Sari la conținut
Forum Roportal
Passepartout

Gras, bolnav şi aproape mort...

Postări Recomandate

nu merci, bea tu zeama!

 

eu mananc daca mi-e foame, am incetat sa ma pacalesc acum ceva ani buni. mi-e foame, mananc, insa am grija ce naiba mananc. mai scap si eu ca vaca in porumb, dar ma redresez repede :D

 

 

moaa, ce imi vine sa nu ma duc la munca :cry:

 

haidi pa!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu merci, bea tu zeama!

 

Desigur, nu merge la toată lumea. Maţo-grosso plin cu potol greţos e de bază pentru unii. :D Plus că mai e şi gustul sucurilor, pe care unii îl consideră absolut scârbos. Ca unul care a mai urmat cure scurte de asemenea minunăţii, am gustul educat şi chiar îmi plac.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sfeclă roșie potrivită, 2-3 morcovi, 1 portocală și spanac 100 g. Se dau prin storcător alternativ bucăți din ingrediente. ;)

Ei, vezi, eu nu mă pot rupe de dulciuri. Sunt printre puținele bucurii ce mi-au rămas, că-s afumător, abăutor, afemeiat. :D

Și fiindcă azi am ceva răgaz, o să ies la o tură cu bicla. Yupi!

Editat de Passepartout
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum mergi tu fata 25 km intr.o ora? Sa mor eu daca nu merg la pas rapid pana la munca si intr.o ora fac 7 km.

 

Ala e jogging ce zici tu,e alergat serios. Vb tie!

Dar nu 25 km de mers intr.o ora :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De fiecare data cand vad cum se streseaza oamenii pentru aspectul asta - neavand probleme de sanatate - pana ajunge sa le domine o parte substantiala din viata, imi amintesc ca in final avem toti o destinatie, la alegere: pamantul sau incineratorul. 

 

Depinde ce vede fiecare prin calitatea vietii - un organism aproape perfect dar obtinut prin stres constant, sau un organism multumitor si functional, care sa isi indeplineasca scopul de unealta, ceea ce si este, cu cat mai putin stres posibil, lasandu-te sa te concentrezi asupra altor lucruri. Pentru ca in final...  :-

 

Scuzati umorul negru :pardon: .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 imi amintesc ca in final avem toti o destinatie, la alegere: pamantul sau incineratorul. 

Așa e, dar contează și momentul, nu? ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Așa e, dar contează și momentul, nu? ;)

 

Conteaza cum te simti, dupa parerea mea. Daca te simti mizerabil incercand sa fii perfect, pana la obsesie, desi esti sanatos si capabil sa faci tot ce iti propui sa faci, nu rezolvi nimic in sensul de a te bucura de moment.

 

Mult din tot ce facem nu e pentru noi ci pentru altii - sau mai bine zis din teama de altii, ca pe ei nu ii incalzeste cu nimic, la propriu. Traim constienti ca suntem inconjurati de o multime care ne judeca, fie si pentru o secunda, dupa care oricum se sterge la fund cu noi, ca mai are si alta treaba. Simtim nevoia de a impresiona sau mai  bine zis de a astupa gura lumii. Care, fiind o gaura neagra, nu va fi astupata in veci.

 

Dimpotriva, cu cat cineva reuseste sa intruneasca mai multe criterii de acceptabilitate sociala (succes profesional, aspect fizic, o familie, succes pe alte planuri), cu atat mai interesati devin altii sa ii studieze gaurile din papuci, ridurile de sub ochelari etc. E chiar ironic.

 

Majoritatea celor pe care ii vad sau aud discutand des despre aspectul fizic, nu numai pe internet, nu au o problema reala in sensul asta. Sanatatea e una; obsesia perfectiunii e alta si nu cred ca vine din interior. Poate ma insel, dar nu cred.

 

Scuzati divagarea. :)

Editat de Finnian
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza cum te simti, dupa parerea mea. Daca te simti mizerabil incercand sa fii perfect, pana la obsesie, desi esti sanatos si capabil sa faci tot ce iti propui sa faci, nu rezolvi nimic in sensul de a te bucura de moment.

Nu e cazul meu să încerc să fiu perfect, în înțelesul profan al cuvântului. Doar încerc să mănânc și să fiu mai sănătos. Mizerabil m-am simțit când mâncam fără mine (nu știu dacă înțelegeți figura de stil și starea respectivă), deși conștientizam că o fac în exces. Practic, lupta aceea interioară (care mă făcea să mă simt mizerabil) m-a "împins" spre dietă.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că majoritatea nu se comportă cum descrii tu (ocazie cu care te rog să ne tutuim :) ). În general, oamenii țin (dacă țin) diete spre a fi mai sănătoși. Doar pițipoancele și cocalarii de pe la TV o fac să epateze sau că e la modă.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×