Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Abandon scolar de ce?

Cum adica de ce?!

Crezi ca medicina se face pe zambete?

In primul rand, nu are timp sa lucreze, deci nu o sa aiba bani.

Nu poate pentru ca nu are cum, trebuie sa invete, trebuie sa aiba prezenta la cursuri.

Nu conteaza ca nu e particulara, ai bani de dat (vezi doar cat e un manual)

Asa ca da, abandon scolar pentru ca nu are cu ce bani sa stea in fac aia.

http://m.obiectiv.info/article/20833

Facultatile de stat au locuri platite, nu se numeste ca-s particulari, dar daca nu prinzi bursa/loc la buget (si e al dracului de greu sa prinzi), platesti.

Plus manuale.

Sau aveai impresia ca daca e de stat e gratuit?!

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Davi... i-ai dat Xyliei niste sfaturi comice, probabil luate din telenovele. Acolo eroina principala fuge de acasa pentru a fi cu iubitul ei sarac, munceste ca menajera, duce o viata de cacat, iar la urma ajunge multimilionara, fericita, cu toti dusmanii in genunchi in fata ei.

 

Nu ai inteles nimic din ce am spus si ai dus totul in derizoriu. In fine, daca asta a fost placerea ta, sa fii sanatos.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles nimic din ce am spus si ai dus totul in derizoriu. In fine, daca asta a fost placerea ta, sa fii sanatos.

 

Inteleg destule lucruri, desi poate par mai prostalau, asa. Reciteste sfaturile pe care i le-ai dat Xyliei si recunoaste ca ai amplificat drama Xyliei (eu nu cred ca Xylia ia bataie in fiecare zi sau ca traieste intr-o tortura psihica permanenta, ci doar s-a intamplat ca problemele ei sa se acutizeze) si ca ai scris sub impulsul momentului. Sau sterge-le. Esti admin, poti sa faci asta.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica de ce?!

Crezi ca medicina se face pe zambete?

 

 

Dar nici pe bataie.

 

Ca parinte si om matur, pretentiile mele sunt de la tata. Ea are problemele ei si este destul de vulnerabila, el ce scuza are? Ca nu e Gheorghe de la tara, nu? Poate mai bine daca era, ca nu numai pof universitari isi tin copiii in facultati costisitoare!

Nu ii place cum este si ce alegeri face fiica lui? Sa fie sanatos, el a educat-o.

Xylia, nu iti place cum e tatal tau, asta e situatia, esti libera sa pleci si sa te descurci singura.

Inteleg destule lucruri, desi poate par mai prostalau, asa. Reciteste sfaturile pe care i le-ai dat Xyliei si recunoaste ca ai amplificat drama Xyliei (eu nu cred ca Xylia ia bataie in fiecare zi sau ca traieste intr-o tortura psihica permanenta, ci doar s-a intamplat ca problemele ei sa se acutizeze) si ca ai scris sub impulsul momentului. Sau sterge-le. Esti admin, poti sa faci asta.

 

Nu am amplificat nimic. Am incercat numai sa ii arat variantele, posibilitatile vietii la acest moment. E o varianta, sa o incerce daca vrea independenta financiara. Poate fi o lectie sau o reusita. Nu cred ca i-am spus ceva cu titlu de certitudine.

Daca vrei independenta finaciara, faci tot ce poti pt a o dobandi.  Daca vrei copil fara probleme de genul, la fel, faci tot ce poti. Dar din timp.

 

Presupui cam multe in ceea ce ma priveste. Nu am scris sub impulsul momentului si nici din telenovele. Zic sa te opresti.

 

PS: Postarea nu o sterg, chiar daca asta presupune sa nu ma treci examenul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Va rog sa nu va avantati catre psihanaliza ca nu e cazul.

 

Din telenovele e preluata drama tatalui lui Fernando sau Isabela sau cui vreti, stapan a 7 mosii si caruia nu ii ajunge nimeni cu prajina la nas.

Statutul social a incetat sa deranjeze de ceva vreme (o jumatate de secol?) in  lumea la care ne referim ca fiind civilizata.

Da, m-au scarbit peste masura postarile de genul '' a batut-o mar pentru ca ii vrea binele'', venite de la alti adulti in anul de gratie 2015.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Asta vara am facut supradoza de betablocante, dorind sa mor si sa se termine totul.

 

In situatia asta eu nu iti pot recomanda sa fii diplomata cu tatal tau, pt ca situatia este depasita din acest pdv. E clar ca nu poti aborda asa problema. Asa nu inseamna ca e vina ta, ci doar ca esti depasita de situatie.

Era bine daca mama putea avea rolul de mediator, dar poate gasesti pe altcineva care isi poate asuma acest rol. Chiar de specialitate.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu mai scriu unde va puteti duce. Mai bine ma duc eu.

 

Sanatate multa, ca va trebuie.

Editat de Finnian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu pleaca acum..ii va fi si mai greu sa plece dupa ce termina facultatea. Cand depinzi de cineva...te obisnuiesti cu situatia si iti zici: m am descurcat pana acuma...pot si de acum incolo...

Mediul toxic iti intra in ritmul tau de viata. Sa gaseasca un mod sa termine si facultatea si sa nu mai stea sa fie abuzata

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e obisnuita sau ca se va obisnui cu situatia. Daca era obisnuita nu incerca sa-si ia zilele. Asta numai cineva in agonie si disperat o face, nu cineva resemnat cu situatia in care este.

 

@Xylia....nu stiu ce sa sfaturi sa-ti dau draga mea. Chiar nu stiu, dar o sa-mi dau o parere. Am incercat sa ma gandesc la ce as fi facut eu in situatia ta si sincer, habar nu am. E greu de spus. Esti prinsa intre a lua o decizie rationala si practica vs una emotionala si sufleteasca. Studiile sunt importante si-ti vor oferi un viitor, dar sanatatea ta emotionala, mentala si fizica e poate mai importanta daca vrei sa ai o viata nrmala in viitor. 

Nu stiu, incearca sa rabzi cat poti, macar incearca, pana iti termini studiile. Daca insa nu reusesti si ai iar ganduri de sinucidere sau simti ca o iei razna, pleaca draga mea. Nimic nu merita sa-ti curmi viata sau sa-ti pierzi mintile. Nimic, nici chiar o facultate. 

Ti-a spus cineva aici ca poate ar trebui sa zici ca el si sa faci ca tine, sa te intalnesti cu prietenul in secret. Ia in considerare sfatul asta. Cine stie, poate asa vor merge mai ok lucrurile.

Cat despre faza cu bataia la cei 25 de ani ai tai sunt profund socata si dezgustata. De umilinta si abuzul emotional din partea familiei tale nici nu mai zic. La mine maica'mea a fost asa dar macar tata echilibra situatia.

 

Pana una alta iti trimit un pupic si o imbratisare calda. Nu esti singura. Chiar daca doar in virtual, dar sunt niste oameni aici care sunt alaturi de tine oarecum. Daca locuiam acolo ti-as fi fost alaturi in persoana si ti-as fi oferit tot ajutorul posibil, cu absolut orice. 

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Xylinel, din cate am înțeles, tatăl tau te agresează de mult, nu are legătură cu faptul ca ai logodnic. O sa te tot agreseze pana o sa cedezi, si daca nu cedezi, te va da afara din casa.

Eu cred ca o idee buna ar fi sa găsești un job la un spital, orice fel de job, infirmiera, asistenta part time, ce găsești. Si sa vorbești de la început cu directorul spitalului sa te lase sa locuiești in spital.

Orice decizie ai lua, sfatul meu e sa nu te muti împreună cu logodnicul.

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×