Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

2 minutes ago, Zero* said:

Da, Vriies,  eu asa cred. :smile: Mi se pare imposibil sa cunosti un om in profunzime doar fiind indragostit de el.

Corect. Dar știi cum e vorba aia:  „traduttore, traditore”. Așa că nu tre să fim prea supărați că love-ul lui Frankl a fost tradus la noi când prin iubire, când prin dragoste. :smile:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 minute, Vriies a spus:

Corect. Dar știi cum e vorba aia:  „traduttore, traditore”. Așa că nu tre să fim prea supărați că love-ul lui Frankl a fost tradus la noi când prin iubire, când prin dragoste. :smile:

Da. Si atunci nu l-am contrazis pe Frankl, ci pe cel care a tradus cartea lui. In carte lui Frankl  unii oameni se sacrifica pt binele semenilor lor, astfel dadeau ei sens vietii amarate pe care o aveau, nu cred ca are treaba cu indragostirea cartea lui, n-are cum. :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Revin și eu cu forțe proaspete, in tema:

Căutand libertatea , ajungem sa ne cunoaștem mai bine. Ajungand sa ne cunoaștem mai bine, ajungem sa ne iubim mai mult pe noi înșine. Ajungând să ne iubim mai mult, ajungem sa ii iubim mai mult pe cei din jurul nostru.

De aceea filosofii nu tac. Dau mai departe knowledge-ul.

Asta sens al vieții.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit si mie o idee, cred ca omul ajunge sa descopere sensul vietii si atunci cand e nevoit sa traiasca o vreme singur (a se citi in sensul ca e nevoit sa traiasca departe de una sau mai multe persoane dragi lui).

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Stu' said:

Revin și eu cu forțe proaspete, in tema:

Căutand libertatea , ajungem sa ne cunoaștem mai bine. Ajungand sa ne cunoaștem mai bine, ajungem sa ne iubim mai mult pe noi înșine. Ajungând să ne iubim mai mult, ajungem sa ii iubim mai mult pe cei din jurul nostru.

De aceea filosofii nu tac. Dau mai departe knowledge-ul.

Asta sens al vieții.

Sau poate...

Ajungând să ne cunoaștem mai bine, ajungem să-i iubim mai mult pe cei din jurul nostru. Ajungând să îi iubim mai mult, ajungem să ne iubim și pe noi înșine.

Ăsta sens al vieții! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Zero* a spus:

Si o sa vin eu acum sa-l contrazic pe Frankl (am citit și eu cartea, acum vreo 10 ani, si mi-a placut mult, e impresionant cum un om a reușit sa dea sens al vietii sale desi se afla intr-un lagar nazist) si am sa zic ca doar iubirea permite cunoasterea unei alte fiinte in sensul cel mai profund, pt ca, in timp ce dragostea e superficiala și egoista, iubirea e altruista. Îndrăgostitul cauta sa ia de la celalalt ceea ce il face pe el sa se simtă bine, daruind la schimb, il intereseaza celalalt atata timp cat celalalt il incanta, cel ce iubeste daruieste chiar si atunci cand  nu mai gaseste ceea ce vrea la celălalt, il intereseaza si nevoile celuilalt, nu numai ale sale. Suna cam idealist, dar nu e. 

Accept ceea ce spui, desi nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce zici, atunci cand te referi la dragoste. Frankl (si nu numai el) a spus clar ce inseamna dragostea si nu-i cazul s-o asociati cu "indragosteala" si sexul, la care faceti referire, atat tu, cat si Vriies, din cate-am observat.

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
44 minutes ago, Zero* said:

Mi-a venit si mie o idee, cred ca omul ajunge sa descopere sensul vietii si atunci cand e nevoit sa traiasca o vreme singur (a se citi in sensul ca e nevoit sa traiasca departe de una sau mai multe persoane dragi lui).

Dacă-i singur, se ține de prostii! Și atunci „pa!” sensul vieții, cel puțin în viața asta! :laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Dacă-i singur, se ține de prostii! Și atunci „pa!” sensul vieții, cel puțin în viața asta! :laugh:

:laugh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 minutes ago, LuciaD said:

Accept ceea ce spui, desi nu sunt de acord in totalitate cu ceea ce zici, atunci cand te referi la dragoste. Frankl a spus clar ce inseamna dragostea si nu-i cazul s-o asociati cu "indragosteala" si sexul, la care faceti referire, atat tu, cat si Vriies, din cate-am observat.

Ce-ai cu mine, bre? :sad:

Io zisăi că e treabă doar de traducere.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×