Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Cum inchei o prietenie ?

Postări Recomandate

eu simt daca cineva ma duce cu presul si ma evita intentionat si ma simt de cacao rau. m-as simti mai bine daca persoana respectiva ar avea boase sa imi spuna ca nu mai are 'chimie' cu mine si s-o lasam asa in aer. as avea mai mult respect pt el/ea.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fara sa-i ranesti sentimentele persoanei respective spunandu-i adevaratele motive, fara argument, cearta, samd.... ?

 

Te superi si actionezi exact atunci cand face lucrurile care te intoxica.

Cand te mai judeca, ii spui ca judecata e ultimul ajutor de care ai nevoie.

'Scuza-ma, ma retrag sa imi rezolv problemele singura Sa ai o zi frumoasa.'

 

Nu o mai cauti, nu o mai suni.

Cand te cauta la telefon, ii transmiti ca nu esti in dispozitia de a iesi sau de a povesti. Iti doresti liniste.

Asa nu o minti, dar nici nu ii dai ko.

 

la un moment dat, nu te va mai suna, daca tu nu o suni.

si gata.

 

ps: exista sansa sa insiste sa vada daca esti bine, daca te poate ajuta real cu ceva; daca chiar tine la tine, poate ca isi va schimba atitudinea si va intelege cu ce a gresit si se va corecta.

daca e asa cum zici tu si nu mai aveti nimic in comun, nu se va obosi sa isi calce pe orgolii, chiar daca tu pari a avea o dispozitie 'mai ciudata'.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-a rezolvat de la sine. Mi-a trimis ea ieri un SMS in care mi-a zis ca ar fi cazul sa punem punct amicitiei pentru ca nu mai avem chestii in comun, mi-a reprosat din nou ca nu-mi fac timp destul sa socializam si alte chestii in care nu intru acum, dar care au fost cam ofensante in sens ca erau niste opinii ale ei personale denaturate. In fine n-am stat sa ma contrazic cu ea sau incerc sa o conving de contrariu pentru ca nu are rost si nici nu i-am raspuns inapoi cu aceleasi monede. 

I-am urat ce-i mai bun in viata, fericire, sanatate si la revedere. salut.gif phiu.gif

 

PS: SMS-ul fu urmat de scoaterea mea din lista ei de pretini de FB. laugh.png Oh well...

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda

 

cand nu mai merge, nu mai merge

 

erati incompatibile; nu avea rost

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un om interesant este interesant si in despartiri.

 

O metoda interesanta, care il va conduce pe celalalt sa se autoexcluda din amicitie, consta in expunerea propriei persoane la un nivel inalt al intelectului, unde acela se va simti pe dinafara.

Este o despartire, in termeni eruditi si elevati, nepronuntata de niciuna din parti, a carei durata depinde de calitatea si cantitatea notiunilor pe care le aduci in fiecare conversatie.

Intre conversatii, nu trebuie apelata sau cautata acea persoana. Cand esti luat la rost de ce nu mai dai semne de viata, ii dovedesti pe cinstite de ce, ba chiar poti sa-i soliciti ajutorul, ca sa simta dificultatea.

 

snegurochka.gif

Sa-mi ftrag doo-n oo, daca am citit pe undeva ceva mai sublim.

Adica (cum ar veni :) ) te desparti de cineva epatand cu a ta eruditie, facandu-l pe prietenul tau sa para mic si insignifiant comparativ cu asa entitate culturala "care esti tu" si acela, dandu-si seama care-i sunt limitele si recunoscandu-ti valoarea, se va face mic-mic si rusinat va renunta la prietenie. Genial. Unde erai omule cand, in armata fiind, ratam tinta si bagam flotari ?

 

Naeema, consider ca ai gresit. Nu te critic sau condamn, ca-m facut-o si eu de cateva ori, dar am ajuns la concluzia ca trebuie aranjate lucrurile fara a renunta la oameni. Nu ma gandesc deloc la oportunism si oportunitati, ci chiar ma mustra un gand ca n-am ajutat pe cineva aflat in dificultate, desi-mi fusese prieten.

Prietenii trebuie pastrati si delimitate bine granitele prieteniei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, scuza-ma, dar i-ai dat dreptate. Daca opiniile nu erau reale, trebuia sa ii spui asta si apoi, de ce nu, sa ii si urezi ce e mai bun in viata. Desi nu o Inteleg pe asta cu urarile in viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, consider ca ai gresit. Nu te critic sau condamn, ca-m facut-o si eu de cateva ori, dar am ajuns la concluzia ca trebuie aranjate lucrurile fara a renunta la oameni. Nu ma gandesc deloc la oportunism si oportunitati, ci chiar ma mustra un gand ca n-am ajutat pe cineva aflat in dificultate, desi-mi fusese prieten.

Prietenii trebuie pastrati si delimitate bine granitele prieteniei.

 

Nu e vorba de renuntat ci de incompatibilitate sociala, mai mult. La ea buba era faptul ca nu socializam cu ea destul, ma rog, una dintre bube.

Am zis ca nu intru in detalii dar ma vad nevoita. Alte bube erau faptul ca sunt mereu ocupata cu copilul doh.gif, ca nu-l place pe Naeemu pentru ca in opinia ei plina de prejudecati, eu as fi sclava sotului meu, ca sunt submisiva si n-am voce, adica nu-mi exprim opiniile in casnicie. La faza asta am ras bine de tot. Eu submisiva si tacuta. rotflmao.gif A zis al meu ca se roaga de ani de zile la Allah sa fiu macar un dram mai tacuta si mai putin artagoasa, dar vorbeste singur.

 

Eu nu merg la cluburi, discoteci, nu petrec pana la 3 dimineata, nu-mi pasez copilul la babysitter sau la soacra ca sa bat restaurantele in fiecare weekend, cum ar fi vrut ea. Eu sunt obosita cateodata si n-am chef sa ies, cand am chef sa socializez mai am si alti prieteni cu care sa o fac, nu numai cu ea, iar de multe ori vreau sa petrec timp cu familia. Nu sunt la cheremul ei in fiecare sfarsit de saptamana si daca nu pot sa ma intalnesc cu ea, se face foc si para si incepe cu diariia verbala de reprosuri si presupuneri din fund.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e adevarat ca cele care au copii nu pot fi prietene cu cele care nu au copii? intreb, nu ma injurati... 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Naeema, scuza-ma, dar i-ai dat dreptate. Daca opiniile nu erau reale, trebuia sa ii spui asta ...

 

Ma manca pe limba sa-i zic ceva dar in cele din urma am decis ca mi-as raci gura degeaba Lucast. 

e adevarat ca cele care au copii nu pot fi prietene cu cele care nu au copii? intreb, nu ma injurati... 

 

Nu e adevarat, dar depinde si de persoane. De multe ori cele cu familie au alt stil de viata, alte interese, prieteni diferiti (cupluri cu copii) si timpul lor e gestionat altfel. Nu este insa deloc exclus ca femei cu copii sa aiba prietene care nu au copii sau care nu sunt nici casatorite. 

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×