Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Facultate fara BAC

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu sunt pentru ideea de a face studii mai departe chiar daca nu sunt rezultate grozave in liceu. ar da posibilitatea si celor care nu au studiat in liceu sa faca ceva cu viata lor mai departe. sunt destui care au trebuit sa munceasca mai mult si sa studieze mai putin pe timpul scolii, dar care vor sa faca ceva mai tarziu. ce e gresit ca dai omului sansa sa arate ca isi poate depasi conditia? cine face scoala si e sigur pe ce stie o sa reuseasca ORICAND inaintea unuia care 'se face ca stie scoala'. daca in aia 4 ani de liceu ai dat-o in bara asta nu inseamna ca trebuie sa ai o viata intreaga data in bara. poate vine minte ala cap, poate vine ambitia, poate apar alti factori care inspira la o dezvolare si e f ok sa se dea posibilitatea de studiat.


cunosc si eu oameni care si-au cumparat si cate 3 diplome la facultati diferite si in afara ca lucreaza n afacerea familiei nu ii baga nimeni in seama. Oricine sanatos la cap stie sa citeasca unul care 'a facut' facultate si unul care chiar a facut scoala.

eu ii recunosc destul de repede chiar pe roportal p-aia de 'au facut' facultate, haha

Editat de Ampera
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit nu e vorba de "facultate" ci de faptul ca anumite universitati, vor deschide colegii(ceea ce e diferit) si daca cei care sunt inscrisi la colegii promoveaza si la examenul de bacalaureat, intr-un an, trec in anul 2 de facultate, dupa ce sustin niste examene.

Adica e intr-un fel vorba tot de postliceala, numai ca s-au extins domeniile.

So relax.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.stiripesurse.ro/cum-explica-pricopie-intrarea-in-universitati-fara-diploma-de-bacalaureat/

 

Un ministru de doi lei si o explicatie pe masura!

 

Mi-as dori mult sa se termine cu facultatile facute pe bani si pe banda rulanta, sufocand societatea cu inculti cu diplome.

Intr-o discutie aprinsa cu o dameza, argumentul ei impotriva mea a fost ca are doua facultati, (Drept si Litere), la care se adauga o diploma de traducator. Am intrebat din ce fel de hartie sunt facute diplomele, daca au dublu sau triplu strat.

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce te oripilezi atata? nu mi se pare nimic deosebit fata de ce a fost pana acum, poate doar lipsa fizica a unei hartii, in rest nimic. s-a putut face facultate si inainte cu bac-ul cumparat.  sau de bac cumparat nu ai auzit?

A.. stai.. deci ti se pare normal? Da oriunde exista chestia de a "cumpara" a da "mita" dar asta nu inseamna ca toata Romania o face . Nu sunt de acord deloc cu ce zici , nu e fix pix BAC-ul , daca ar fi fost , nu ar fi picat atunci 80% DIN TARA. EU de ce puii mei am invatat si mi-am rupt capu' cu emotiile sa iau BAC-ul? Ca sa-mi vina un idiot ce scrie " ke faci"  pe post cu mine sau cum? NU , nu e drept.

 

Aveam impresia ca era vorba despre cei care invata foarte bine, sa poata intra doar cu rezultatele scolare, fara BAC. Cred ca te-ai referit la altceva aici.  Am gasit.

 

Ministerul Educatiei a deschis portile universitatilor pentru tinerii fara diploma de Bacalaureat: incepand de ieri, universitatile ii pot inscrie pentru acest an scolar la cursuri si pe cei care nu s-au prezentat la BAC sau care l-au picat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Conditia trebuiau sa si-o depaseasca in liceu , cum am facut toti la timpu' nostru , nu e nimeni mai destept decat altu' s-o ia pe scurtaturi.

Elevii dau examen de bacalaureat, nu tara wink.png.

Ma refeream ca si popor , OMFG. Scoti din context niste chestii care n-au nici o legatura , daca ai vreo parere la subiect te invit , daca nu , nu am deschis subiect de corectat texte. Vezi poate e vreo unul la bla bla bla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate am citit nu e vorba de "facultate" ci de faptul ca anumite universitati, vor deschide colegii(ceea ce e diferit) si daca cei care sunt inscrisi la colegii promoveaza si la examenul de bacalaureat, intr-un an, trec in anul 2 de facultate, dupa ce sustin niste examene.

Adica e intr-un fel vorba tot de postliceala, numai ca s-au extins domeniile.

So relax.

Daca am omis eu asta scuze , dar stai sa vezi , daca o sa fie in stare sa-l ia si atunci , daca nu o sa-l scoata si atunci :)) ( BAC-ul ma refer ). Ei n-au fost in stare sa ia un examen de 1 sapt  si se duc sa faca cursuri si sa aiba sesiuni.. e de RASUL CURCILOR :lol:.. Ei habar nu au sa scrie si sa ridice la putere.. vai steaua mea ce s-a ajuns cu tara asta..

Ai zis ca nu suporti agramatii, iar tu faci foarte multe greseli de scriere.

Aia nu e greseala de scriere. Habar nu ai ce inseamna o greseala de scriere din cate vad , nu e prima oara cand zici asta.. poate era o greseala de formulare in nici un caz de scriere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iarta-te.

Asta e modul tau de a evita sa recunosti ca ai gresit? rotflmao.gif esti totala , hai daca ai ceva de zis asupra subiectului ok , daca nu te invit sa-mi parasesti topicul. Mersi !

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×