Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 3 ore, Enki a spus:

Pai eu am raspuns ca nu cred in nimic din ce inseamna fiinte supranaturale, dar culmea, expertii in ateism de pe forum, care nu sunt atei nici unul, tot insista pe aici ca ateul crede el in ceva domne, nu se poate.:o:

Fata, asta nu este raspuns. Poate ai vrut sa spui ca nu crezi in nimic, altfel lasi impresia ca ai crede in ceva. Sau crezi si tu in ceva?

Este vorba de realitatea ultima, nu de faptul ca tu crezi ca dulciurile ingrasa.

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai exact despre asta este vorba, nu cred in existenta unor lucruri pentru care nu exista dovezi ca exista.

De ce nu ma intrebi daca cred in omida intergalactica mov cu picatele roz? De ce nu ma intrebi daca cred in marea gaina cu cap de leu care locuieste in centrul pamantului care cand se scarpina dupa ceafa provoaca cutremure? Pentru astea doua sunt la fel de multe dovezi ale existentei ca si pentru zei, dar tu numai de zei ma intrebi. Faptul ca o iluzie este impartasita de un numar mare de oameni nu o face adevarata, si eu as putea sa gasesc adepti pentru astea doua spuse de mine, mai bag inca o fiinta, o camila invizibila care sta intre nori si cand ploua de fapt ne da din apa depozitata in cocoasa (sic), si fac o sfanta treime. Si ia uite religia cum a aparut.

Daca ma intrebi daca cred in ceva, in orice, plec de la exemplul tau pe care il poti extinde asupra oricarui aspect care poate fi atins de intrebarea "crezi ca sau in", si pot sa zic ca da, eu cred ca dulciurile ingrasa, pentru s-a dovedit ca diferite molecule din alimente dulci interactioneaza cu celulele din organism si cu hormonii declansand mecanisme care duc la ingrasare.

Asta prin opozitie cu nu cred in eficienta medicamentelor homeopate intrucat nu exista absolut niciun studiu care sa demonstreze ca mecanismul prin care pretind ele ca actioneaza asupra partii bolnave din organism chiar functioneaza. Deci, cei care folosesc medicamente homeopate o fac bazandu-se pe credinta nu pe stiinta.

uite, cu doua exemple ti-am rezumat clar in ce cred si in ce nu cred si care este modul meu de a privi lumea.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Enki a spus:

uite, cu doua exemple ti-am rezumat clar in ce cred si in ce nu cred si care este modul meu de a privi lumea.

n-am inteles nimic despre tine, dar eu am scuza ca nici tu nu intelegi mare lucru.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Enki a spus:

Pai exact despre asta este vorba, nu cred in existenta unor lucruri pentru care nu exista dovezi ca exista.

 

 

Daca nici asta nu ai inteles-o, inseamna ca e greseala mea, credeam ca vorbesc cu un adult.

oricum, pot sa traiesc si fara sa intelegi tu ceva despre mine, nu-i bai ca nu ai inteles.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Enki a spus:

oricum, pot sa traiesc si fara sa intelegi tu ceva despre mine, nu-i bai ca nu ai inteles. 

o tot dai dupa cires, fara sa spui nimic. esti genul care nu se expune, nu ca ai fi vreo timida, dar in felul asta poti distruge tot ceea ce spun altii, fara sa pari vulnerabila.

Egoismul te face sa vrei sa ai mereu dreptate. Si tu chiar crezi ca ai. Desteptareaaaa!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce o dau dupa cires, Adal, cand mai clar de atat nu ma pot exprima: cred doar in lucrurile pentru care exista dovezi, si nu cred in lucrurile pentru care nu exista dovezi.

ok, continua sa imi faci psihanaliza, eu am treaba vreo cateva ore, sunt curioasa cu ce mai vii de data asta, ai un talent deosebit sa nimeresti numai pe langa.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Enki a spus:

ai un talent deosebit sa nimeresti numai pe langa.

asta este talentul tau. ti-am dat exemplul cu dulciurile si te-ai folosit de el, chiar daca am si spus sa nu vii cu exemple de astea de gradinita.

Da' na' mai avem pana sa fim adulti. Eu macar incerc.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu am fost niciodata credincios, ii respect pe religiosi, pentru ca inca sunt oameni, inca au suflet. m-am saturat sa discut cu robotei care se cred "rationali".

Nici un gand de-al nostru, nicio judecata pe care o facem, nu poate fi 100% rationala. Orice gand, orice judecata, este formata din ratiune si afecte, in diferite procente, iar eu m-am saturat de roboteii de pe forum care "se cred" rationali si care isi neaga propria umanitate. Chiar m-am saturat.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 59 minute, adal* a spus:

o tot dai dupa cires, fara sa spui nimic. esti genul care nu se expune, nu ca ai fi vreo timida, dar in felul asta poti distruge tot ceea ce spun altii, fara sa pari vulnerabila.

Egoismul te face sa vrei sa ai mereu dreptate. Si tu chiar crezi ca ai. Desteptareaaaa!

Daca ala e talentul meu, atunci asta de sus e descrierea ta. Tu esti ala care nu zice nimic, nu adopta nicio pozitie, nu isi ofera niciun punct de vedere si o da dupa cires, nu e nici cal nici magar, doar pune niste intrebari despre user nu despre tema discutata, sub pretextul ca vezi doamne, vrea sa cunoasca si sa inteleaga userul. Eu am spus exact ce gandesc peste tot pe unde am postat, ceea ce nu se poate spune despre tine, care stai ascuns in umbra si imi vanezi postarile ca sa imi faci caracterizari. Dar sa stii ca aura asta de mister in care te chinui sa te invaluiesti nu te scuteste de ridicol, Adal, mai ales cand mai trantesti cate una ca asta de mai sus, in care te caracterizezi singur incercand sa ii arati pe altii cu degetul.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 35 minute, adal* a spus:

Chiar daca nu am fost niciodata credincios, ii respect pe religiosi, pentru ca inca sunt oameni, inca au suflet. m-am saturat sa discut cu robotei care se cred "rationali".

Nici un gand de-al nostru, nicio judecata pe care o facem, nu poate fi 100% rationala. Orice gand, orice judecata, este formata din ratiune si afecte, in diferite procente, iar eu m-am saturat de roboteii de pe forum care "se cred" rationali si care isi neaga propria umanitate. Chiar m-am saturat.

No shit, atunci cand o sa ai nevoie de vreo operatie pe creier, nu te du la medicul ala neurochirurg, ca e o acritura si e antipatic chiar daca are douajde ani de studiu in spate, du-te la Costica de la birt, ca e simpatic si hazos, alege cine te opereaza pe baza de afecte, nu pe baza de ratiune, Adal.

ia uite aici problema lui, ca eu ma dau lipsita de emotii si de sentimente pe forum si vreau sa par un robotel. Ce trista si singuratica viata trebuie sa ai Adal, daca iti imaginezi ca si noi, ateii, suntem la fel, nu radem, nu glumim, nu ne iubim prietenii si familia, nu ne suparam, enervam sau nu ne bucuram. Si ca sa vezi, nu trebuie sa crezi in zei ca sa poti face toate astea.

Stai tu linistit, folosirea ratiunii nu implica inexistenta sentimentelor si emotiilor, avem toata gama, mai putin pe acela care ne face sa credem lucruri fara dovezi. ceea ce este foarte util intr-o societate, ca altfel uite, ajung oameni sa dea bani pentru intalniri de 10 minute cu unii care pretind ca ii vindeca doar uitandu-se la ei in tacere. Ai merge la o sesiune cu Braco, Adal? Hai, ca te vad genul.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×