Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Situatia cu Grecia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri se discuta la o emisiune daca populatia va pierde economiile care le au in banci . Erau invitati si doi reprezentanti legali de la niste banci si ei au tras concluzia ca in caz de default populatia risca foarte mult sa-si piarda economiile din banci , dar in caz ca tu cetatean ai imprumut la banci , orice s-ar intampla trebuie sa dai banii inapoi . Asta da afacere .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta greceasca este doar prima lectie in Europa de viata reala in Comunitate,  se va lucra la cizelarea situatiei, se va pierde bani dar se va ameliora cu timpul si oamenii se vor obisnui cu caile mai misterioase prin care parcurge banul comunitar.  

 

Nu vrea nimeni sa scoata de pe harta Grecia!!!   sau sa nege civilizatia straveche planetar recunoscut.   

 

Acum se vede cat sint de handicapati cei care conduc Europa Unita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-are civilizaţia străveche cu faptul că sunt un popor de puturoşi acum? Pe logica asta SUA ar trebui să-i pupe pe iranieni.

UE demonstrează că la un şoc mai serios în viitor, va claca. Bine spunea cineva că zilele-i sunt numărate. Deşi sunt conştient că vor aranja lucrurile de această dată, abia aştept următoarea palmă dată globalizării.


http://economie.hotnews.ro/stiri-burse-20283819-the-telegraph-adevaratul-motiv-ingrijorare-nu-este-grecia-china-care-pare-indrepte-spre-propria-versiune-anului-1929.htm

 

  :party:

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De unde ai dedus tu ca-s neam de puturoși?

Ca asa zic astia la tv?

Vezi ca puturosii aia produc dublu față de noi si sunt doar 11 milioane.

Vezi ca puturosii aia fac agricultură chiar daca tara lor e practic o stâncă, pe când la noi stau campurile parloaga sau sunt vandute strainilor care fac agricultura pentru ei.

Despre turism nu mai vorbesc, ca nu o sa ajungem niciodată, noi, ăstia harnici, la nivelul lor.

Vezi ce producție proprie au ei pana sa zici ca-s puturosi ca asa e trendul.

Noi chiar suntem ultimul popor care ar putea face pe alții puturoși.

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu le place munca, neam. Fac delegaţii frecvent acolo, am şi amici plecaţi de-aici acolo şi-i ştiu. Zic şi amicii, nou-încetăţeniţi. Îs pline cafenelele de ei, beau cafea şi apă, n-am mai văzut pe nicăieri aşa ceva. :))

Or fi producând şi ei, că la cât s-a pompat la capital ar fi fost culmea să nu mişte chiar niciun deget.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Îs pline cafenelele de ei, beau cafea şi apă, n-am mai văzut pe nicăieri aşa ceva. :))

 

 

Asta da argument.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect, nu e. Mea culpa, nu-s toţi putori, doar cel puţin 25% din populaţie, care preferă să nu muncească şi să trăiască din multiplele forme de ajutor de la stat, nu că n-ar avea ce.

De la planul Marshall au tot fost învăţaţi să primească mai mult decât oferă. Mă întreb cum ar fi fost România în situaţia Greciei. Cu atâtea plocoane pe cap.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă muncești 60-70 de ore pe săptămâna pentru nimic, nu se traduce ca ești harnic, ci că ești prost.

La noi s-a cultivat foarte bine gândirea asta păguboasă, de aia mulți lucrează la negru ca sclavii pe plantație, în Romania si se simt harnici.

Grecii nu o sa facă niciodată treaba asta, iar dacă asta înseamnă să fii puturos, foarte bine.

Mult mai bine decât să fii un sclav, fără coloană vertebrală și foarte prost.

Grecii muncesc ca oamenii normali, că munca nu e un hobby de cele mai multe ori, e un mijloc de a te întreține.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-are a face ce spui tu cu ce am zis eu? Rezultatele vorbesc de la sine: priveşte situaţia Greciei. Desigur, vei replica că politicile dezastruoase au dus la acest semi-deznodământ. Nu uita că politicile, mai ales în ţările democratice, se fac cu şi pentru oameni, croite după ei. Grecu' ştie ce-i democraţia, spre deosebire de prostul de român, care, zici tu, munceşte 70 de ore săprămânal, iar unde s-a ajuns la ei e şi vina ... plebei, care a trăit bine din credite şi ajutoare nerambursabile.

Editat de Passepartout

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×