Sari la conținut
Forum Roportal
Walpurgisnacht

Oboseala exagerata, posibil simptom hepatic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

 

De ieri de cand vorbeam cu o prietena de oboseala mea excesiva, am aflat si de posibilitatea de a avea hepatita.Inca nu m-am documentat, deci scriu intamplator la sectiunea hepatita c, e posibil sa nu am nici C, nici B, sau...cine stie...

 

Intrebarea mea este: oboseala este un simptom la toate persoanele ce sufera de hepatita?

 

Eu am remarcat aceasta oboseala din nov 2006.Mi-am facut analize peste analize.Sunt obsolut ok.Numai la stomac am bulbita edematoasa...acum e posibil sa fie deja un ulcer duodenal.Stari de greatza am de ani de zile.Cnadva mi s-a spus ca am diskinezie biliara.Ulterior se pare ca nu am nimic la bila, dar am greturi la aproape orice mancare gatita.Daca mananc fructe, legume, lactate, nu am nimic.Dar, pe langa greturi, oboseala exagerata, ma confrunt si cu o inapetenta de speriat.Nu mi-e foame, nu mi-e pofta, slabesc vazand cu okii.Sunt ca o umbra, cu cearcane mari.Sunt lipsita de kef, ma doare tot corpul, ametesc si totusi medicii imi spun ca am analize de aviator.Ceva nu este in regula.SI nici ipohondra nu sunt , si nici nu am tendinte d'astea de...vai, ce rau imi e.Dar sunt deja ingrjorata ca de atatea luni imi este rau, ma simt din ce in ce mai rau si imi este teama sa nu cad pur si siplu pe strada.Ma simt la capatul puterilor si nu stiu unde sa ma duc si ce sa cer.Si si mai dureros este ca trebuie sa fiu fresh pt copilul pe care il am (de 2 ani si 4 luni, cuminte si nesolicitant).

 

Ce analize specifice hepatitei in general se pot face?Unde anume le pot face cu acuratete?

 

Sper din suflet ca cineva sa imi raspunda si mie...

Editat de nicnic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut Nicnic 3,

 

Sper din suflet sa nu ai absoult nimic.

 

Daca esti inscrisa la un medic de familie cre-i sa-ti dea trimitere sau poate au ei laborator de analize pentru : GPT/ALAT/ALT (Alaninaminotransferaza) si GOT/ASAT/AST (Aspaartaminotransferaza) sau pur si simplu markeri virali Anti HCV este pentru virusul C si anti HB probabil pentru B.

 

Nu sunt de specialitate sa-ti sun ce si cum dar iti pot spune ce simptome am avut eu, m-a durut in spate in zona umerilor si la fel ca si tine ma simteam obosita, dar nu toti avem simptome.

 

Asa ca te rog du-te intai la medicul tau de familie si cere-i un set de analize (1 data pe an oricum sunt obligati sa-ti faca niste analize gratis).

 

Daca esti din Bucuresti eu am facut analizele la Synevo (fostul Medicover) sau poti da pe google analize specifice pentru hepatita si vezi si tu acolo.

 

 

Ai grija de tine si baietelul tau. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

off Doamne!

mai intai DA, hepatita are aceste simptome

dar nu numai ea, din pacate....

sanatate si speranta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult pt raspunsuri.

 

Imi voi nota pe o hratie analizele pe care ar trebui s ale cer.Sunt din Bucuresti si daca analizele hepatice sunt gratuite, le pot face la institutul de care apartin fara a ma costa nimic.la synevo i-am facut micutului un test sa depistam la ce este alergic.Stiu ca sunt cam scumpi, dar, pana la urma, pt sanatate dai si ce nu ai.

 

Sunt cu adevarat ingrijorata ca oboseala asta nu cedeaza de nici un fel.Nu pot spune ca dorm bine, dimpotriva.Intr-o perioada solicitanta din punct de vedere psihic (un eveniment de mare anvergura) am apelat la niste inductoare de somn pt o perioada scurta de timp (2 saptamani) si tot obosita m-am simtit.Se pare ca nimic nu ma face sa fiu mai odihnita.ma simt obosita de cand deskis okii cu greu dimineata si pana seara.Apogeul este atins la orele 16-17, cand simt ca pic de somn, ca mai apoi seara sa fiu fresh si lipsita de somn.

 

Dureri de spate nu am in dreptul omoplatilor (daca am inteles eu bine).Am dureri de ani buni in dreptul cefei si in dreptul coccisului, in special agravate de sarcina (sunt mica de statura si foarte slaba si probabil ca coloana a depus un efort suplimentar pt sustinerea sarcinii).

 

Stiu ca deocamdata nu ar avea sens sa ma ingrijorez degeaba, pana nu am un rezultat, dar...tot ingrijorata sunt, nu ca as fi suspecta de hepatita, ci in special ca nu stiu ce am.

 

Sper numai sa reusesc sa fac aceste analize sapatamana viitoare cel tarziu.

Ela_2_hope, analizele enumerate de tine sunt numai de sange?Intreb ca sa stiu daca pot merge si cu copilul dupa mine sau nu (din pacate nu am cu cine-l lasa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt cu adevarat ingrijorata ca oboseala asta nu cedeaza de nici un fel.Nu pot spune ca dorm bine, dimpotriva.Intr-o perioada solicitanta din punct de vedere psihic (un eveniment de mare anvergura) am apelat la niste inductoare de somn pt o perioada scurta de timp (2 saptamani) si tot obosita m-am simtit.Se pare ca nimic nu ma face sa fiu mai odihnita.ma simt obosita de cand deskis okii cu greu dimineata si pana seara.Apogeul este atins la orele 16-17, cand simt ca pic de somn, ca mai apoi seara sa fiu fresh si lipsita de somn.

 

cand analizele ce reflecta starea corpului sunt bune, ramane cauza vegetativa. In popor se zice ca e "ceva pe sistem nervos". E o posibilitate destul de logica, mai ales ca ai mentionat un eveniment foarte stresant. Si sunt foarte multe tulburari emotionale pe care le poti face din cauza stresului, neimplinirilor etc. si care au simptome fizice, inclusiv cele descrise de tine. Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea Nicnic3,

 

Da sunt numai analize prelevate din sange. Sigur ca il poti lau pe micut numai sa fie cuminte. Te rog du-te la medicul tua de familie si cere-i ce ti-am spus eu sa faci si poate iti recoamnda dr. tau si altele.

 

Dupa aceea, numai in cazul in care GPT si GOT sunt marite atunci poti face markeri hepatici.

 

Am putina treaba si vorbim mai tarziu !

 

Te pup si ai grija tine si fugi la medicul de familie intai si apoi insapimanta-te nu inainte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa aceea, numai in cazul in care GPT si GOT sunt marite atunci poti face markeri hepatici.

 

 

De unde stiu daca sunt marite sau nu?la noi la institut daca o analiza nu e buna, este markata cumva, ca si cum i-ai da cu un marker gri, numai ca am observat ca fiecare laborator are prirpriile-i limite si delimitari ale valorilor minine si maxime.Intre ce valori se considera GPT si GOT normale si dupa ce valori ma pot ingrijora?

 

Stiu...este prematur sa imi fac griji, si totusi aceasta oboseala excesiva ma ingrijoreaza si ma duce cu gandul la o hepatita latenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna nicnic3,

 

si eu am aceleasi simptome ca si tine: oboseala exagerata ziua iar seara sunt fresh, nu pot sa mananc mancare gatita , mi-e greata, am slabit si slabesc in continuare, etc., si am un baietel de 1 an si 8 luni care este ca un viezure:) iat analizele sunt bune mai putin colesterolul - 350

 

Sunt tare curioasa daca ai facut analizele pentru hepatita si daca ti-a iesit ceva. Eu am fost la Parhon dar nu este nimic legat de glanda tiroida. Medicul meu imi recomanda sa stau de vorba si cu un psihiatru.

 

Sper din suflet sa luam legatura si sa vorbim despre simptomele noastre poate cine stie impreuna gasim cauza.

 

Pana atunci iti ures multa sanatate!

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Nu mi-am facut analizele pt heptatita pt ca medicul meu de familie sustine ca daca era hepatita se vedea clar la una din multele analize facute recent.

 

SI eu am un copilas de peste 2 ani care nu ma solicita excesiv.

 

In rest, si eu primit recomandari "pretioase" sa merg la psihiatru/psiholog.Probabil sa le dau lectii :) !

 

Alte idei de remediere nu imi vin decat ...asteptarea.Astept sa ma usuc pe strada :D !

Editat de nicnic3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna!De ieri de cand vorbeam cu o prietena de oboseala mea excesiva, am aflat si de posibilitatea de a avea hepatita.Inca nu m-am documentat, deci scriu intamplator la sectiunea hepatita c, e posibil sa nu am nici C, nici B, sau...cine stie...Intrebarea mea este: oboseala este un simptom la toate persoanele ce sufera de hepatita?Eu am remarcat aceasta oboseala din nov 2006.Mi-am facut analize peste analize.Sunt obsolut ok.Numai la stomac am bulbita edematoasa...acum e posibil sa fie deja un ulcer duodenal.Stari de greatza am de ani de zile.Cnadva mi s-a spus ca am diskinezie biliara.Ulterior se pare ca nu am nimic la bila, dar am greturi la aproape orice mancare gatita.Daca mananc fructe, legume, lactate, nu am nimic.Dar, pe langa greturi, oboseala exagerata, ma confrunt si cu o inapetenta de speriat.Nu mi-e foame, nu mi-e pofta, slabesc vazand cu okii.Sunt ca o umbra, cu cearcane mari.Sunt lipsita de kef, ma doare tot corpul, ametesc si totusi medicii imi spun ca am analize de aviator.Ceva nu este in regula.SI nici ipohondra nu sunt , si nici nu am tendinte d'astea de...vai, ce rau imi e.Dar sunt deja ingrjorata ca de atatea luni imi este rau, ma simt din ce in ce mai rau si imi este teama sa nu cad pur si siplu pe strada.Ma simt la capatul puterilor si nu stiu unde sa ma duc si ce sa cer.Si si mai dureros este ca trebuie sa fiu fresh pt copilul pe care il am (de 2 ani si 4 luni, cuminte si nesolicitant).Ce analize specifice hepatitei in general se pot face?Unde anume le pot face cu acuratete?cata apa bei pe zi ?multa iubireSper din suflet ca cineva sa imi raspunda si mie...
cata apa bei pe zi?multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×