Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Voiai sa spui ca  "nu risti sa nu poti gusta cu adevarat experientele de care ai parte"  ?

Constructia asta ar avea mai mult sens.

 

Majoritatea experientelor pe care o fiinta umana le-ar putea avea cade in una din cele cinci grupe de agregare 1.experientele celor cinci simturi cu obectele lor, 2. perceptia, 3.senzatiile, 4. formatiunile de la nivelul mintii(conceptele si diversele tipuri de abstractiuni), 5.constiinta.

 

Conceptele, care apartin agregatului formatiunilor mentale , sunt tot experiente.Asa ca nu exista nici macar o secunda in viata constienta a unui individ in care sa putem spune ca acel individ nu a avut o experienta.Totul este experienta .Insa de mullte ori , esxperientele care apartin agregatelor care sunt dinolo de conceptual sunt inzestrate cu sens de catre agregatul formatiunilor mentale,Insa acea inzestrare , in sine, acea munca analitica este si ea tot o experienta.Astfel ca nu riscam niciodata de a  iesi  din sfera experientei.

Nu la risc am vrut sa ma refer, cred ca nu m-am exprimat suficient de clar ca sa ma fac inteleasa, ma refeream la faptul ca oamenii de-a lungul vietii reusesc sa isi construiasca tipare prin intermediul carora se privesc pe ei insisi, pe alti oameni, prin intermediul carora judeca anumite situatii, prin intermediul carora isi dirijeaza comportamentul, isi programeaza viitorul si tot asa. Sa-ti dau un exemplu: un om crede ca persoanele care se comporta intr-un fel pe care el il considera nepotrivit sunt de evitat si intotdeauna va evita sa se afle in preajma unor astfel de persoane. Nu e vorba de risc, cand eviti sa risti, iti doresti sa faci ceva, dar ti-e frica de consecintele negative, asa ca, dorind sa le eviti, nu vei face ceea ce-ti doresti, dar la omul din exemplul meu nu exista dorinta de a cunoaste o persoana nepotrivita din punctul sau de vedere, pt. ca tiparul sau ii da certitudinea ca e nepotrivita. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu la risc am vrut sa ma refer, cred ca nu m-am exprimat suficient de clar ca sa ma fac inteleasa, ma refeream la faptul ca oamenii de-a lungul vietii reusesc sa isi construiasca tipare prin intermediul carora se privesc pe ei insisi, pe alti oameni, prin intermediul carora judeca anumite situatii, prin intermediul carora isi dirijeaza comportamentul, isi programeaza viitorul si tot asa. Sa-ti dau un exemplu: un om crede ca persoanele care se comporta intr-un fel pe care el il considera nepotrivit sunt de evitat si intotdeauna va evita sa se afle in preajma unor astfel de persoane. Nu e vorba de risc, cand eviti sa risti, iti doresti sa faci ceva, dar ti-e frica de consecintele negative, asa ca, dorind sa le eviti, nu vei face ceea ce-ti doresti, dar la omul din exemplul meu nu exista dorinta de a cunoaste o persoana nepotrivita din punctul sau de vedere, pt. ca tiparul sau ii da certitudinea ca e nepotrivita. 

 

"Tiparul" este diferit de "Arhetip" si atunci apare "instant"  acest : "pentru ca tiparul sau ii da certitudinea ca e nepotrivita". 

Voiai sa spui ca  "nu risti sa nu poti gusta cu adevarat experientele de care ai parte"  ?

Constructia asta ar avea mai mult sens.

 

Majoritatea experientelor pe care o fiinta umana le-ar putea avea cade in una din cele cinci grupe de agregare 1.experientele celor cinci simturi cu obectele lor, 2. perceptia, 3.senzatiile, 4. formatiunile de la nivelul mintii(conceptele si diversele tipuri de abstractiuni), 5.constiinta.

 

Conceptele, care apartin agregatului formatiunilor mentale , sunt tot experiente.Asa ca nu exista nici macar o secunda in viata constienta a unui individ in care sa putem spune ca acel individ nu a avut o experienta.Totul este experienta .Insa de mullte ori , esxperientele care apartin agregatelor care sunt dinolo de conceptual sunt inzestrate cu sens de catre agregatul formatiunilor mentale,Insa acea inzestrare , in sine, acea munca analitica este si ea tot o experienta.Astfel ca nu riscam niciodata de a  iesi  din sfera experientei.

 

Asa este cand ne referim la "Tipar".

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Tiparul" este diferit de "Arhetip" si atunci apare "instant"  acest : "pentru ca tiparul sau ii da certitudinea ca e nepotrivita". 

 

Asa este cand ne referim la "Tipar".

Bune observații!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Tiparul" este diferit de "Arhetip" si atunci apare "instant"  acest : "pentru ca tiparul sau ii da certitudinea ca e nepotrivita". 

 

Acel arhietip la care se referea Jung? Daca e asa, nu cred in asemenea bazaconii si nu m-am gandit la asa ceva cand am spus tipar. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acel arhietip la care se referea Jung? Daca e asa, nu cred in asemenea bazaconii si nu m-am gandit la asa ceva cand am spus tipar. :)

Nu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 întrebari precum: ”de ce merită viața să fie trăită?”, ”există vreun scop sau vreun sens al vieții?”, ” și dacă da, care ar fi acesta?”.

 

 

A doua întrebare. Viața, în ea, conține vietate, atunci sensul vieții este să fii viu: Ești viu, atunci du-ți vietatea. Adică, trăiește, este un sens derivat și necesar să fii viu. În timp ce trăiești, "simți" întrebarea: Știind că sunt viu, acum ce fac, acum cum fac? În cazul lui ce fac va dicta organismul în întregul său, care trebuie hrănit. Așa afli prima dată ce ai de făcut și, totodată, observi că hrănindu-te poți trăi. Cum faci să te hrănești depinde de abilități și inteligență, fiecare după puteri și minte. Cu ce te hrănești depinde de experimentare sau din observarea animalelor care par a ști ce mănâncă fără să experimenteze și nu mor!  :spiteful:   Nu cumva și omul a știut ce să mănânce?  <_<

 

Prima întrebare. Fiecare va trăi după ceea ce consideră că este o valoare. Despre valori știm că ele constituie cultura. Iar stilul, o expresie, se referă la modul în care porți o valoare, fără să ieși din specificul ei, spune criticul. În timp ce trăiești poți crea o valoare sau poți sta în banca ta, să te ”droghezi”, adică să împărtășești cu amicii printr-un dialog spiritual și sentimente valorile create de alții. Să-l fumăm pe Hipocrate. Să-l bem pe Napoleon.   :drunk:  

Editat de Recent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau sa ii lasi sa te ghideze. Hai noroc! :D

 

:kiss:  Am scris același lucru de făcut într-o atitudine vivace, prin acel verb, deși în ghilimele, poate cam deplasat   :> . 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deplasat? Erai in deplasare, carevasazica. Cu mana-ti pe ghidon ghidata in directia de urmat in viitorul necunoscut purtat de un gand ascuns si-n vis intrezarit.  :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×