Toti vin din Romania..

-Uh..nu.

-Ah nu stai. Am invatat la scoala ca tiganii au originat in Transilvania. Oriunde ar fi asta..

-..Romania

-AH! Uau..serios? Acolo sta Dracula!

-Mda..

-Deci de aia asculti tu metale? Fiindca stai langa Dracula?

-Wtf? Ce legatura are?

-Pai, ai fost pe acolo. Si te-a influentat.

-Am fost la castel, da. Dar Dracula n-a existat. Si incep sa-i povestesc de Vlad Tepes si cum a cacat Bram Stoker o nuvela inspirata dupa.

Si pe masura ce-i povesteam, omu facea ochii tot mai mari si madibula ii cadea tot mai jos.

Apoi, tot cu ochii in spatiu imi zice

-Deci..Dracula n-a fost adevarat?

-Uh..nu.

-Dar sugea sange si chestii.

-Nu.

-Cum nu, ma? Noi asa am invatat la scoala.

-Unde dracu ai facut tu scoala, coaie? La Hogwarts?

-Nu, mai. Deci..Dracula nu-i pe bune?

-Nu coaie..

Si a ramas asa, uitandu-se in spatiu. ca un copchil caruia tocmai i s-a spus ca nu exista Mos Craciun.

Cu o privire din aia bulversata. Ca si cum a fost mintit o viata intreaga.

Nici nu stia ce sa mai  creada.

Apoi toata ziua si-a petrecut-o spunandu-le celorlati englezi cum sta treaba de fapt.

Foarte putini l-au crezut.

Iar ceilalti l-au luat la pla. Ca cum dom'le. Asa am invatat la scoala. Tiganii vin din Romania si Dracula e pe bune.

 

 

Trist

  • Upvote 11

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda, romanii si tiganii... Am patit si eu ceva asemanator in tara Albionului acum vreo 3-4 ani, nici nu mai tin minte, ca imi joaca timpul feste mai ceva ca in teoria relativitatii.

 

Eram in ziua mea libera, ma plimbam prin centrul vechi cu gandul sa ma opresc sa beau ceva la o terasa din aia specific englezeasca. Soarele imi zambea, trecatorii imi zambeau si ei, un trecator imi zambea ceva mai larg decat ceilalti. Nu numai ca imi zambea de parca s-ar fi bucurat de intalnire, dar se si apropia hotarat de mine.

Ajuns in fata mea, veselia s-a transformat in politete, ca altfel as fi luat-o la fuga, si mi-a dezvaluit ca e de la Greenpeace si ca ma invita si pe mine sa ma alatur. Dupa ce am aflat ca nu e rost de remuneratie, ci de o experienta minunata, l-am refuzat politicos, zambind si eu larg de data asta. 

Totusi, tipul n-a plecat, parea si mai interesat de persoana mea dupa ce-l refuzasem. ``Asa-s barbatii``, mi-am zis, in timp ce in mine politetea se lupta cu dorinta de a ajunge odata la terasa aia.

Trecand peste aerul meu derutat, tipul ma intreaba de unde sunt. Ii spun ca din Romania si ii apare iar zambetul ala larg pe fata, dar de data asta se strecurase ceva nepoliticos in el.

Si cica daca imi place Sandu Ciorba, pronuntand Sandu Ciorba extrem de clar si cu mare satisfactie in glas. Ii zic ca nu stiu cine e Sandu Ciorba, ca ma grabesc si dau sa plec. Acum, de-a dreptul nepoliticos, ma opreste sa-mi explice cine e Sandu Ciorba. Si din datul lui din mainile in care tinea un acordeon imaginar si din sunetele jalnice pe care le scotea, mi-am dat seama ca Sandu Ciorba e un manelist. Nu stiu ce mutra am facut, dar mi-a zis: Nu-ti place, nu? Era foarte dezamagit, nu stiu de ce, si nu-i venea sa creada. Cum dom`le sa fiu din Romania si sa nu-mi placa Sandu Ciorba?! Am dat dracului toata politetea, i-am aruncat un ``bye`` si m-am carat in mare viteza. Soarele nu mai zambea, trecatorii nu mai zambeau nici ei, ba a a mai inceput si sa ploua.


Sa-l pun, sa nu-l pun pe Sandu Ciorba aici, hai ca mai bine nu-l pun. Se gaseste pe youtube.

  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Imi place de barbata-miu fiindca mereu se da de gol cand face o tampenie.

 

Hai sa zicem, de exemplu ca a ascuns un sconcs in casa. Io habar n-am de respctivul sconcs, da' fiindca pute a dracu de nasol, intreb ca orice om normal "A ce dracu pute asa?"

"Ce scons? Nu e nici un scons in casa. De ce crezi asta? Cine ti-a spus?" o da el, deloc suspect.

"...De ce avem un scons in casa?"

"Defineste sconcs."

"Animal de vreo 60j de cm, blana alba cu negru, membre mici, coada stufoasa. Si pute."

"Uau. Ce bine l-ai descris! Uite vezi, de aia tin la tine fiindca te pricepi asa bine la descris chestii! Imi poti descrie o masa?"

"Am sa numar pan' la 10.."

"Ok, nu o masa. Descrie-mi un apus."

"..si vreau ca sconcsu' ala sa dispara.."

"Sau nu, descrie-mi papucii aia care i-ai vazut si-ti plac.."

"..inainte sa ajung la 9"

"E asa sexy cand descrii chestii"

"BA TU AUZI CE ZIC?"

"OK! DECI! In primul rand, nu e nici un sconcs in casa! Si in al doilea rand!"

"Da?"

"Asta-i tot!"

"Atunci de ce ai zis ca e un sconcs in casa?"

"Eh am zis, si ce daca am zis? Mai zic si io chestii. Ce n-am voie sa zic chestii? E interzis prin lege sa aduc vorba de sconcsi in propria mea casa? Nu ca ar fi vreo unu' in casa asta. Da' zic asa, daca ar fi ce?"

" De ce pute, dara?"

"Io nu simt nimica."

"Si atunci de ce iti curge sange din nas?"

"Am tras cocaina!"

"Ok. Deci oriunde ai fi ascuns sconscu ala.."

"Nu-i sub chiuveta!"

"..De oriunde n-ar fi, vreau sa dispara."

"Deci daca nu ma crezi ca nu-i nici un sconcs in casa asta, n-ai decat sa cauti unde vrei. Mai putin sub chiuveta.."

"1"

"Fiindca e stricata si nu vreau sa te murdaresti.."

"2"

"Eh, n-ai decat sa numeri acuma. Poti sa numeri cat vrei "

"3"

"Deci ti-am zis ca n-avem nici un scons sub chiuveta! De ce nu ma crezi, daca-ti zic?"

"4"

"Ah deci n-ai incredere in mine? Asa deci! Asa am ajuns?'

"5"

"Propria mea fimeie sa n-aiba incredere in mine! Iaca de aia n-avem chestii faine. Acus ai sa zici ca iti port sosetele si de aia is gaurite toate! Nu ca ar fi asa."

"...6"

"Chiar, apropo. Mai stii haina aia care ti-a placut foarte mult si io am zis ca arata ca un costum de gorila? Eh, n-arata ca un costum de gorila. Si promit ca ti-o cumpar io, chiar daca acum stiu ca n-ai incredere in mine."

"7"

"FEMEIE, UITE CE-I! Asta-i casa mea! Platesc facturi! Platesc chirie! Si daca vreau pot sa aduc 1000 de sconcsi la mine-n casa! Am sa umplu casa asta cu sconcsi, m-auzi? Si nu poti sa faci nimic in legatura cu asta!"

"8"

"Na, ca l-am dat afara acu! Esti multumita? E dus! Avem teroristi pe strada, travestiti in scoli si fix un sconcs micut era problema! Iaca, acu ai toaaata casa pentru tine. Sper ca poti dormi mai bine la noapte stiindca nu mai avem un sconcs in casa!"

"Mno, acuma is curioasa. De ce mai exact imi porti sosetele?"

"..."

"Deci?"

"Defineste sosete."
  • Upvote 8

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Doar 6 puncte pentru capodopera asta?

Haideti mai, ne facem de rusine....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×