Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua. Se intampla ceva aiurea de tot. Al meu tata ma considera micuta (am 25 de ani) si crede ca poate decide in locul meu cu cine sa am o relatie. Sa va povestesc: anul trecut pe vremea asta tatal meu mi-a tras o bataie asa cum el stie mai bine, eu l-am anuntat pe iubitul meu (actualul meu logodnic) care a anuntat politia. Ne-am trezit cu politia la usa iar eu nu am putut spune nimic pentru ca mi-era teama de urmari, habar nu aveam ce voi face daca depuneam plangere impotriva tatalui meu. Asa ca logodnicul meu a primit avertisment (puteam sa il dau in vileag pe tata, puteam sa imi scot certificat medico-legal, ca doar aveam vanatai pana si pe sani). Tatal meu il uraste de moarte de atunci si, nu doar asta, dar spune ca nu l-a putut suporta din prima clipa pentru ca a vrut sa dea mana cu el (iar tata spune ca nu e adecvat ca cineva "de pe o pozitie inferioara" sa dea mana cu cineva "de pe o pozitie superioara"...tatal meu este profesor universitar iar iubitul meu nu are studii, aceasta fiind principala "problema"). Tatal meu nu mai vorbeste cu mine, imi mai comunica din cand in cand faptul ca este foarte suparat pe mine, ca ii este rusine cu mine, vorbeste cu mama si cu bunica si le spune ca ma va dezmosteni si ca va veni o zi in care voi gasi yala schimbata. Bunica mea mi-a spus ca ma va uri intreaga familie daca voi mai continua relatia. Il iubesc enorm. Dragii mei, mi-e rusine de voi...cu aceasta poveste. Deocamdata nu ne putem muta impreuna pentru ca eu nu mai am din ce sa ma intretin iar logodnicul meu are salariul foarte mic. Asta vara am facut supradoza de betablocante, dorind sa mor si sa se termine totul. Repet, il iubesc enorm, dar...inca nu ma pot muta la el. Problema este foarte serioasa, e posibil sa ma trezesc in strada.


Am uitat sa mentionez: nu pot lucra acum pentru ca trebuie sa termin facultatea, iar facultatea la care sunt chiar nu imi permite sa si lucrez. Tatal meu spune ca este bolnav si ca in momentul in care va scapa de problema mea se va simti si el bine. :D

Editat de Xylia
  • Upvote 7

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Solutia este sa capeti independenta financiara si sa te muti din casa. Restul... tata, atitudinea d-lui, trebuie sa le lasi in urma. Nu se merita sa iti sacrifici iubire si viata pt o locatie.

 

Spui ca nu poti lucra, inteleg, dar nu poti lucra nici part-time? Orice. Sa faci ceva de acasa, la pc, sau menaj cateva ore pe saptamana la alte familii. Nu vreau sa ma intelegi gresit, munca nu este o rusine si, personal, as face orice sa ma pot intretine, sau sa-mi intretin familia. Daca situatia o impune, nu am nicio jena sa sterg pe jos, sa spal vase sau sa servesc la mese. Spui ca prietenul tau te iubeste si vrea sa fiti impreuna. Lucreaza si are salariul mic, ok, dar nu isi mai poate lua inca un job? E o situatie temporara si trebuie sa o ganditi asa. Sunteti doi oameni tineri, care se iubesc si vor sa fie impreuna, ganditi o solutie. Este imposibil sa nu existe iesire din aceasta situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spune ca el si fa ca tine, pana puteti sta impreuna.

Vorbesti cu prietenul tau, ii explici si va vedeti fara sa stie ei.

Da urat, stiu, dar e singura solutie viabila pentru ca tu sa ai liniste si sa iti termini facultatea si apoi, un fuck off din inima, o sa fie foarte placut ca si sentiment.

Nu o luati nici tu nici prietenul tau ca pe o despartire, ca nu este, luati-o ca pe o solutie pentru un capcaun(tatal tau adicatelea).

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa iti mai spun ceva, te rog nu te supara.

Daca in acesta situatie nu te poti baza pe prietenul tau, nu te vei putea baza niciodata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci familia il uraste ca nu are studii superioare. pai cum sa zic eu, din cate imi amintesc omul asta te-a ajutat sa renunti la droguri, eu as tine cu dintii de el si mi-as intoarce curu si as da dracu pe taica-tu. profesor universitar care-si bate fiica de 25 de ani? mda, mai bine lipsa. santaj din partea lui, abuz fizic si psihic si naiba mai stie ce. no thanks! m-as duce si as face foamea langa gagica-miu. esti fata desteapta, gaseste sa faci cateva ore de meditatii in weekend cu copii. de cand te afisezi cu tipul asta fara studii pari mai relaxata, mai fericita, mai linistita si ce e cel mai important, pari mai clean. daca asta nu merita sacrificiul de a uita de familie, atunci nu stiu.

 

eu as pleca si nu m-as uita inapoi. si chiar daca nu o sa ajung la batranete cu gagiul de acu, tot as pleca unde imi e bine acum.

 

nu ii mai permite tatalui tau sa te abuzeze fizic si mai ales psihic. o sa ramai fucked up pt multa vreme daca nu iei masuri ACUM. am 0 respect pentru bestiile care-si abuzeaza si terorizeaza copiii.

Editat de Ampera
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa stai cuminte pana una-alta. Vorba lui McPervy: diplomatia salveaza relatia (cu accent pe "i"). Esti tineriche, e usor sa zici ca-ti bagi picioarele si mergi in lumea larga, ca nu-ti mai trebuie tata sau avere, dar viata e grea si fara sa ne-o facem noi si mai grea. Daca erai o fire aventuroasa, topicul asta nu ar fi existat. Vezi-ti de facultate si profita cat poti de ajutorul pe care il primesti de la ai tai. Dupa ce o sa ai un rost, poti sa zbori unde vrei, iar daca dragostea voastra e sanatoasa, o sa reziste.

Pana mea, eu n-as putea sa te sfatuiesc niciodata sa mergi sa speli pe jos in vreun bar doar ca sa... ce? Ca sa suferiti si tu, si el, ca sa traiti de pe-o zi pe alta, fara sprijin, fara conditii, dar sa fiti lipiti unu' de altu' 24 din 24? In filme si in carti suna bine, dar in realitate ar fi o mare prostie din partea voastra.

A, daca erati singuri pe lume, v-ati fi gasit din intamplare si v-ati fi construit totul de la zero, era alta treaba, dar asa, cand ai in spate un sprijin real, povestea isi pierde logica.

Nu cunosc dedesubturile relatiei tale cu tatal tau, asa ca nu-mi permit sa judec comportamentul lui fata de tine. Pot sa-l inteleg intr-o privinta: fiind pe o anumita scara sociala, bineinteles ca isi doreste un standard cat mai ridicat pentru tine, banuiesc ca de acolo pleaca si problemele voastre.

Nu iti voi spune nici sa incerci sa discuti cu el, sa-i explici ca tu stii mai bine cum sta situatia, ca logodnicul tau e cel mai bun om din lume. Ar fi pierdere de vreme si samanta de scandal. I-ai da tatalui tau ocazia sa-l jigneasca pe logodnicul tau, te-ar face sa suferi mult mai mult decat acum. N-ar intelege dreptatea voastra la fel cum voi nu intelegeti preocuparea lui in ceea ce priveste viitorul tau.

Sfatul meu e numai doua: rabdare si intelepciune. Asta presupune si sa nu-ti treaca iar prostii prin cap. Fiti discreti, evitati conflictele si asteptati zile mai bune. Trebuie sa iasa si soarele pana la urma, nu?

Curaj.

  • Like 1
  • Upvote 6

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...si pana iese soarele sa mai manance nitica bataie si sa mai aiba ceva tentative de suicid. dreaq stie, poate e norocoasa si o sa ii iasa una din ele.


 eu nu pot sa vad altfel decat din punctul de vedere al uneia care a fost abuzata fizic si psihic de tac-su ani buni de zile. eu nu am cum sa dau un altfel de sfat decat 'fugi'. si inainte sa fugi da-l pe mana politiei, sa-si bage mintile in cap, bataia nu e rupta din rai.

 

mi-a luat ani multi sa imi revin si poate nici acum nu mi-s intreaga la cap dupa episoadele alea, eu nu aveam decat 14-15 ani. cred ca e si mai nasol la 25.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau sa stea pe strazi si sa ce?

Daca putea sa stea la prieten cred ca pleca pana acum.

Tre' sa-l evite pe taica-su pana poate sa plece.

Sure, daca are unde sa plece si ce sa manance sau modalitati de a se intretine, sa plece de acum.

Dar daca nu are, sa ii spuna lu' taica-su ca are dreptate si ca nu se mai vede cu el si sa se vada pe ascuns.

Poate acum e oarba si nu ii vede niciun defect si peste un an s-ar gandi ca avea dreptate taica-su.

Cum ar mai justifica asta facutul foamei apoi?!

Nu dureaza pentru totdeauna fluturii din stomac, la un mom dat te trezesti cu senzatia ca ai mancat naftalina.

Editat de Mr.Pervy McPervert
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ma cert cu tine, ma cert cu ideea de incurajare a statului sub abuz fizic si psihic

 

 

la ce kil o sa o ajute averea lu tac-su daca peste ceva ani o sa fie cu capu'? o depresiva pe pastile si droage care nu o sa-si poata profesa meseria...ia sa vedem daca se mai merita sacrificiul.


ok...e oarba si nu ii vede defectele gagicului, dar nu e oarba sa vada ce relatie abuziva are in casa cu tac-su. nu demult a avut tentativa de sinucidere, deci sa ii spui sa stea acolo si sa joace teatru?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×