Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Bazele psihologice ale raului

Postări Recomandate

Da, e o tema interesanta de discutie.

Eu cred ca raul exista in fiecare dintre noi. Fiecare avem o parte pozitiva si una negativa problema este sa nu o lasi pe cea negativa sa te controleze.

Nu cred ca oamenii pot fi prin nastere rai ci prin educatie. Lipsurile de cele mai multe ori nasc rautate.

Nu cred ca poate exista o societate in care este numai bine. Raul face parte din viata noastra si este cel care ne face mai puternici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ar trebui si lamuriri despre ce este rau...sau ceva care sa delimiteze putin aria in care sa ne miscam...deoarece subiectul este foarte vast si cred ca putem face noi greseli dand cu parerea .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu este o delimitare clara intre bine si rau. Depinde de perspectiva din care privesti lucrurile.

A omora un criminal este bine sau rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred ca oamenii pot fi prin nastere rai ci prin educatie.

 

A vazut vineva un bebelus rau? (asta in afara de cei din filmele americane of course :dee ). NU. Insa, in general, oamenii au o tendinta spre agresiune care este neindoielnic innascuta. Daca in cazul animalelor care sunt fiinte amorale pentru ca nu au constiinta de sine, (la fel sunt considerati si beblusii) agresiunea nu este privita din punct de vedere moral, in cazul oamenilor incepand cu varsta copilariei, agresivitatea poate fi folosita fie in bine, fie in rau. Agresiunea devine negativa din punct de vedere moral atunci cand presupune o alegere constienta iar inconstientul poate fi periculos, insa nu este in esenta rau sau distructiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici intervine si treaba cu legea. Noi nu am primit legi, am primit doar porunci, si nu se stie exact ce este bine si ce este rau. Eu cred ca legea divina functioneaza dupa alte principii decat cum credem noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A omora un criminal este bine sau rau?

 

Cred ca da! Deoarece a fi capabil de a atenta asupa vietii altuia este rau, chiar daca acel cineva o merita nu trebuie sa fi tu cel care ia masuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca da! Deoarece a fi capabil de a atenta asupa vietii altuia este rau, chiar daca acel cineva o merita nu trebuie sa fi tu cel care ia masuri.

 

Si daca acel criminal mai omoara inca x persoane fiinca tu nu ai actionat. Nu vei avea si atunci constiinta incarcata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si daca acel criminal mai omoara inca x persoane fiinca tu nu ai actionat. Nu vei avea si atunci constiinta incarcata?

 

Aici este o problema, nu spun ca nu as vrea sa ii fac ceva, dar cred ca nu as avea forta necesara sa o fac!

Dar daca cineva ar lua o astfel de masura, asta nu il face si pe el criminal :?: :?: Chiar daca o face spre binele altuia :!:

Eu zic ca DA :!: :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar daca cineva ar lua o astfel de masura, asta nu il face si pe el criminal :?:  :?:  Chiar daca o face spre binele altuia :!:

 

Si parerea mea este ca il transforma si pe el in criminal.

Tocmai la asta m-am referit cand am zis ca este greu sa faci o delimitare clara intre ce e rau si ce e bine. Ce in viziunea unuia este rau in viziunea altuia poate fi perfect normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×