Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu mi-am vazut pisica din Romania de 8 ani. De cate ori vorbesc cu nepotii pe skype si imi aude vocea, alearga din orice colt al casei la computer. Se alinta de monitor, miauna si toarce cand vorbesc cu ea. Si ma vede doar pe camera. Cred ca pisica aia are memoria mult mai lunga decat a mea, in 8 ani eu am uitat o gramada de oameni si alte chestii.

 

Pisicile au inteligenta sofisticata (dupa cate am citit pe Wikipedia mai demult). Am dat o cautare rapida si am gasit info (cand o sa am timp o sa studiez mai mult):

Kitty's Memory

In one test of where to find food, cats' short-term memory lasted about 16 hours, compared with only five minutes for dogs.

Long-term memory for a cat is more powerful. Although a cat might lock only a few people or places into his long-term memory, he can remember them for years. He can remember certain places or people for most of his life.

Sursa http://pets.thenest.com/cats-longterm-memory-8646.html

Faptul ca animalele au memorie mai de scurta durata decat oamenii, [...]

Poate ca ar fi trebuit sa precizez ca, din ce am observat si dupa perceptia mea, animalele au memoria traumei mai scurta in comparatie cu oamenii (par ca isi revin f repede dupa ce sunt atacate de pradatori). 

 

Vad ca exista multe tipuri de memorie (asa ca renunt la discutie pana nu se transforma in studiu stiintific):

 

biological-basis-of-memory-16-638.jpg?cb

 

Scopul vietii - m-am gandit, ca daca tot am aparut in acest univers, sa nu trec prin el ca si cum n-as fi existat si ca ar fi bine sa imprastii un pic din viziunea mea asupra vietii (pe forumul asta, de ex.- sorry for the inconvenience!)

Editat de MeerKat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pisicile au inteligenta sofisticata (dupa cate am citit pe Wikipedia mai demult).

 

Despre inteligenta pisicilor n-am nevoie de Wikipedia sa ma documentez ca am 3 pisici acasa si-mi dau diferite lectii fiecare!!!

 

Sint mult mai inteligenti ca multi oameni, ai mei inteleg limbi straine si stiu mereu la ce ma gandesc!!!

 

Daca vrem sa prindem unu din ei sa ducem la doctor ... dispar toti 3 ... pana erau mai mici, le ademeneam cu mancare speciala, acum nu se mai lasa pacaliti. 

 

Stiu ca ne vin musafiri cu jumate ora inainte sa ajunga aici si iar se ascund foarte bine ca nu le place de lume straina, etc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ar putea spune ca nu are rost sa te gandesti la "sensul vietii", el apare pe parcurs si se limiteaza la perioade scurte, dupa care apare altul si tot asa. De fapt pentru cei mai multi viata este un cumul de intamplari greu, sau imposibil de controlat. Dupa modul in care se simte multumita de ea, si dupa realizarile de pana la momentul introspectiei, persoana poate spune ca si-a gasit sensul vietii si l-a urmarit cu asiduitate, sau daca nu a realizat mare lucru, sau este oarecum nemultumit, va spune ca totul este intamplare si foarte multi vor spune ca nu s-au gandit niciodata la asta.

Editat de adal*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viata ofera la toata lumea oportunitate egala, insa nu toti sint pregatiti sa imbratiseze aceste oportunitati.

 

Din ciclul vietii nu este bine sa ne retragem, de aici incep aceste idei ca ce sens are viata???

 

Unii decid langa studii intense si distractie, altii le pot combina mai usor placerile cu afacerile, altii vor doar singuri sa cada in groapa sa se trezeasca la realitate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca animalele au cam aceeasi structura emotionala ca si noi, probabil ca si depresia ar fi similara cu a noastra daca ar trai in acelasi mediu stresant. Faptul ca animalele au memorie mai de scurta durata decat oamenii, iar ca cele salbatice isi petrec tot timpul in natura (natura are efecte pozitive fantastice si asupra psihicului uman) e posibil sa nu sufere des de depresie.

 

Intr-o vreme crezusem ca animalele au simt moral mai puternic decat oamenii, dar am fost dezamagita sa aflu ca exista animale care fura, mint, violeaza.

 

Am vazut aseara ce-ai postat, dar n-am mai intrat. Tare dezamagita sunt, nu mi-as fi inchipuit. :(

 

P.S.: Imi cer scuze ca ti-am tot pocit nickul.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este un studiu f interesabt pe sobolani.

Initial, acestia sunt introdusi intr-o cusca mizerabila si li se ofera apa cu drog (ced ca opium) si apa curata.

In scurt timp, acestia devin dependenti de apa cu drogul usor...

 

In a doua etapa, sobolanii sunt mutati intr-un parc inchis, zona verde, spatioasa...conditii de lux. In scurt timp nu se maj ating de apa cu drog, alegand doar apa curata.

 

Trageti voi concluziile.

 

Apoi, gabditi-va la mamele din salbaticie a caror pui sunt devorati de pradatoare...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut aseara ce-ai postat, dar n-am mai intrat. Tare dezamagita sunt, nu mi-as fi inchipuit. :(

 

P.S.: Imi cer scuze ca ti-am tot pocit nickul.

 

Si eu am fost dezamagita, dar am observat ca e ca la oameni, unele exemplare au calitati de fiinte exceptionale, iar altele au personalitate de pradatori (adica depinde de individ).

Nu-ti face probleme cu nickname-ul - Meerkat e un animal meerkat-MZ-animal-profile-web620_0.jpg?i

 

Despre inteligenta pisicilor n-am nevoie de Wikipedia sa ma documentez [...]

Da, am observat si eu ca pisicile au telepatie, empatie (iti citesc gandurile, sentimentele), dar deseori se prefac ca nu inteleg. Inteligenta e si cu problem solving, planning, capacitatea de invatare si de comunicare, constiinta de sine (self-awareness).

 

Pana acum perceptia generala (inclusiv studiile facute pe animale) era ca sunt mai destepti cainii decat pisicile. Faza e ca pisoiului meu i se citea dispret fata de caini (in lesa?!)- ii privea ca pe niste fiinte inferioare, primitive. Am simtit nevoia sa citesc cum sta treaba cu inteligenta pisicilor.

Editat de MeerKat
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiica mea vine cu catelul ei la noi foarte rar si ar vrea sa se joace cu pisici dar ei nu se ofera la nici o partida de bataie macar.   Unul din pisici l-a mirosit si n-a zis nimic catelul ca adora copiii si unde sta pana ea invata sint si pisici in curte si sint prieteni.   In rest sotul le povesteste ca si catelul este un membru de familie ca ei si le da mancare la toti.   Eu nu ma angajez ca "peacekeeper" intre felini si catei ...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropos de problem solving la pisici: exista pe lumea asta si masini fara geamuri, abandonate... unde se poate dormi in liniste.

 

Edit: mai atasez o poza.

Editat de MeerKat
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ah, ce-i placea masina la una din fostele pisici ... imediat se urca in portbagaj si incepea sa doarma ... trebuia sa fim foarte atenti sa nu-l inchidem din gresala! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×