Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Propria inmormantare

Postări Recomandate

 

si eu cred ca mi-ar face circ acolo, dar numai daca as trimite bani inainte. pe propria cheltuiala nu imi trimit ei mie nici macar felicitare de ziua mea, deci slabe sanse de circ rotflmao.gif

mai, poate aduna banii de felicitarea anuala pentru circul post-mortem, poti sa stii? :))

si uitea-asa, la final, sunt impacati ca si-au facut datoria si au si burta plina :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu a locuri preferate?

daca te arunca la gunoi? rotflmao.gif

btw: se produce praf de diamant din oase umane incinerate, nu ma intrebati cate trebuiesc arse ca nu stiu, dar stiu ca se poate face la cerere un mic diamant.

Sa ma arunce! Pot sa ma arunce si in WC si sa faca caca pe mine. Mai conteaza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Bohemian Rhapsody

 

 

Eh, asta nu e bai, maica-mea si sora-mea imi canta in fiecare zi vesnica pomenire pe la cate-o biserica/manastire, pomenire d-aia cu blesteme, ce mai conteaza una in plus. laugh.png

Eu zic ca ai o solutie.Cheama-le la tine ,baga-le in debara,incuie usa si nu le dai drumul pana nu le piere cheful de cantat:)))Doamne feri...

Editat de sturlubeata

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e nimic sanatos in asta.... dar problema se pune asa: tu mori, nu te mai doare la basca ce zice ala sau alalalt

dar cei care raman in urma si se ocupa cu toate indicatiile tale testamentare trebuie sa traiasca in continuare in comunitatea respectiva si intre oamenii care ii vor arata cu degetul ca n-au facut ce se cuvine

 

ori sunt suficienti de tari sa ignore cutumele sociale, ori se supun lor

Copiilor mei n-o sa le pese de cutume. Si sper ca vor fi din ce in ce mai multi ca ei. Eu insami am incalcat destule cutume. De ce ai avea nevoie de acceptul unor persoane pt. care nu insemni nimic?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

coroane de flori, cor ce a cantat la groapa, 3 preoti

Asta e fala. Daca familia mortului s-ar fi limitat la ajutorul de inmormantare, nu ar mai fi cantat corul ci un cantor batran, nu ar fi fost 3 popi ci unul singur. Nu ar fi fost pomeni, ci o masa simpla in familie.

Ajutorul statului roman pentru inmormantare este 2298 de lei. Ajunge pentru o inmormantare fara fast.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca trebuie sa specifici clar in testament la notar felul in care vrei sa fii inmormantata, altfel risti sa fii inmormantata dupa traditiile locale, pentru ca familia face cum o taie capul.

Si sa pui deoparte bani pentru aceasta inmormantare, altfel risti sa ramana la categoria "reverii adolescentine".

 

Eu as vrea 5 dansatoare unduindu-se languros pe Great gig in the sky de Floyd, How can I go on de Freddy, Messages de Vangelis, si altele. Da, o atmosfera agreabila e mai placuta decat bocetele isterizate.

Mai tadayo,uite colea ce doresti ,insa dupa asa ceva exista riscul sa te trezesti tu si sa moara de frica dansatoarele.:))))

 

Asta e muzica de ultim drum pt tadayo

 

Si dansatoarele,ca asa a cerut...si eu acum sunt pe post de pompe funebre:)))

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am inteles niciodata faza cu masa de dupa, cu socializarea; mi se pare complet nepotrivit, doar nu se sarbatoreste ceva.

Fiecare a avut relatia lui cu omul respectiv, se impaca in felul lui cu faptul ca nu mai e, asta nu se face in grup.

Plus ca apropiatii omului respectiv, imi inchipui, sunt obositi psihic si ultimul lucru pe care il doresc e sa se lungeasca la discutii cu rude pe care nu le-au mai vazut de 10 ani, sau la discutii in general. Poate imi inchipui prost, dar nu cred.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuia sa refuzi. Si nu pentru bani, ci din demnitate. Dar ai acceptat toate pretentiile rudelor din slabiciune. Intreaba-te si tu de ce tii atat de mult la parerea lor incat sa intri in schema lor. Ai o independenta financiara, esti in alta tara, de ce iti pasa de ce zic ei?

 

 

pentru ca sunt dependenti dpdv financiar de mine. d-aia imi pasa! ce deminitate? ce slabiciuni? bunica-mea care m-a crescut a sunat sa ma roage sa o ajut financiar sa isi ingroape copilul. crezi ca in momentele alea dau eu 2 lei pe demnitate? ma sterg la fund cu ea atunci si acolo.

 

Ajutorul statului roman pentru inmormantare este 2298 de lei. Ajunge pentru o inmormantare fara fast.

 

ajunge pe dracu!

 

mortul nu are loc de veci, stii cat e un loc de veci? afla intai si apoi vezi daca ajunge

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copiilor mei n-o sa le pese de cutume. Si sper ca vor fi din ce in ce mai multi ca ei. Eu insami am incalcat destule cutume. De ce ai avea nevoie de acceptul unor persoane pt. care nu insemni nimic?

eu nu indraznesc inca sa fac speculatii asupra felului in care vor fi copiii mei... daca pentru mine lucrurile astea nu inseamna nimic, sau prea putin, nu bag mana in foc ca la fel va fi si pentru ei, inca e prea devreme sa ma pronunt si e prea devreme sa le explic de ce incinerarea se bate cap in cap cu ritualurile ortodoxe

nu de alta dar s-ar putea sa ma trezesc cu ei corigenti la religie unsure.png

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uitasem un aspect, e un MUST sa fie inmormantarea intr-o sambata, sa aiba timp oamenii sa-si revina dupa petrecere.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×