Sari la conținut
Forum Roportal
Passepartout

Gras, bolnav şi aproape mort...

Postări Recomandate

Esti tendentios. Te superi pe noi ca nu halim ( ca sa fiu on-topic) filme motivante?

Nu sunt tendențios, dar cum sugerezi tu ceva de Moș Crăciun, îți sugerez și eu că nu mă interesează păreri de "Supermani". E simplu s-o faci pe grozavul (o spun la modul general, nu ție) când ești deja slab, eventual ai și 25-30-40 ani și să dai sfaturi stereotipice. Nici eu nu-s exagerat de gras (vezi foto personale pe topicul cu userii), dar știu că am niște kile în plus și trebuie date jos. Fără a umbla prea mult la modul de viață, care impune, EL, un anumit program și stil de trai.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, știu, am repetat dar degeaba: am fost și eu fire sportivă, energică, nu se lipea nimic pe mine... conjunctura face ca să u mai pot fi așa. De trezit mai devreme, doar dacă m-aș culca devreme. Ori nu prea o fac...

 

In cazul asta, daca mai tii si dieta minune... o sa fii Slab, sanatos si aproape mort.

Da, stiu, nu e o dieta, e o resetare. Tot aia.

 

Problema la tine este stilul de viata, nu cat/ce mananci. Tu stii cat pret pui pe sanatatea ta, tu stii ce te motiveaza sa accepti stilul asta distructiv.  Daca tot esti dispus la resetari... incearca o resetare totala.

 

 

 

ar trebui sa fac topic 'grasa, gravida si frustrata'.

 

Tie iti trebuie psiholog.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca si privarea de somn inseamna kg extra. o pers care doarme mai putin de 4-5 ore pe noapte mananca in medie cu 500kcal mai mult ca o pers care doarme 8 ore.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau exemplul omului meu. 36 de ani, 1m86, in ianuarie avea 102 kg pe care le-a strans timp de vro 3 ani. Sedentarism, munca de birou, muncit nopti ca functiona dupa fusul orar din SUA, mancat la calculator la ore imposibile. Din ianuarie am incercat sa stabilim un orar de luat masa, program zilnic de plimbare cel putin o ora, dimineata cel putin 15 minute de eliptica, mic dejun, pranz, cina si doua gustari la ore relativ fixe. A renuntat la zahar, cartofi, paste, a redus semnificativ cantitatea de paine si a eliminat produsele de patiserie, a mancat carne cu legume (pus accent pe legume verzi) sau carne cu salata. Orez la 2 saptamani, salata si fructe de sezon zilnic, gustari nuci, migdale, caju, alune de padure, nevoia de dulce o suplinea cu cateva fructe uscate, produse lactate rar (nu a putut renunta la blue cheese nici mort).

Peste mananca cel putin de 2 ori pe saptamana, bea multa apa si ii place apa cu lamaie. In concluzie dupa 8 luni acum are 87 de kile. Nu a facut foamea, nu am calculat calorii, a mancat ce i-a placut. Si nici gaurivin buget. A fost nevoie doar de putina disciplina.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

haidi ma sa facem schimb, aia de mananca tot porcu si nu pun 2 kile pe ei, si aia de se uita la jumari si se ingrasa 5 kile. :D

 

 

eu am fost in concediu 2 saptamani si nu am avut parte de lowfat, Guess what? am pus pe mine si nu, nu am mancat mai mult decat m-am miscat. :D

 

haidi pa, slabanoago!

 

...ce bine joaca bulangii aia de la steaua


auzi Olivia, ceva retete de dulce cu lowcal nu ai? si nu ma ma trmite la fructe uscate ca le am, apoi plang cand trag cu ochiu' la o prajitura sau nush ce. mai ales in perioada asta 'lovita'.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ore stabile de masa si ultima masa, cina, sa fie servita maxim la ora 18.  Asta este secretul, nu abtinerile de la mancare, nu diete, nu prafuri si pastile minune. 

 

Out. :D

Păi de-aia am eu nevoie de RESET, că mă trezesc mâncând într-una: 3 mese pe zi la mine sunt puține și chiar dacă nu mănânc mult cantitativ la ele, mă trezesc între mese mâncând câte ceva... un sandviș, o clătită, de-astea sănătoase de care are nevoie organismul. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt tendențios, dar cum sugerezi tu ceva de Moș Crăciun, îți sugerez și eu că nu mă interesează păreri de "Supermani". E simplu s-o faci pe grozavul (o spun la modul general, nu ție) când ești deja slab, eventual ai și 25-30-40 ani și să dai sfaturi stereotipice. Nici eu nu-s exagerat de gras (vezi foto personale pe topicul cu userii), dar știu că am niște kile în plus și trebuie date jos. Fără a umbla prea mult la modul de viață, care impune, EL, un anumit program și stil de trai.

 

Daca iti spun cati ani am, ma bagi in seama? :lol: Intelegi ca ceea ce iti spun, iti spun din suflet, cu regret chiar ca esti nevoit sa recurgi la diete minune?

Ba la modul tau de viata sa umbli. Exact la el. Din experienta ti-o spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu asta cu max la ora 18 nu o halesc, mai ales ca am citit despre si vazut documentare. ziceau medicii ca organismul nu are ceas, nu stie el ca e ora 18 sau 21, nu te duce infometat la somn. eu una nu dorm daca ma duc cu foamea-n glanda la somn. mai bine bag si halesc ceva slab si gata, ma culc linistita.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti dau exemplul omului meu. 36 de ani...

La 36 de ani eram șnur. Asta nu înțelegeți voi. Organismul reacționează altfel la 36 și altfel la 50. O să vedeți. ;)

 

Ampera, eu mănânc și la 22.00 ceva... :D

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×