Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 38 minute, Stu' a spus:

Eu cred că avem mai multe sensuri . O cruce cu mai multe cuie, daca vrei :)

 

Nu.  Din punctul meu de vedere, "Sensul vietii" (cel optim, cel cu care am venit) este chiar "centrul crucii", adica  acel punct esential unde verticala se uneste cu orizontala, intr-un echilibru perfect. Acolo-l regasim. Ca de acolo, putem sa experimentam diverse alte "sensuri secundare" (sa le spunem asa), in sensul celor descrise de catre tine, da, sunt de acord cu asta si chiar experimentam fiecare...

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se spune ca in "lucrarea spirituala" se afla chiar "Sensul vietii". Este, intradevar, o mare responsabilitate aceasta "lucrare", aceasta "asumare"...

" Mulți spun că găsesc sensul vieții în iubire, alții, în putere sau în studiu, sau în plăcere. Este posibil. În realitate, ființa umană poate găsi cu adevărat sensul vieții numai într-o lucrare orientată spre un țel divin. Această lucrare face din ea un factor binefăcător pentru omenire, iar în timpul somnului spiritele luminoase care veghează asupra planetei noastre o invită chiar să participe la întrunirile lor. Iată ce ne învață Știința Inițiatică: ea ne descoperă misterele ființei umane, ce este spiritul ei, ce este sufletul ei, și până unde se extind activitățile și puterile acestora.

Când ați înțeles aceasta, veți ști că singurul lucru pe care să vă puteți baza este această lucrare ce v-ați decis să o înfăptuiți pentru perfecționarea voastră și binele întregii lumi. În ziua în care veți fi capabili să acordați întâietate acestei lucrări, nu veți găsi cuvinte să exprimați ceea ce simțiți, deoarece în această lucrare adevărata viață va începe să țâșnească în voi. "

Omraam Mikhaël Aïvanhov

 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 11/17/2019 at 8:54 PM, WhiteSnow said:

Sensul vietii e ca sa traiesti. :biggrin:

 

On 11/17/2019 at 9:04 PM, Lucia N said:

"Trairea" este "Sensul Vietii"...:biggrin::dance:

Mda, bine...

Așa, am putea completa că sensul vieții e:

să trăiești,

să ai gagică s-o iubești

și să ai casă-n Costinești!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Vriies a spus:

 

Mda, bine...

Așa, am putea completa că sensul vieții e:

să trăiești,

să ai gagică s-o iubești

și să ai casă-n Costinești!

:biggrin: Eu nu la sensul acesta m-am referit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Paul Gauguin - D'ou venons-nous.jpg

 

 Interesant modul în care unii mari artiști, precum Gauguin, văd sensul vieții:  D'où Venons Nous / Que Sommes Nous / Où Allons Nous. (De unde venim/Ce suntem/Încotro ne îndreptăm).

 

A se citi pictura de la dreapta spre stânga.

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, hellou, cu ecou...

Pământenii văd viața până la vârsta dezîmpământenirii, firești ori accidentale, în timp ce spiritualiștii văd viața o continuitate a celei actuale. Sunt clare scopurile amândurora. Rămâne la alegerea observatorului să-și aleagă tabăra... dar să se grăbească... înainte să se întâmple firescul ori accidentalul. Tic, tac... momentul trece... tic, tac..

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, impresie said:

Vriies, hellou, cu ecou...

Pământenii văd viața până la vârsta dezîmpământenirii, firești ori accidentale, în timp ce spiritualiștii văd viața o continuitate a celei actuale. Sunt clare scopurile amândurora. Rămâne la alegerea observatorului să-și aleagă tabăra... dar să se grăbească... înainte să se întâmple firescul ori accidentalul. Tic, tac... momentul trece... tic, tac..

Să trăiești și să-nflorești, coane!  :laugh: Te dădusem dispărut! :smile: Mai ești cu bicicli? :smile:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bicis, prescurtarea pluralului biciclete: cursiera & mtb, imi ocupa prea multe ore. P’orma grupul nostru s-a destramat ca orice miscare literara tasnita ca "revolta". Lua-i-ar strainii pe emigranti, ducea-s-ar romanii tovarasi ai mei in locuri faine. Ca urmare, le-am vandut, cum orice supravietuitor ar face. Si o fost in schimbul rolelor, dar nu orice fel de role... dintr-alea fara frana mecanica. Acum viata mea este in tehnica franarii. Hockey stop pe asfalt este obligatoriu.

Sensul ramane acelasi. Nu putere sa-l curmez. "The Leadear within, The Driven" este dificil de deturnat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×