Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Mai are rost sa te casatorești ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu zic ca lipsa banilor iti asigura o viata linistita, in niciun caz nu o sa sustin o asemenea aberatie, 

 

Eu n-am vorbit despre asemenea aberatie pe care tu supoti cu tarie ca un barbat te lasa ori ce ai face daca el vrea sau ca doar pentru bani ne maritam.   Ne maritam legal, ca la despartire sintem recompensati cu bani.

 

Tu nutresti ideile negative dintr-o relatie cu firmitate de otel, pane ce eu apar femeia legal de asemenea umilieri.

 

Noi vorbim despre diferite probleme, eu de leaglizarea relatiei femeii cu un barbat, ca ea sa fie sub protectia legii in caz ca zerul se acreste iar tu alandala ca oricum te lasa, exact ca in ... Obor sau Colentina unde barbatul are dreptate si asta-i soarta femeii ca deh.  Parca te vad ca ridici din umeri si-mi arunci in spate un "si tu de colo" cum vad romancele pe aici ca se manifesta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, eu nu ma gandesc la niciun fe de protectie, ma gandesc ca atunci cand doi oameni intra intr-o relatie, nu intra cu gandul de a se pacali unul pe celalalt, asa ca n-au nevoie sa se protejeze unul pe altul. Nici nu imi pun problema vreunei recompensei, daca stai cu cineva nu-i faci o favoare, o faci din placere. Eu asa vad. Tot la fel e si cu dreptatea, nu vad de ce trebuie sa existe un cocos intr-o relatie, intr-o relatie partenerii trebuie sa coopereze, nu ca fiecare sa se lupte in permanenta ca sa-i demonstreze celuilalt cine-i seful.

Editat de Fiero
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desigur pacea domina intr-o relatie armonioasa si nu se numara banii zilnic si in fiecare ora nu se inventariaza ce este al cui din casa chiar daca nu sint casatoriti, legali in uniune, doar sa nu-mi spui ca te supui ca vrei tu de fiecare data si te arunci gratis ca vrei sa faci doar sa nu stai singura???    Ii gatesti si toate alea ce mai include un menaj, doar de plictiseala il faci, ii suporti micile defecte ca nu mai poti fara ele, pe vremea bunicii se carpeau si ciorapii, izmenele, eu nu cos mai mult de un nasture, si din aste

favoruri este alcatuit o realtie fara pretentie la viitorul tau.   El se considera egal sa n-ai pretentii la nimic de la el, nu-i dator cu nimic, te foloseste gratuit plus servicii de lux la fel gratuite, de ce n-ar accepta egalitatea ... traieste ca voda-n loboda!!! ... iar daca se plictiseste, o ia de la capat cu altcineva ...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sub "umbrela" modernismului clamat de individul ce a deschis topicul, se ascunde egoismul, educaţia precară (în toate domeniile) şi superficialitatea. Câţi dintre "modernii" ăştia mai ştiu ce e iubirea adevărată? Ei cred că dacă li se zbârleşte cocoşul aia e iubire.

A zis bine Fiero că într-o relaţie nu te implici cu dorinţa de a înşela sau cu frica de a fi înşelat. Dacă simţi aşa, înseamnă că ai mai mult decât probleme de adaptare socială.

Editat de Passepartout
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adapteare sociala???   .... si cum numesti femeia de langa tine cand mergi in societate cu aleasa inimii dar necasatorit ... pe cine prezinti, concubina, amoreza, iubita, cea cu care-s cuplat, girl friend sau the girl next door??? perhaps stau cu una, tzin femeie in casa, etc.,    Oare cum se simte ea??? sau asta nu mai conteaza.   Important e iubirea si ...

 

Era vorba de importanta legalizarii relatiei intre unu si una, ca altfel nu apartii de societatea la care inca nu te-ai adaptat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Câţi dintre "modernii" ăştia mai ştiu ce e iubirea adevărată? Ei cred că dacă li se zbârleşte cocoşul aia e iubire.

 

Cred ca aici e cea mai mare problema. Daca s-ar casatori dar ar insela de 15 ori, tot n-ar rezolva nimic.

 

Problema e in cultura in care se dezvolta generatiile viitoare, cea a oamenilor dispensabili, care trebuie aruncati ca pe sosete. In ziua de azi, cand unul se simte deprimat sau frustrat, automat presupune ca e vina celuilalt, ori adevarul e mereu la mijloc, are doua versiuni.

 

Suntem inundati de mesaje care incurajeaza masturbarea psihica, despre cat de tari suntem, cat de mult meritam, cat de bine e sa ne satisfacem toate fanteziile daca putem, cat de normal e sa vrem sa inselam, cat de normal e sa vrem ''diversitate'' de la o vreme samd. Suntem zmei cu totii.

 

Adevarul... il stie fiecare despre el.

. si cum numesti femeia de langa tine cand mergi in societate cu aleasa inimii dar necasatorit ..

 

E foarte adevarat ca uneori e jenant, mai ales cand trebuie sa declari undeva relatia cu o persoana, in termeni legali (la politie, la spital etc). S-au mai inventat termeni mai ''soft'', ca ''uniune consensuala'' samd, dar in unele cazuri nu ai de ales si trebuie sa spui ''concubin/ a''. 

Editat de Finnian
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...într-o relaţie nu te implici cu dorinţa de a înşela sau cu frica de a fi înşelat. Dacă simţi aşa, înseamnă că ai mai mult decât probleme de adaptare socială.

Unknown, citeşte cu atenţie, nu doar spicui sau scoate din context. Am vrut să fiu gingaş, că acolo trebuia scris "probleme psihice". Egocentrismul exacerbat al multor semeni de-ai noştri cam acolo se încadrează.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Partener de viata" ... se pomenea in State si inainte de acceptarea casatoriilor de acelas sex si cred ca este o forma acceptabila oriunde pentru ori ce fel de pereche umana.   Adaug la fel ca aici cei care dau dovada ca au convietuit impreuna un numar de ani, sint considerati ca soti si ea are drepturi legale in caz de orice, primeste si pensia dupa moartea lui, asigurare de boala i se da la locul de munca si beneficiaza si ea de toate tratamentele ca o sotie legala.  La angajare trebuie declarat ca sa fie legal demersul.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce e nevoie de o hârtie care să certifice sentimentele dintre oameni ?

Te-a obligat cineva sa te casatoresti? sau de ce esti nervos? :)

Homosexualii se zbat sa se casatoreasca si tu nu vrei?  Sau, tocmai....?

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Casatoria reprezinta forma legala a familiei in societate.

 

Daca nu iti doresti sa ai viata de familie, nici nu are rost sa iti pui problema casatoriei macar. Dar daca iti doresti sa ai o familie adevarata, nu o tratezi dupa cum 'bate vantul', Redondo. O pretuiesti.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×