Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Mai are rost sa te casatorești ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am auzit azi ... o cunostinta s-a mutat cu un barbat cu 25 de ani in urma dupa ce el a divortat pentru ea.  

Recent el a murit si credea ca totul va mosteni dupa cum scrie in cartea legii.  Procesul s-a terminat azi.

N-a primit absolut nimic ... si nici n-are drept de contestare, pe motivul ca nu erau casatoriti si el inainte

sa moara a modificat testamentul ca ea in acei 25 de ani n-a scos 1 cent din contul ei bancar desi avea

bani ca a vandut casa ei plus pensia sotului ei care a murit.  Daca se casatoreau, ea nu mai primea

toata pensia sotului doar mai putin de o treime din suma si nu voia sa piarda pana el acoperea cheltuielile

existentei.   Pana si asigurarea de viata a trecut pe fiul cu restul bunurilor, casa, conturi, etc.

S-a verificat ca in acesti ani o singura data n-a scos bani din banca ...  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-aia am zis eu ca tipa din povestea Olgai isi merita soarta, un om care are putere de munca nu e corect sa profite de un alt om. Femeile care cred ca li se cuvine orice doar pt. ca au stat ani de zile langa un barbat, mie imi provoaca scarba.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Femeia are aproape 80 de ani, dar nu se vede pe ea ca n-a dus viata grea.  N-a lucrat 1 minut in viata ei si a ramas

in conditie fizica excelenta.   A fost casatorita, a crescut copiii, dupa ce a ramas vaduva, nu voia sa stea singura, de

aceea s-au inteles la acest aranjament de viata cu barbatul respectiv, care a murit de cancer la 87 de ani.

 

Aici vad multa lume la aproape de 100 de ani si n-as crede ca au mai mult de 70. 

 

Cu partea financiara trebuia sa fie mai atenta daca voia sa-l mosteneasca.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o poveste care confirma teoria porcmagar a barbatilor.

Am neste cunoscuti.... el june prim la 45, ea junesa pe la 38 de-acum... sunt impreuna de vo 10 ani. Ea se stinge pe picioare de tristete ca ala n-o ia in ruptul capului si nici nu-i face un copil macar. Cu alte cuvinte baiatul nu vrea insuratoare, nu a fost insurat niciodata si nici pe asta nu o ia desi i-a promis de multe ori. Sigur ca ea ar vrea foarte mult sa mearga impreuna la altar dar omul nu si nu. Nu locuiesc impreuna ca nu vrea el dar nici nu se despart, tot ca nu vrea el. Ma rog, nici ea nu poate sa vrea... se intelege. Astfel ca in astia 10 ani fata asta, dintr-o tanara frumoasa a devenit aproape o babuta supraponderala :(. Baiatul nu e vreun crai, cum ati crede. E destul de linistit iar legaturile pasagere care i se intampla, aproape ca-l iau prin surprindere... nu el cauta asa ceva. Se intoarce de fiecare data la fata noastra care-l primeste cu bratele deschise. Porcmagar mare, dupa parerea mea ca altfel nu-mi explic. 

Imi explic intr-un fel prin faptul ca parintii fetei nu l-au vrut niciodata ca ginere iar asta pe el l-a facut sa nu incerce sa intre cu bocancii in familia ei daca nu e dorit. Dar e asta un motiv real de a face viata un iad bietei fete?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ea ce e, scroafomagarita? :lol:


E aiurea sa crezi ca poti schimba un om. Cand a acceptat relatia cu el, nu stia ca nu-i amator de insuratoare si ca mai calca pe alaturi?

Suferinta ei e prosteasca, n-are fundament.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte multi sint in situatia asta si aici si tineri, asta e mai trist.   Aici n-ai din ce alege de multe ori, daca nu vor americani.

Limba, traditia, cultura deloc nu seamana si rar ies bine casatoriile, dar si cu cei de acasa nu le merge prea bine.

Parca pe nimeni nu cunosc sa spuna ca-i fericita-n casnicie sau are macar satisfactie in realizari cel putin si vorbesc de

perechi din Romania sau Ungaria casatoriti majoritatea.

 

Prima chestiune sint banii, dar si acei putin sint jucati in Cazino ... mai au si alte femei, bea si fumeaza, unii se drogheaza,

curajosii bat nevestele care nu reclama la politie de frica lui cand iese de acolo, etc.  

 

Femeile sufera tot feluri de umilieri chiar si in public produs de marele PorcMagar de langa ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Misandrie pe faţă... wtf, numai fete bătrâne comentează aici? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Misandrie pe faţă... wtf, numai fete bătrâne comentează aici? :D

 

Poi daca alea sunt tari in clantza.... bine, nu le foloseste la nimic aceasta calitate, da` no: de asta sunt ele in stare. :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti de parca sunt niste sfinte. Well,in ceea ce ma priveste, femeile care accepta asa ceva de la sot, de la oricine, isi merita soarta.

 

Am vorbit cu multe persoane in viata mea si multe imi spuneau ca in Romania sotul era o bunatate de om, de la 

momentul cand l-a cunoscut si pana cand ... au emigrat.   Aici in State intre necunoscuti cu copiii mici trebuie sa

suporte orice magarie de la el ca nu s-ar descurca singura si el tot ar fi dupa ea cu copiii, chiar daca legea ar

spune altceva, poate ar face ceva si mai rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×