Sari la conținut
Forum Roportal
Enki

Pacate de spovedit, la alegere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta cu mascatul cred ca vine in urma unor traditii pagane (de 1 mai de pilda), care inca se mai practica in unele zone, in varianta ''light''; printre ele era pe vremuri si un sacrificiu uman facut de oameni costumati in animale. Nu stiu daca ai vazut filmul The Wicker Man. 

 

Am mai citit si despre telepatie ca ar fi pacat, sau prezicerea anumitor lucruri; ele sunt abilitati care se manifesta involuntar, nu sunt invatate prin practicare, ca nici nu e posibil.

Editat de Finnian
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci sa spuna. m-am mascat si am practicat ritualuri pagane in care am sacrificat oameni si animale pentru zei.

Sau: m-am mascat cand am facut sex. Iti dai seama ca asta e grav de tot, daca e grav si daca faci de mai multe ori in 24 de ore. :haha:

Editat de Enki
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E cumplita nestiinta pe care am vazut-o acolo in legatura cu firea omului si ce e intr-adevar nociv pentru el sau pentru societate.


Care din cele doua versiuni de la Wicker Man ai vazut-o, cea veche, sau cea cu Nicholas Cage?

 

Cea veche. A fost foarte interesant si inedit, spre deosebire de gunoaiele tipice de la Hollywood. 

Am observat adineauri ca au facut un remake; am sa il vad cu prima ocazie.

Desi de obicei filmele vechi sunt mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca numai la islamisti mai gasesti asa ceva, reguli de viata numite pacate, acolo te si condamna la moarte pentru ca ai depasit limita ... la catolici sint cele 7 porunci si faci ce vrei cu ele ca nu preotul te va scapa de puscarie!!!  

 

S-a desfintat si spovedirea ca a devenit inutil practic.  

 

N-am stiut ca la orthodoxi asta este scris, ce am mai auzit eram convinsa ca sint imaginatia batrinilor sau de pe vremea paganilor ramase inca in aplicare cateva ritualuri sezonale.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta lista de pacate este veche de vreo suta de ani, si putini preoti o mai folosesc azi.

Azi spovedania seamana mai mult cu o discutie la liber.

Dar cand stim cati preoti au trese si grade, parca nu-ti vine sa le spui tot ce ai pe suflet.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai vrei complicatii cu taxele???   ca bunurile aduc si responsabilitate financiara, remember!!!

 

De aia eu nici cell phone nu am, de ce sa dau bani sa ma sune cineva cand nici n-am chef de vorbit ... al de casa legat de gard/par e gratuit ... sa ma caute acolo in ore decente oricine vrea!!!    convorbirea si cu Romania e gratuit doar la linia de pe pamant/land line.   Din banii aia imi cumpar haine si pantofi, etc., ...  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai vreau nicio complicatie, singurul bun la care am poftit si care nu imi apartinea era lunch-ul unei colege, avea o salata de fructe care arata muninat. eu mestecam la posmegi cu ton, aia manca minunatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×