Sari la conținut
Forum Roportal
zodiak

Maimuta nuda -cum am ajuns fara blana ... o discutie profunda si foarte serioasa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Am deschis acest topic-forum aici la aria istorie deoarece chiar daca sunt un evolutionist convins pe partea materiala-somatica si chiar daca omul provine din maimuta, totusi omul este istorie si nu doar zoologie, deci discutam despre antropologie si istoricul evolutiei umane ca un fel de preistorie veritabila.

 

Propun ca punct de plecare a discutiei noastre o controversa ce pare desprinsa din teoria conspiratiei desi eu suspectez ca ar avea legatura cu manipularea unor fonduri financiare de catre grupuri de interese la nivel academic.

 

Lasand polologhia la o parte sa trecem direct la subiect.

 

Se presupune ca omul provine din niste maimute relativ pitice de marimea cimpanzeului pana la marimea gorilei (pithecos in greaca inseamna "pitic/pigmeu" nume atribuit maimutelor).

 

Bun pana aici totul pare logic, insa cand se pune problema cum a ajuns omul o maimuta nuda lumea academica devine muta.

 

S-au emis vreo 3-4 ipoteze si nici una reala: ca ar fi de vina parazitii ori si alte animale au paraziti, multe maimute, ponei, caini, si alte animale folosite la circ avand o costumatie oarecare nu au devenit nici macar seminude, deci hainele nu au avut niciun efect.

Altii au explicat ca ar fi fost vorba despre selectia sexuala ori niste maimute nude ar fi murit de frig oricum.

 

In lumea animala exista doua tipuri de nuditate, prima care apare la animalele cu temperatura variabila de exemplu viermii, amfibienii, liliecii si sobolanii golasi de galerie din Somalia, in toate aceste cazuri nuditatea ajuta la o racire mai rapida a organismului si la caderea in stare vegetativa pe perioadele mai racoroase.

 

Al doilea tip de nuditate provine datorita masivitatii de exemplu cea intalnita la: elefant, rinocer, hipopotam, porc, ... si nu a existat la variantele arctice ale acestora (mamutul lanos, rinocerul lanos, ...).

Nuditatea a ajutat aceste animale sa se poata racori sa poate imprastia caldura propriului corp mult mai eficient in climatul tropical.

 

Daca privim maimutele vom vedea ca maimutele mici sunt aproape complet imblanite (cercopitecii, gibonii si macacii), maimutele de statura medie sunt ceva mai slab imblanite (babuinii si geladele), in timp cee maimutele ceva mai mari sunt si mai slab imblanite (cimpanzeii bonobo si urangutanii), iar gorilele care sunt cele mai mari sunt cele mai putin imblanite.

 

Daca cele mai mari maimute care au existat vreodata ar fi astazi in viata (Gigantopitecii), probabil acestea ar fi complet nude precum omul deoarece erau de cca. 3 ori mai mari decat gorilele, deci erau cam de marimea uni rinocer sau a unui hipopotam.

 

 

Eu cred ca acesti gigantopiteci sunt adevaratii nostri antecesori maimuta si de la ei am mostenit nuditatea si creierul nostru mare.

 

Omul este probabil un gigantopitec nanitic dupa cum Homo Florensis era un Homo Pekinensis nanitic.

 

Nanismul a condus la reducerea taliei si atenuarea tuturor trasaturilor caracteristice dimorfismului sexual din lumea gorilelor si gigantopitecilor, iar fuzionarea celor doi cromozomi acrocentrici ne-a facut oameni, pana acolo au existat probabil gigantopiteci antropomorfi sau umanizati dar nu oameni, adevaratul potential uman a aparut in urma nanismului gigantopitecilor cu 46 cromozomi, iar slabiciunea taliei i-a facut sa inventeze din necesitate de la haine la arme tuburi-suflante cu sageti otravite, arcuri, tepuse otravite, ...

 

 

M-am intrebat oare de ce se insista ca australopitecii ar fi fost stramosii omului cand acestia erau un fel de cimpanzei din toate pcdvdr, prea mici sa poata utiliza arme si prea mici ca sa poate lupta cu megafauna, dar suficient de mici ca sa se poate adaposti pe crengile subtiri ale arborilor din savana.

 

Putem discuta despre o intreaga "industrie" la nivel academic unde se scurg fonduri uriase de cca. 100 de ani, despre familii si generatii de academicieni ce produc pseudo-stiinta pe marginea problemei australopitecilor.

 

 

Dp meu dvdr australopitecii fie erau un fel de cimpanzei, fie aceia considerati foarte umanizati si incapabili de a se catara rapid si eficient in copaci erau deja oameni in toata regula, rezultatul nanismului gigantopitecilor.

Editat de zodiak
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am deschis acest topic-forum aici la aria istorie deoarece chiar daca sunt un evolutionist convins pe partea materiala-somatica si chiar daca omul provine din maimuta, totusi omul este istorie si nu doar zoologie, deci discutam despre antropologie si istoricul evolutiei umane ca un fel de preistorie veritabila.

 

 

Noi suntem Fii de Dumnezeu si daca tu preferi teoria cum ca " omul provine din maimuta ", posibil ca cei care spun ca si tine "sunt un evolutionist convins" o sa-ti impartaseasca teoriile pe care le prezinti p-aci.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suntem fii de D-zeu sau cum zici tu, pe partea spirituala zic eu, iar spiritul modeleaza materia si materia ofera un spatiu mai mult sau mai putin dinamic pentru spirit.

 

Mai demult si eu ma impiedicam de "Maimuta", dar acum chiar nu mai vad nimic deosebit in aceasta decat pentru cei care iau Biblia ad-literam.

 

Eu personal nu am de gand sa bag in Biblie cu de-a sila nici maimutele nici dinosaurii, nici avioanele, calculatoarele internetul, autovehiculele s.a.m.d

 

Biblia este inspiratie divina dar si alte carti sunt la fel, multi oameni au avut inspiratia divina, multi inventatori, intelepti.

 

Daca unii vad o inspiratie divina la nivel de ev mediu eu o vad ca inspiratie adica ceva ce inspira si ajuta revelarea si nu ca pe ceva din start revelat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu teoria gigantopitecilor este ca nu avem fosile de gigantopiteci. Altfel teoria e interesanta.

 

Ai citit Maimuta goala de Desmond Morris?

 

Exista si alte teorii. O specie de maimuta a descoperit canibalismul din intamplare. Consumand creierul (mai ales partea din spate cu niste glande, plus cerebelul), i s-au boost-at hormonii si a inceput sa faca sex foarte mult. Pentru a nu mai face sex atat de mult, ele a trebuit sa se acopere cu blanuri de alte animale (ca sa nu mai fie atat de excitante corpurile). Dar blana lor a cazut, pentru ca hainele erau deja prea mult pentru sistemul de racire a corpului. (Blana naturala serveste atat pentru incalzire cat si pentru racire-ventilatie).

S-a pastrat par doar la mucoase (in jurul genitalelor si gurii, care sunt mai sensibile) si pe cap (nu aveau palarii, le-ar fi cazut in timpul vanatorilor).

 

Foarte multe cranii din preistorie au fost gasite cu gauri exact in partea din spate, pe unde se extragea creierul mai usor. Plus urme de foc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai mult adeptul teoriei urmatoare...Fiinta Suprema/Creatorul Universal a creat cateva rase de e.t. la inceputurile lumii materiale...iar acele rase...care au avut atata intelepciune sa nu se autodistruga din cauza tehnologiei...au creat alte specii...iar noi suntem o specie experiment....iar zeul biblic e clar un e.t. care s-a atuproclamat Dumnezeu...peste primitivi ....e posibil ca acesti e.t. sa fi facut experimente genetice pe maimute...iar apoi ceea ce a iesit...a fost imbunatatit cu adn de-al lor...la noi in tara s-au gasit schelete de uriasi si urme fosilizate de incaltaminte mai vechi de 1 milion de ani....cand oamenii nici nu existau...sunt atatea desene si picturi rupestre vechi de mii de ani...ce infatiseaza e.t. in costume de cosmonauti...toate civilizatiile antice au fost obsedate de piramide...ma mir oare de ce? Cine le-a invatat sa construiasca asa de perfect din blocuri de granit de sute de tone...am fost si suntem vizitati ...trebuie sa fi orb sa nu vezi dovezile...nu am evoluat ...cel putin nu natural...si nu a suflat nimeni peste noroi si s-a transformat in om ca apoi prin incest sa se formeze omenirea...basme...asta e punctul meu de vedere...fiecare e liber sa creada ce vrea... :-)

Editat de andi_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu...e doar o ipoteza care pare mult mai plauzibila decat cea evolutionista si cea religioasa...unii spun ca au baze pe luna si pe marte...si ca luna a fost adusa in orbita terrei pentru ca rasa noastra sa fie mai usor de supravegheat...nu stiu...sunt doar teorii...cand voi intalni pe viu un e.t. promit sa scriu pe forum experienta traita. E.t am intalnit in vise...dar nu te poti baza pe vise....subconstientul e vast...si poate genera o infinitate de vise chiar la comanda... :-)

Editat de andi_
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu...e doar o ipoteza care pare mult mai plauzibila decat cea evolutionista si cea religioasa...unii spun ca au baze pe luna si pe marte...si ca luna a fost adusa in orbita terrei pentru ca rasa noastra sa fie mai usor de supravegheat...nu stiu...sunt doar teorii...cand voi intalni pe viu un e.t. promit sa scriu pe forum experienta traita. E.t am intalnit in vise...dar nu te poti baza pe vise....subconstientul e vast...si poate genera o infinitate de vise chiar la comanda... whistling.gif)

 

Ce spui tu acolo de fapt se refera la teoria religioasa, creationista. Bineinteles, intr-o forma moderna.

Ai auzit de teoria extraterestrilor antici? E un documentar aproape zilnic pe History.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Maimutele au avut o premonitie privind epilarea sau oamenii se epileaza gandindu-se la maimute. biggrin2.gif

Oamenii se epileaza gandindu-se la maimute, astfel isi neaga instinctul primar, animalic, considerand ca asa sunt mult mai civilizati. :tease:

In cativa ani, la pariu ca va reveni in voga pilozitatea (nu excesiva )in anumite zone intime, in randul femeilor.

 

E clar tendinta si directia in care se indreapta omenirea, si anume, naturism, bio, si se doreste alterarea cu cat mai putin a tuturor lucrurilor naturale.

 

Nu stiu...e doar o ipoteza :-

Ca ipoteza, da, ar merge. Ideea este ca, discutam cum de a ajuns maimuta nuda, nicidecum aparitia vietii pe pamant. :D

 

Parerea mea este ca acest lucru a avut loc tocmai datorita faptului ca "maimuta" aceea a hotarat sa se adapteze mediului, si drept urmare s-a adapostit in caverne, a facut mult mai multa miscare datorita nevoii de procurare a hranei, si astfel, latent si prin degenerari succesive ale speciei s-a ajuns la ceea ce este azi.

Se stie ca organismul nu asimileaza vitamina D, in cantitatile necesare, ducand la dereglari ale organismului, daca acesta nu este expus la soare.

Asa si cu pilozitatea excesiva, de care avea maimuta, intr-un anumit mediu considerat natural pentu ea.

 

Ce spui tu acolo de fapt se refera la teoria religioasa, creationista. Bineinteles, intr-o forma moderna.

Ai auzit de teoria extraterestrilor antici? E un documentar aproape zilnic pe History.

De teorie da, dar ce e ala History ?! :tease:

 

Asta imi aminteste de un banc ce il stiu de cand eram eu pici, si facea referire la anii '80.

Cica, doi pici de vre-o 10 ani ambii.

 

Unul catre celalalt:

-Stii, aseara am gasit un procesor pe calorifer! :roll:

-Serios ??!! Ce misto! (w00t)

 

-Auzi, dar ce e ala un calorifer ?! :huh:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×