Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

1 oră în urmă, Clear Light a spus:

Pai in Romania de vreo doua decenii incoace au fost o gramada de aliniati, ba cristalelor, ba sprirtualitatii dacice, ba gradinii maicii domnului, ba ortodoxiei celei drepte, numai ca nivelul de manifestare a calitatilor si virtutilor poporului  si natiei se duce dracului an de an.

Da, asa este cum spui aci!

Zicea bine Seneca: " Daca nu stii in ce port vrei sa ajungi, niciun vant nu este favorabil."

Sa speram ca toti ne vom gasi sensul adevarat al vietii, in care sa ne manifestam si sa ne desavarsim ca oameni, ca natie si popor!

Editat de LuciaD
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la Seneca până în prezent lucrurile s-au mai nuanțaț, reieșind un gând mai captivant "Dacă nu știi în ce port vrei să ajungi, îți spunem noi, însă doar dacă avem nevoie de tine". Reprezentat prin vorba "Hai să dăm mână cu mână, cei cu inima română", din Hora Unirii. Așa-i?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant este acest "gand captivant" al tau! Marturisesc ca mie nu mi-a trecut prin gand asa ceva si cand l-am scris aci, m-am referit clar la ceea ce-a scris uzerul caruia i-am raspuns!:laugh: 

Observ ca l-ai legat si de "Hora Unirii"!:laugh:

Cat despre "Asa-i?", marturisesc ca nu-i chiar asa si ma refer la sensul pe care l-ai dat tu (ce sens ai dat tu...) citatului care apartine lui Seneca !:laugh: 

 

 

 

"

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, sau deocamdata, am ajuns la concluzia ca sensul vietii este acela de a gasi un sens propriei vieti. Smecheria este sa nu te grabesti sa-l gasesti si chiar cred ca nici nu este neaparat necesar sa-l gasesti. Atata timp cat il cauti este ok. Daca ai impresia ca l-ai gasit, ceva nu este in regula.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 ore, adal* a spus:

Pana la urma, sau deocamdata, am ajuns la concluzia ca sensul vietii este acela de a gasi un sens propriei vieti. Smecheria este sa nu te grabesti sa-l gasesti si chiar cred ca nici nu este neaparat necesar sa-l gasesti. Atata timp cat il cauti este ok. Daca ai impresia ca l-ai gasit, ceva nu este in regula.

Noi venim cu un sens clar al vietii...

(Restul mesajului scris de catre mine si-a facut treaba.  Fusese doar pentru a-l "lansa in eter", asa cum era...:laugh:)

Editat de Lucia N
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Lucia N a spus:

Noi venim cu un sens clar al vietii...

Probabil..., dar se pare ca pierdem mesajul pe drumul dintre cele doua realitati.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 26.03.2019 la 19:38, adal* a spus:

 Daca ai impresia ca l-ai gasit, ceva nu este in regula.

De ce crezi asta?

Uite, un pictor foarte talentat - nu își găsește sensul pictând? 

Un chirurg f bun, nu își găsește sensul salvând vieți după uși închise?

Un om bun, nu își găsește sens luptând împotriva raului?

Nu știu, eu cred că dacă trăim o viață cu sens, că îi dăm sau că îi găsim sensul - nici nu mai importa. Importa ce simți. Da, cu cât știm mai multe - cu atât găsim mai multe întrebări - dar poate asta este condiția noastră, nu sensul. Crezi că ele se confunda? Poate că avem mai multe sensuri, iar condiția noastră are sens sa nu ne lase să ne oprim din dezvoltare și creștere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 ore, Stu' a spus:

De ce crezi asta?

Uite, un pictor foarte talentat - nu își găsește sensul pictând? 

Un chirurg f bun, nu își găsește sensul salvând vieți după uși închise?

Un om bun, nu își găsește sens luptând împotriva raului?

Nu știu, eu cred că dacă trăim o viață cu sens, că îi dăm sau că îi găsim sensul - nici nu mai importa. Importa ce simți. Da, cu cât știm mai multe - cu atât găsim mai multe întrebări - dar poate asta este condiția noastră, nu sensul. Crezi că ele se confunda? Poate că avem mai multe sensuri, iar condiția noastră are sens sa nu ne lase să ne oprim din dezvoltare și creștere.

Cred ca am venit doar cu un singur sens al vietii. Pe parcursul vietii putem sa ne abatem de la acel sens si pe anumite perioade, datorita multor factori, mai mult sau mai putini intelesi de catre noi, dam alt sens si experimentam... Daca am "ratacit" prea mult sensul initial(cel perfect, cel pentru care am venit), atunci cumva se intervine si suntem repusi la "locul nostru", fiindca fiecare trebuie sa fie acolo unde este menit sa fie. "Ratacirile" sunt permise, au rostul lor, dar nu ca o regula, ci doar ca "experienta".  Noi putem experimenta totul, avem totul la dispozitia noastra, dar nu toate ne sunt necesare . Da, gresim si invatam din greseli,  chiar sunt permise, insa repetarea lor este o atentionare ca undeva am "fortat nota" prea mult si avem de facut "reparatii". 

 

Editat de Lucia N

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred că avem mai multe sensuri . O cruce cu mai multe cuie, daca vrei :)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×