Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Despre sensul vieții

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Scopul vietii ar mai putea fi sa iti construiesti calitati (pe care le admiri la altii sau in general) si sa intelegi cat mai mult din universul care te inconjoara (+pe tine insuti), gandind ca Socrate ca "o viata neexaminata nu merita traita/ an unexamined life is not worth living".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scopul vietii ar mai putea fi sa iti construiesti calitati (pe care le admiri la altii sau in general) si sa intelegi cat mai mult din universul care te inconjoara (+pe tine insuti), gandind ca Socrate ca "o viata neexaminata nu merita traita/ an unexamined life is not worth living".

Sau "O viață necercetată nu merită trăită".

Cam ăsta era, da, răspunsul lui Socrate la această problemă. Menirea omului ar fi de a trăi în virtute și de a cerceta totul fără oprire.

În Apologia lui Socrate, în care găsim faimosul citat, Socrate încercă să le explice prietenilor care-l susțineau de ce nu acceptă propunerea acestora de a-și accepta vina și a primi astfel o sentință mai ușoară cum ar fi exilul:

”Poate cã ar spune cineva: Plecând în exil, n-ai putea Socrate, sã trãiești în tãcere și liniște? Acest lucru e cel mai greu sã-l lãmuresc unora dintre voi. Cãci dacã vã spun cã asta ar însemna sã nu mã supun Zeului și cã de aceea îmi e cu neputințã sã stau liniștit, nu mã veți crede, socotind cã-mi bat joc de voi; pe de altã parte, dacã vã spun cã pentru un om e chiar cel mai mare bine sã discute în fiecare zi despre virtute și despre celelalte lucruri cu privire la care m-ați auzit vorbind și supunându-mã pe mine și pe alții cercetãrii, în timp ce o viață lipsitã de aceastã cercetare nu merită să fie trăită de om, dacã vã spun toate acestea, mã veți crede cu atât mai puțin”.

 

Mai târziu, Dante, avea să sintetizeze în niște versuri admirabile:

”Scrutați-vă menirile ființii:

nu-s oamenii meniți să fie fiare

ci pelerini ai binelui și-ai minții!”

Editat de Vriies
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

gandind ca Socrate ca "o viata neexaminata nu merita traita/ an unexamined life is not worth living".

 

Era beat chior Socrates cand a zis din astea, cred ca era in coma alcoolica si dadea ordini sa fie scris ce-i vine in minte si asa au aparut vorbele marete al marilori ganditori al timpurilor trecute. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yep, le zisăși bine, părea mea; chiar dacă nu-s sigur că-nțelesăi prea bine... :)  :biggrin:

Așa că zi-le și tu mai cu punctul pe i sau mai pe pe-nțeles, cel puțin al meu, după părerea ta există sau nu un sens al vieții? Și dacă da, care e? :)

Pentru a avea un punct de referință comun, să spunem că prin sens putem înțelege la modul general semnificație, temei, logică, rost, rațiune, noimă și că prin expresia fără sens înțelegem că ceva este fără rost, la întâmplare.

 

Parerea mea este ca nu exista un sens al vietii.

Viata este o experienta continua iar orice experienta se situeaza dincolo de ce se poate stabili la nivel conceptual.Ori insiruirea de intelesuri pe care le oferi se pot doar stabili la nivel conceptual de catre o minte.

 

Nimic nu contine un sens in sine , o semnificatie.

De aceea suntem liberi sa atribuim orice sens dorim.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu exista un sens al vietii.

Viata este o experienta continua iar orice experienta se situeaza dincolo de ce se poate stabili la nivel conceptual.Ori insiruirea de intelesuri pe care le oferi se pot doar stabili la nivel conceptual de catre o minte.

 

Nimic nu contine un sens in sine , o semnificatie.

De aceea suntem liberi sa atribuim orice sens dorim.

Ok, acum am înțeles poziția ta.

Dar mă gândesc că Dalai Lama a avut o poziție un picuț diferită de a ta, din moment ce a scris o carte pe tema asta. :)

 

http://www.amazon.com/The-Meaning-Life-Buddhist-Perspective/dp/0861710967

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, acum am înțeles poziția ta.Dar mă gândesc că Dalai Lama a avut o poziție un picuț diferită de a ta, din moment ce a scris o carte pe tema asta. :)

 

http://www.amazon.com/The-Meaning-Life-Buddhist-Perspective/dp/0861710967

Daca intram in gandirea budista lucrurile se complica si ne vom confrunta cu notiuni culturale cu care nu toata lumea e familiara.

Mai mult decat atat, experienta m-a invatat ca atunci cand abordez aspecte dintr-o alta gandire , o mare parte dintre participanti vin cu biasuri prejudecati si interpretari gresite fara a avea o cunoastere temeinica a acelei gandiri.Exista multe exemple de acest gen pe acest forum si ele se stiu.

Cred ca as prefera sa stau deoparte sau sa discut la general fara vreo referinta la o gandire specifica.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca nu exista un sens al vietii.

Viata este o experienta continua iar orice experienta se situeaza dincolo de ce se poate stabili la nivel conceptual.Ori insiruirea de intelesuri pe care le oferi se pot doar stabili la nivel conceptual de catre o minte.

 

Nimic nu contine un sens in sine , o semnificatie.

De aceea suntem liberi sa atribuim orice sens dorim.

Daca esti robul anumitor concepte si nu te lasi purtat dincolo de ele, intrucat crezi ca ele-s singure datatoare de sens, nu risti sa poti gusta cu adevarat experientele de care ai parte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti robul anumitor concepte si nu te lasi purtat dincolo de ele, intrucat crezi ca ele-s singure datatoare de sens, nu risti sa poti gusta cu adevarat experientele de care ai parte?

Voiai sa spui ca  "nu risti sa nu poti gusta cu adevarat experientele de care ai parte"  ?

Constructia asta ar avea mai mult sens.

 

Majoritatea experientelor pe care o fiinta umana le-ar putea avea cade in una din cele cinci grupe de agregare 1.experientele celor cinci simturi cu obectele lor, 2. perceptia, 3.senzatiile, 4. formatiunile de la nivelul mintii(conceptele si diversele tipuri de abstractiuni), 5.constiinta.

 

Conceptele, care apartin agregatului formatiunilor mentale , sunt tot experiente.Asa ca nu exista nici macar o secunda in viata constienta a unui individ in care sa putem spune ca acel individ nu a avut o experienta.Totul este experienta .Insa de mullte ori , esxperientele care apartin agregatelor care sunt dinolo de conceptual sunt inzestrate cu sens de catre agregatul formatiunilor mentale,Insa acea inzestrare , in sine, acea munca analitica este si ea tot o experienta.Astfel ca nu riscam niciodata de a  iesi  din sfera experientei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×