Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Mai are rost sa te casatorești ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca au interese comune nu se cheama ca nu profita, ci doar ca e reciproc avantajos actul de a profita.

curios. Pana si parteneriatul are conotatii decadente la tine. A te sprijini unul pe altul nu inseamna a profita unul de altul, ci a te 'bucura' unul de altul. Asa cum simtim nevoia sa primim, simtim nevoia si sa oferim. Astfel, casnicia poate la fel de bine sa insemne...implinire. unul prin celalalt.

:think:

 

ei, uite intrebarea asta nu mi-am pus-o niciodata. Dar e curios :)

poate ar fi cazul sa ti-o pui. Ai descoperi mai multe despre tine, nu despre altii.pana la urma, viata ne-o traim in functie de cum ne percepem gandurile, emotiile, prejudecatile...scepticismul :)
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

Termina cu prostiile. Oamenii sunt in primul rand egoisti. Daca tu vezi un arsenie boca in fiecare barbat nu inseamna ca si eu trebuie sa vad o maica tereza in fiecare femeie.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:)

Exact ce ii spuneam Rodicai.

Si nu uita ca tu ai generalizat. Nu proiecta pe mine 'pacatul' aista.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai inteles tu vreodata altceva decat ceea ce ai vrut sa intelegi? Intotdeauna in baza unei idei dinainte conturate.

 

Acolo nu generalizam, acolo indicam faptul ca atat barbatii cat si femeile profita, ca e valabila in ambele sensuri. Nu am spus ca toti barbatii si toate femeile, am spus ca atat barbatii cat si femeile - diferenta. Da nuanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noroc ca e plina lumea de familisti convinsi. Altfel, noi, scepticii fata de institutia in cauza, am ramane ... nemangaiati. :cry:

 

:rot:

E plina lumea pt. ca fiecare intelege ce vrea el din asta. Sau ce-i convine, mai bine zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zic sa concluzionam, ca sa inteleaga si tanarul ceva....  exista oameni facuti sa fie casatoriti, fericiti cu situatia asta, multumiti si oameni care duc cu greu jugul... pe deget si in viata. 

Daca esti din prima categorie vei intelege din prima si vei sti ca viata ta nu exista decat intr-un maritis. Daca esti din a doua categorie iti va trebui ceva timp sa afli ca nu esti facut pentru casatorie, si asta se poate intampla, din pacate, prea tarziu.

 

Amu` care zice ca nu e niciodata prea tarziu il tai.

De pe lista :beee:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sentimentele reale nu vor avea-n veci nevoie de certificări, atestate, intermedieri intre divinitate și persoane. Asta daca există acele sentimente. Dacă nu,toate formalitațile sunt  materializarea in plan conret, fizic a neîncrederii și disperării, mai precis a fricii. Si se știe, pe Lumea asta toate sentimentele se pot in ultima instanță reduce doar la două: iubirea și frica. Viața convențională, cum o cunoastem noi nu are nicio legătură cu dragostea adevărată, cei in situație riscând sa ajungă din aceste motive subiecte de bârfă.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac parte din a treia categorie, pe care nu ai scris-o. 

 

Ei, mai sunt nuante. De exemplu cei care sunt siguri ca n-o sa se casatoreasca niciodata si nici n-o fac. Dupa mine astia sunt adevaratii martiri ai societatii. Ca au rezistat in ciuda tuturor presiunilor, de fiecare zi, si au reusit sa faca exact cum isi doresc. 

 

Nu asta e problema, de fapt. Toata discutia m-a dus cu gandul la asocierea cu ideea in care cred profund, ca fiecare trebuie sa-si afle rostul in viata. Fara rostul respectiv viata nu exista, de fapt, nu fara casatorie. Unele femei au de crescut si educat copii, altele de facut o cariera profesionala, unii oameni isi implinesc rostul in familie, avand grija de cei apropiati, altii isi gasesc rostul intr-o pasiune, hobby... dar fiecare trebuie sa-si caute rostul fara de care viata nu cred ca are sens.

 

Cei care se casatoresc cred ca asa isi vor gasi rostul, sensul existentei. Nu e mereu asa. 

 

Privesti de multe ori o persoana necasatorita, fara copii, fara o cariera spectaculoasa si nu-ti dai seama ca poate greseti cand spui... asta nu are nici un rost in viata. Sau poate nu. Poate nu l-a gasit inca. 

 

Scuzati reveriile matinale. :hi:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect!

Sa-ti gasesti rostul in viata, in casatorie sau in afara ei, asta este ADEVARUL!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Viața convențională, cum o cunoastem noi nu are nicio legătură cu dragostea adevărată, 

Subscriu. Casatoria nu e egala cu incununarea iubirii, e un fel de asigurare pe care partenerii vor sa si-o ia. Si eu cred la fel, ca frica a fost ceea care i-a determinat pe oameni sa inventeze casatoria, nu nobletea sentimentelor, asa cum le place multora sa creada. Singurul motiv bun pt. care un om se poate casatori in ziua de azi, cred ca-l constituie doar dorinta de evitare a a eventualelor complicatii pe care le poate intampina un cuplu din pricina lipsei acesteia. Atat.

Eu fac parte din a treia categorie, pe care nu ai scris-o. Viata mea exista in maritis dar si in afara lui. Sunt foarte independenta, nu depind in niciun fel de sotul meu, ma pot descurca foarte bine si singura, chiar si maine s-o iau de la zero. Nici prea multi prieteni comuni nu avem, nu consider ca e musai ca partenerul/partenera sa-si aduca si prietenii in relatie. Si nici nu facem toate lucrurile impreuna, sa ne sufocam.

 

 

Eu cred ca nu pot fi incadrata in nicio categorie, azi pot sta lipita de partener, maine vreau sa imi lase spatiu. Nu m-as fi maritat niciodata daca nu as fi gasit un om care sa inteleaga ca nu voi fi in veci o nevasta clasica si ca din punctul meu de vedere, hartia aia nu ma obliga cu nimic fata de el. Nu suport sa aiba cineva pretentii de la mine

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×