Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Bazele psihologice ale raului

Postări Recomandate

chiar daca unii oameni par a fi rai, eu sunt sigura ca au o latura buna, care poate fi scoasa la suprafata, prin diferite moduri. de aceea nu mi-e frica de oameni, si daca cineva, cred, ca vrea sa-mi faca rau, incerc sa-la -sensibilizez' si sa-i scot la suprafata ce e bun din el. :crazy:

[snapbacca]40499[/snapbacca]

 

Eu mi-am facut din asta un principiu de viata pentru ca rautatea ca proportie e mai multa decat bunatatea si as fi ajuns sa fac gol in jurul meu.De multe ori oamenii scot ce e mai rau din ei si ca o metoda de autoaparare si tu ca persoana care ajunge in contact cu ei ajungi sa pierzi practic prietenii adevarate.Valoarea adevarata a sufletului unui om nu e la vedere si tocmai in asta consta farmecul vietii-in a descoperi adevaretele valori. :) :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Personalitatea omului este modelata de 3 factori importanti: -mediul-educatie-eredfitatea.Fiecare dintre noi ne nastem cu un bagaj de gene,care au incodat in codul lor genetic predispozitia spre a face rau(exista chiar si o gena a criminalitatii),dar cum am spus,e influentata de cei 3 factori,daca va gasi conditiile potrivite se va dezvolta cu siguranta,daca nu va ramane in stare recesiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea cred ca ne nastem rai,deoarece am cunoscut copii care traiesc intr-o familie extraordinara dar ei copii de mici au fost de o rautate imensa. Totusi daca nu ne nastem cu ea. ma gandesc ca de atatea sute de ani sa-ar fi pierdut ca si traditiile de exemplu, dar nu rautatea devine tot mai mare pe zi ce trece.

<<Pe vremuri oamenii aveau cruce la gat de lemn si inima de aur acum insa au cruce de aur cu inima de lemn.>>

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
<<Pe vremuri oamenii aveau cruce la gat de lemn si inima de aur acum insa au cruce de aur cu inima de lemn.>>

[snapbacca]45420[/snapbacca]

Sincer m-au miscat. Mare adevar grait-ai. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

probabil asa e, insa sa ne bucuram ca nu e inca inima de piatra :Pe

 

rasfoiesti un ziar, si ce vezi acolo? dezastre, jafuri, crime, nuditate..... deschizi televizorul, ce vezi? violuri, frati ce se omoara intre ei, inundatii, oameni care nu au ce manca. Ce sa mai zicem de filme... Si e normal ca omul, pas cu pas sa se obisnuiasca cu lucrurile astea, sa i se para normale, sa nu mai fie miscat atunci cand vede un copil descult pe strada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu una sunt rea cand sunt atacata eu personal sau cineva drag mie.

in rest n/am treaba cu nimeni. si nu cred ca e din nastere treaba asta. ti/o dezvolti in timp. cand vezi cum sunt oamenii...incerci sa fii dupa cum sunt ei. si chiar nu cred in vb. aceea ca daca unu te/a plesnit sa intorci si celalat obraz. parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, e o tema interesanta de discutie.

Eu cred ca raul exista in fiecare dintre noi. Fiecare avem o parte pozitiva si una negativa problema este sa nu o lasi pe cea negativa sa te controleze.

Nu cred ca oamenii pot fi prin nastere rai ci prin educatie. Lipsurile de cele mai multe ori nasc rautate.

Nu cred ca poate exista o societate in care este numai bine. Raul face parte din viata noastra si este cel care ne face mai puternici.

[snapbacca]8284[/snapbacca]

 

hmm.., vad ca-ti controlezi bine cuvintele, adica mai bine zis le cantaresti bine inainte de a le posta

 

<<Pe vremuri oamenii aveau cruce la gat de lemn si inima de aur acum insa au cruce de aur cu inima de lemn.>>

[snapbacca]45420[/snapbacca]

 

mai mare adevar nici nu exista

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum oamenii au cruce de plumb,inima de piatra si creier de sticla... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca acel criminal mai omoara inca x persoane fiinca tu nu ai actionat. Nu vei avea si atunci constiinta incarcata?

[snapbacca]8340[/snapbacca]

Omori o viata ca sa traiasca inca alte 3 mil!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dintr-un punct de vedere stiintific, totul e chimie. Lipsa sau surplusul chimic construieste sensul fiintelor. Dar si e o chestiune de campuri magnetice, limitele nefiind decat aparente.

:8):

[snapbacca]10609[/snapbacca]

 

Ca la cainii ,nuu??

daca nu ii place compozitia chimica pe care respectivul o emana...latra chiar musca!!!

Crezi tu ca hotii fac la fel??nuuu ei fac din disperare..tampenie..nebunie..chiar si placere!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×