Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Uite așa vine:

Aserțiunea: Există Dumnezeu, e una metafizică.

Aserțiunea: Nu există Dumnezeu, e tot una metafizică.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asertiunea nu exista metafizica e tot metafizica?

Pentru ca dintre lucrurile atribuite metafizicii in trecut datorita faptului ca nu erau cunoscute cauzele lor, gen boli, cutremure, uragane, eruptii vulcanice, etc multe si-au pierdut intre timp aura de mister metafizic si s-au asezat frumos in domenii precum microbiologie, meteorologie, fizica, geologie. Mai sunt metafizice? nope. La ora actuala, doar noi suntem insuficient de avansati in cercetarea stiintifica pe care o facem realitatii, atata tot.

M-am nascut in secolul gresit, frate.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
16 minutes ago, Enki said:

Asertiunea nu exista metafizica e tot metafizica?

Pentru ca dintre lucrurile atribuite metafizicii in trecut datorita faptului ca nu erau cunoscute cauzele lor, gen boli, cutremure, uragane, eruptii vulcanice, etc multe si-au pierdut intre timp aura de mister metafizic si s-au asezat frumos in domenii precum microbiologie, meteorologie, fizica, geologie. Mai sunt metafizice? nope. La ora actuala, doar noi suntem insuficient de avansati in cercetarea stiintifica pe care o facem realitatii, atata tot.

M-am nascut in secolul gresit, frate.

Aserțiunea „Nu există metafizică” e doar o ignoranță, ca să nu zic o prostie. 

Nu te-ai născut în secol greșit, însă nu știi ce-i aia metafizică în contextul filosofiei. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce face metafizica in contextul filosofiei, Vriies? Ce cauta ea sa explice? Realitatea inconjuratoare, natura ei, relatiile dintre lucruri.

De ce treci atat de usor peste restul postarii mele? Au fost sau nu atribuite cauze metafizice pentru fenomenele enumerate de mine? Au fost. S-a dovedit ca nu era cazul? S-a dovedit. Pa si pusi, cum am zis, inca mai exista teme metafizice de discutat pentru ca nu suntem suficient de avansati in cercetare.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ateul nu crede in tot ceea ce el face? Este mult mai util sa crezi in tot ceea ce faci, sa crezi ca daruind tu ajuti, sa crezi ca cercetarea stiintifica intr-un anumit domeniu este folositoare s.a.m.d. 

Crestinii cred in toate cele de mai sus si ei mai cred si ca rugaciunea le este benefica, ca-i poate si aceasta chiar vindeca (nu numai medicamentele sau natura...). Ei cred ca iertand se pot vindeca si pe ei si pe altii si ca practica acelor ritualuri din Biserica ii ajuta in multe moduri. Daca pentru ei practica rugaciunii sau postul etc. implica credinta de a se vindeca sau de a atinge vreo virtute, acest lucru se va intampla in realitate, deoarece Omul a fost creat sa fie intreg, sanatos, fericit, bucuros si sa traiasca in armonie cu tot ceea ce este, atat pe Terra, cat si in intregul Univers.

Ateii nu pot asocia crestinii cu elementele extreme, asa cum nici crestinii sau oamenii religiosi nu pot asocia ateii cu elementele extreme. Acelea trebuiesc condamnate si de-o parte si de alta si incercarea de-ai face sa constientizeze si sa se corecteze nu trebuie sa lipseasca.

Nu mai stiu care dintre astronautii, care-au ajuns pe Luna, a spus ca-i foarte important ca omul a pasit acolo si este la fel de important si ca  Fiul lui Dumnezeu a pasit pe Pamant.  (ceva de genu'; am sa caut acel citat insa nu acum, ca acum merg la culcare).

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ei, uite, de data asta Lucia a raspuns mult mai Luci-d si la obiect si as zice ca si impartial, chiar daca foloseste verbul a crede pentru chestiuni care nu au legatura una cu cealalta.

Cu mentiunea ca ateul nu ia un medicament pentru ca crede ceva. Daca iau un medicament este pentru ca este demonstrat ca substantele din medicament reactioneaza cu organismul si ma ajuta in problema pe care o am. Na, ca mai sunt si atei care iau hapuri homeopate, doar pe baza de credinta si fara dovezi... ce sa faci, asta e. Si eu am ramas cu diferite obiceiuri si patternuri de gandire de pe vremuri.

 

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Postarea ta, Enki, postarea ta. Veșnic faci reproșuri că preopinentul trece peste postarea ta. Dar postarea altuia? Tu nu crezi că treci ca Rapidul prin Dâlga peste postarea altuia? Ai o idee, aș spune, greșită despre metafizică. Tu vorbești despre altceva, despre „cauze metafizice”, înțelegând prin asta o atribuire și explicație greșită a unor fenomenele comune, iar eu îți vorbesc despre altceva, anume despre metafizica per se, înțeleasă ca ramură a filosofiei. Normal că în felul ăsta ne înțelegem până-n pod! Uite, dacă vrei, încearcă să înțelegi de aici:

https://www.britannica.com/topic/metaphysics

https://plato.stanford.edu/entries/metaphysics/

https://www.philosophybasics.com/branch_metaphysics.html

Oki, mi-a ajuns, cel puțin deocamdată. Continuați discuția din perspective opuse și intransigente, că poate iese ceva...

 

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, eu te inteleg ca filosofia este aproape de sufletul tau si e pasiunea pe care o aperi cu indarjire, dar crede-ma nu este pentru mine, nu imi plac speculatiile unde poate veni oricine sa spuna orice, sa dea nastere unor curente filosofice contradictorii in care sa discutam discutii fara vreo baza testabila. Dupa cum ai vazut, pe subforumul de filosofie nu m-am bagat la discutii de astea pentru ca nu ma intereseaza sa ne incordam muschii pentru himere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 minutes ago, Enki said:

Vriies, eu te inteleg ca filosofia este aproape de sufletul tau si e pasiunea pe care o aperi cu indarjire, dar crede-ma nu este pentru mine, nu imi plac speculatiile unde poate veni oricine sa spuna orice, sa dea nastere unor curente filosofice contradictorii in care sa discutam discutii fara vreo baza testabila. Dupa cum ai vazut, pe subforumul de filosofie nu m-am bagat la discutii de astea pentru ca nu ma intereseaza sa ne incordam muschii pentru himere.

Filosofia însemnă în primul rând, fie și din definiția primară care ține de etimologie, dragoste sau iubire sau năzuință către înțelepciune. Dacă afirmi cu tărie că aceasta nu este pentru tine, normal că ai o înțelegere greșită despre aceasta și o confunzi cu domeniul tuturor speculațiilor posibile în care cei care ar păși și-ar încorda mușchii pentru himere.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Filosofia este dragoste de intelepciune, ok.

Determinism sau liber arbitru? Emanationism, panteism sau ex nihilo? Putem sa continuam, exista cel putin doua trei curente filosofice pentru fiecare problema abordata.

Cum am zis, incordare de muschi pentru himere, pentru teme netestabile.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×