Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Situatia cu Grecia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

http://www.theguardian.com/world/2015/jul/01/greek-pensioners-queue-at-dawn-as-banks-allow-them-to-withdraw-120

La asta te referi?

Nu are treaba cu cat e pensia reală ci cu faptul că în ultima luna, pana sa se închidă băncile, s-au retras 4 miliarde.

Oricine are cont in Grecia a avut voie sa scoată doar 60 de euro pe zi, chiar daca avea milioane în cont.

Astea nu sunt pensiile reale, sunt rații...ca asa se întâmplă când au băncile putere.

E în eroare amicul tău cu majoritatea pensiilor de 500 de euro.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La asta ma refeream, la faptul ca au primit 120 de euro in ultimele 2 saptamani. Nu ca asta ar fi pensia, ca doar nu primeau toti la fel.

 

Insa majoritatea pensionarilor nu sar acum de 500 de euro iar asta nu e ratie. Iar daca Tsipras accepta conditiile, unul din efecte ar fi fost condamnarea lor la un trai cu 250 de euro pe luna - am primit mult prea multe articole pe FB in zilele premergatoare referendumului, in care se explica in clar asta, pentru a avea indoieli in privinta veridicitatii - si nu de la RT :). Ca or fi si pensii de 1200 nu neg, dar sunt mai multe cu 500.

 

Astia fac rate ca sa-si plateasca energia electrica - deci nu e de gluma, nu o mai duc pe roze.


In alta ordine de idei - peste tot se dezbate situatia greciei. Antena 3 vorbeste tot despre Basescu :))


Am sa caut articolele. Sau macar unu.

 

Edit - nu mai stau sa caut tot ce am primit atunci, mai greu sa gasesc in feed ca sunt abonat la foarte multe surse de stiri.

 

Iata ce zice the guardian - interesant de citit tot articolul caci taierea pensiilor nu loveste doar in pensionari atunci cand somajul e pana in tavan. Loveste familii intregi.

 

http://www.theguardian.com/world/2015/jun/17/greece-pension-crisis-people

 

Greek pensions are now, on the whole, far from exorbitant: social security ministry figures show the average main pension is €713 a month, and the average top-up pension – typically funded by an industry retirement scheme – €169 per month. Some 60% of pensioners get less than €800 gross a month, and 45% live on less than the monthly poverty limit of €665.

 

Iar aici motivele pentru care nu s-a ajuns la un acord

 

http://money.cnn.com/2015/06/05/news/economy/greece-deal-lenders-imf/

 

Lenders want Greece to cut overall pension payouts, eliminate pension benefits for low-income individuals and raise the national retirement age to 67.

 

The Greek government refuses to consider these points, but said it would introduce "disincentives" to keep people from retiring early.

 

Asadar aia care aveau pensii mici, urmau sa ajunga si mai rau.

Editat de Senakhtenre
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu crede tot ce scrie in presă.

Eu am stat acolo perioade de timp, nu zic aiurea.

Stiu ce se propunea despre pensii.

http://www.grreporter.info/en/greek_pensions_range_1300_430_euro_month/11464

Uite mai explicit, pe sectoare.

Normal ca exista pensii si de 500 sau sub, dar nu sunt majoritatea, cel puțin din ce am văzut eu având rude acolo de aproape 10 ani, inclusiv pensionari.

Se zicea prin 2014 ca 25% iau pensie de 500.

Ceea ce e mult, indeed, dar nu majoritatea.

Cei care aveau 1200 au scăzut la 900- 1000, le-au tăiat de două ori mi se pare.

Oricum, ei trăiesc mai bine decât noi no matter what.

Ca tot faceam referire la grija asta in special a noastră a românilor.

Tot felul de tampitei la televizor care spun speriați ca doamne ferește sa ajungem ca ei.

Eu cre' că aș vrea totuși.

Si stai sa vezi foamete dacă aderam noi.

Ca noi nu producem nimic.

Grecii când aveau drahma trăiau de 10 ori mai bine, o spun toți.

Sa vedem ce facem noi, ca noi nu avem turism, nu avem agricultură, nu avem industrie, nu avem nimic.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In the state sector, the average pension amounts to 1,011.8 euro.

 

Acolo sunt impartite pe sectoare, adevarat. Probabil ca media nu ar fi departe de ce spune guardian mai sus. Importa insa cat da statul, cat din pensii vine din buget.

 

Altfel, ce vorbesc astia pe la TV deja sunt aberatii. Mai prosti sunt aia care se lasa speriati - ca aia cauta sa faca rating.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si stai sa vezi foamete dacă aderam noi.  Sa vedem ce facem noi, ca noi nu avem turism, nu avem agricultură, nu avem industrie, nu avem nimic.

 

Asta este realitatea, ce se va intimpla cu natiile de pe acel petic de pamant european??? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dacă te uiți pe fb la prostănacul ăla de Mindruta, te crucești.

Nu e posibil dpdv genetic să fie cineva atât de prost gratuit.

Mandruta e cea mai proasta specie de hipster.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vor fi și mai sărace, asta e clar.

Și 3 generații vor avea de plătit ce am lăsat noi să se întâmple.

Prospecte pentru viitor nule.

Asta este realitatea, ce se va intimpla cu natiile de pe acel petic de pamant european???

 

E chestiune de daca sau de cand ?

De când.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E chestiune de daca sau de cand ?

Cred ca de daca mai apucam - UE se clatina din toti rarunchii. In europa germania ajunge cea mai detestata tara din lume, secondata de SUA.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×